Receta Gatimi

Ngjarjet ne femijeri...lene gjurme


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 3 prej 3
 1. #1
  i/e rregjistruar 10% Maska e kledii
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Postime
  34
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0

  Ngjarjet ne femijeri...lene gjurme

  Ngjarjet ne jeten e nje femije mund te len gjurm te paimagjinueshme ne jeten e tij.
  Ngjarjet mund te varjojne nga tipi ne tip..

  Kemi te bejme me nje:
  -humbje te nje personi te dashur
  -semundje (vdekjeprurese apo te renda..)

  -dhuna (rrahjet nga prindi, ashpersia dhe menyra e eger e komunikimit)
  -Ngjarje personale e ndodhur (psh perdhunimi)
  -histori e perjetuar ..jashte gjakut (dmth jashte familjes) por qe te traumatizon

  ...mund te jen nga me te ndryshmet, qe te sjellin gjithmone nje kujtim, qe te ben te ndryshosh cehren e ftyres, te frikeson te hedhish hapin me perpara, makthi i nates me endrra te keqija...
  Jan thjesht pasoje qe do i kesh per gjith jeten, edhe pse vitet do kalojne ndoshta do zbehet me kalimin e kohes, por nje nje ngjarje me te vogel te ndodhi ti gjen vetveten aty, dhe ja ku je serish ne nje makaber tensioni qe s'te len te qete.

  Po ju, mendoni se mund te fshihen kto gjurme? Si mund te sillesh me kto persona? si mendoni ju shok/qe

 2. #2
  AS 20% Maska e Mona
  Anėtarėsimi
  Apr 2010
  Postime
  158
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  15
  Babai im ka pasur njė fanatizėm apo xhelozi nuk mund ta pėrcaktoj gjith jetėn mbi mamanė dhe mbi ne 3 fėmijėt e tijė
  Kam pėrshtypjen qė e kam trashėguar me saktėsi tė plotė, dhe mė vjen keq qė nuk e eleminoj dot kėtė fanatizėm te vetja

 3. #3
  i/e rregjistruar 10% Maska e Sarah92
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  Milky Way
  Postime
  39
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  Eshte nje nga bazat e teorise se Frojdit, teorise se Ajzbergut. Sipas tij, kujtimet (pervojat e femijerise), sado te hidhura te jene nuk zhduken kollaj, ato thjesht zhyten ne nen ndergjegje, dhe ne nje moment te caktuar te se ardhmes shfaqen serish. Se bashku me pervojat e femijerise, Frojdi cilesonte si te lidhura me personalitetin edhe instiktet seksuale dhe ato agresive.

  Mendoj se pergjigjen me te sakte si mund te sillesh me nje person i cili vuan nga kujtimet/pervojat e kaluara mund ta jape nje ekspert, psikolog ose psikiater.

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Ngjarjet qė shėnuan vitin 2011
  Nga Epik nė forum Ngjarje Nėpėr Botė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 17-12-2011, 07:32 PM
 2. Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 20-02-2011, 06:21 PM
 3. Zhduket nje fshat i tere pa asnje gjurme
  Nga MAJDI nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 25-10-2010, 08:45 AM
 4. Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 09-10-2009, 02:09 PM
 5. Te instalojme nje program pa lene gjurme ne kompjuter
  Nga ReniX nė forum Software - Programe pėr Kompjuter
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 15-02-2009, 01:16 PM