Receta Gatimi

Higjiena e tepėrt ėshtė e dėmshme


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 6 prej 6
 1. #1
  Anėtarė i Nderuar 20% Maska e ardona
  Anėtarėsimi
  May 2010
  Postime
  351
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  15

  Higjiena e tepėrt ėshtė e dėmshme

  Llojet e alergjive janė gjithnjė mė tė shpeshta dhe gjithnjė e mė shumė njerėz reagojnė ndaj gjėrave fare tė rėndomta siē janė pendėt apo qimet e kafshėve, ndėrsa simptomat e kėsaj janė tė kruarat, lotėt, puēėrzat apo forma mė e rėndė, qė ėshtė astma.
  Ka edhe njė tė dhėnė tjetėr brengosėse sipas sė cilės njė nė tre fėmijė ėshtė alergjik. Para 10 viteve raporti ka qenė mė pak se gjysmė nė tre.
  Pėrse?
  Dikur konsiderohej se shkaktar kryesor i alergjisė ėshtė ndotja e mjedisit. Mirėpo, shkencėtarėt konsiderojnė se ekzistojnė edhe shkaqe tė tjera tė alergjisė.
  Tė dhėnat statistikore tregojnė se, sa mė tepėr infektime tė pėrjetojė njė njeri, aq mė pak bėhet alergjik.
  Kundėr shkaktarėve tė alergjisė, baktereve, papastėrtisė apo viruseve, sot luftohet me njė higjienė tė rreptė, por kjo nuk ėshtė gjithmonė dobiprurėse.
  Sa mė shpesh qė organizmi mbrojtės duhet tė ndeshet me mikrobe tė ndryshme, aq mė rrallė ''i bie ndėrmend'' tė luftojė me substanca tė parrezikshme siē janė qimet e kafshėve ose pendėt.
  Posaēėrisht te fėmijėt duhet gjithnjė sėrish t'i hyhet ushtrimit tė imunitetit - qoftė nėpėrmjet sėmundjeve tė fėmijėve, ftohjes ose infektimit banal.
  Higjiena e tepėrt nuk rekomandohet.

  (burimi BalkanWeb)

 2. #2
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  36
  Mese i vertet ky studim!

 3. #3
  curva sud....... Autorė Maska e 3r1k0
  Anėtarėsimi
  Apr 2010
  Vendndodhja
  Tirana Albania
  Postime
  1,081
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  16
  Higjiena e tepėrt nuk rekomandohet
  Mendoj se eshte e drejte kjo .....
  Sepse qe te krijohen antikorpet duhet qe te ekzistojne mikrobet qe ti sulmoje organizmi.

 4. #4
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  36
  Po, pasi trupi "super i paster" dhe perball nje bakterri te dobet do te infektohej

 5. #5
  Ncncncnc 55% Maska e erinda
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  Atje ku isha dje...
  Postime
  5,014
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  21
  Mbase studimi eshte i sakte,por une personalisht vuaj pak nga higjena e thesuar dua c'do gje te jete supeeeeeeeeeeer e paster ne c'do aspekt,me eshte bere si semundja,nuk e shmang dot,

 6. #6
  Chicago Boss 35% Maska e Al Capone
  Anėtarėsimi
  Jan 2012
  Vendndodhja
  Jashte Shtetit
  Postime
  560
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  13
  i hani gjerat pa lare!

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Perzierja e alkoolit me pijet energjike eshte e demshme
  Nga olsii nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 21-12-2012, 03:43 PM
 2. Pėrgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 04-10-2012, 10:24 AM
 3. Cigarja ne mengjes eshte dyfish me e demshme
  Nga vaaldr1n nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 27-02-2012, 07:01 PM
 4. Kremi i tepėrt shkakton infeksion
  Nga aurel nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 02-11-2009, 10:15 AM
 5. ISHP: Higjiena nė shkolla, kushte shumė tė kėqija
  Nga Altin111 nė forum Aktualiteti Shqiptar
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 26-01-2008, 02:16 PM