Kontraktorja femėr e akuzimi pėr ngacmim seksual i sė cilės ndaj Mark Hurd, shtyu qė ky i fundit tė largohet nga detyra si shef ekzekutiv i Hewlett-Pakcard, ėshtė paraqitur gjatė ditės sė diel duke thėnė se nuk ka pasur qėllim qė Hurd tė humb punėn e tij.


Jodie Fisher, ka shpalosur identitetin e saj pėr herė tė parė pėrmes njė deklarate tė lėshuar nga avokatja e saj, Gloria Allred. “Ishte e befasuar dhe e pikėlluar qė Mark Hurd ka humbur punėn pėr shkak tė kėsaj” tha ajo. “Ky nuk ka qenė asnjėherė qėllimi”.

Fisher ishte mė parė njė shitėse dhe ishte paraqitur nė filma dhe spektakle televizive, ku mė i fundit nė karrierėn e saj ishte “Age of Love” nė NBC.

HP befasoi botėn e biznesit kur tė premten bėri tė ditur dorėheqjen e Hurd, duke akuzuar atė pėr falsifikim tė raporteve tė shpenzimeve pėr tė mbuluar “njė marrėdhėnie tė afėrt personale” me njė kontraktore femėr.

Fisher tha para bordit tė HP-sė nė qershor tė kėtij viti se Hurd e ka ngacmuar atė seksualisht, por njė hetim nuk gjeti asnjė shkelje nė politikat e kompanisė tė ngacmimit seksual.

Fisher tha tė dielėn se ajo ka zgjidhur pretendimin e saj kundėr Hurd nė formė private, por nuk ka ofruar asnjė detaj tjetėr.

“Tek HP, unė kam qenė e kontraktuar tė punojė nė vente tė konsumatorėve tė nivelit tė lartė dhe tė ekzekutivėve, qė janė mbajtur brenda dhe jashtė vendit” tha Fisher. “Unė jam pėrgatitur pėr kėto vente, kam punuar me mjaft mund dhe kam shijuar punėn pėr HP”. Ajo ka punuar si njė kontarktore tek HP prej fundit tė vitit 2007 deri nė mes tė vitit 2009.