Njė ekip i ekspertėve nga Universiteti Leeds i Britanisė sė Madhe, synon tė hedhė dritė mbi misterin e piramidės sė Keopsit, qė monumenti i famshėm egjiptian e fsheh nė brendėsi tash e 4 500 vjet.

Piramida e madhe nė Gizė mbi katėr mijė vjet i ka rezistuar ēdo pėrpjekje pėr tė depėrtuar nė sekretet e saj. Sekretin do tė pėrpiqen ta zbulojė njė ekip i ekspertėve pėr robotikė nga Universiteti i Leedsit, nė bashkėpunim me arkeologėt egjiptianė, tė cilėt po pėrpiqen tė kėrkojnė brendėsinė e njė prej mrekullive tė mbetura tė kohės antike.

Arkeologėt besojnė se pjesa, e cila nga dhoma e mbretit ēon nė murin e jashtėm tė piramidės, i ka shėrbyer shpirtit tė faraonit qė tė “vazhdojė rrugėtimin ka yjet dhe atje tė marrė vendin e tij”, transmetojnė mediet e huaja.

Pėr dallim nga kjo, pjesa nė dhomėn e mbretėreshės nuk shpie nė pjesėn e jashtme tė piramidės dhe askush nuk e di se pėr ēka shėrben.

Roboti, i cili nė vitin 1992 ka hulumtuar njė prej kėtyre pjesėve, ka zbuluar ekzistimin e kalimeve nė thellėsi prej 60 metra.