Veprimet me zė lejojnė pėrdoruesit e Google Android qė tė vendosin komanda me zė (Voice Actions) pėr drejtime, mesazhe me tekst dhe tė tjera, kurse Chrome to Phone e bėnė tė lehtė bartjen e faqeve tė lexuara nga njė kompjuterė nė njė smartphone.
Kėtė javė ėshtė mirė tė jesh nė anėn e Google Android. I riu Motorola Droid 2 ėshtė paraqitur nė shitje pėr Verizon, raportet e analistėve tregojnė Android ka rritur mjaft shumė pjesėmarrjen nė treg, Sony e ka adoptuar atė pėr celularin e saj tė radhė PlayStation, dhe tani Google ka shfaqur dy gjėra interesante dhe pa pagesė pėr pėrdoruesit e Android.

Nė njė konferencė nė San Francisco, kompania shpalosi veprimet me zė, qė iu mundėsojnė celularėve Android tė pėrgjigjen ndaj komandave me zė, dhe shtojcėn e re Chrome to Phone, qė e bėnė mė tė lehtė marrjen e materialeve nga desktopi pėr lexim tė mėvonshėm nė celular. Qė tė dy kėto veēori janė tė gatshme pėr tė gjithė dhe pa pagesė, por ofrohen vetėm pėr Android 2.2

Veprimet me zė

Veprimet me zė zgjerojnė opsionin e mėhershėm kėrkues me zė pėrbrenda Android, duke shtuar njė bashkėsi tė re tė komandave pėr tė kontrolluar veprimet nė celularė. Pėr shembull, ju mund tė thoni “Dėrgo mesazh tek Joe, Do tė vonohem pėr Futboll”, “Thirre Rovenete Pizza” apo “tregomi drejtimet pėr Seaside, Oregon” dhe celulari do tė bashkėpunojė.


Veprimet me zė punojnė me njė saktėsi tė caktuar, por celularė ju lejon gjithashtu t’i rishikoni dhe arnoni komandat para se ato tė ekzekutohen, dhe Google pretendon se do tė vazhdojė me pėrmirėsimin e teknologjisė me paraqitjen e veēorive tė reja.

Chrome to Phone

Pasi qė pėrdoruesit e celularėve tė menēur shfletojnė edhe nė celularėt e tyre edhe nė kompjuterė, Chrome to Phone e bėnė tė lehtė shkėmbimin e informacioneve mes kėtyre ty platformave. Pas instalimit tė shtojcės Chrome, qė ėshtė zhvilluar nga inxhinieri i Google, Dave Burke nė “20 pėr qind tė kohės sė tij”, ju mund tė dėrgoni linqe nga cilido kompjuteri nė celularin tuaj tė menēur me njė klikim. Pėrveē faqeve, ai gjithashtu pėrkrahė dėrgimin e numrave tė telefonit dhe adresave.