Pew Internet & American Life Project ka gjetur se mė shumė se gjysma e Amerikanve nuk emdnojnė se qeveria do tė duhej tė mundohet shumė pėr broadband kombėtar.

Pew Internet & American Life Project ka paraqitur raportin e saj Home Broadband 2010, nė tė cilin ajo ka anketuar mbi 2.200 tė rritur amerikan pėrmes celularit rreth qasjet dhe pėrdorimit tė rrjetit tė internetit broadband.

Raporti ka gjetur se adoptimi i rrjetit broadband apo brezėgjerė ėshtė ngadalėsuar konsiderueshėm nė krahasim me vitin e kaluar, ku tani rreth dy tė tretat e Amerikanėve thonė se kanė qasje interneti broadband nė shtėpinė e tyre.

Megjithatė, nivelet kulmore tė adoptimit mund tė sinjalizojnė se shumė Amerikan qė dėshirojnė internet broadband e kanė atė: 21 pėr qind e tė anketuarve thanė se nuk e pėrdorin internetin dhe nuk besojnė se ėshtė shumė relevant pė jetėn e tyre dhe mbi gjysma (53 prė qind) nuk besojnė se qeveria Amerikane duhet tė bėjė njė prioritet madhor qasjen kombėtare nė internet.

“Gjersa teknologjitė broadband janė adoptuar nė shumicėn e shtėpive Amerikane, njė debat ėshtė ngritur rreth asaj nėse qeveria duhet tė futet nė funksion qė tė sigurojė praninė e qasjes nė internet tė shpejtė tek tė gjithė amerikanėt” tha hulumtuesi i lartė i Pew Internet dhe autori i raportit Aaron Smith.

Raporti ka gjetur se tė anketuarit mė tė rinj dhe afro-amerikan mbanin anėn e qeverisė pėr tentimet e saja pėr vendosje tė qasje nacionale boradband nė internet. Megjithatė, nė mesin e tė anketuarve ata qė nuk pėrdorin internet, 45 pėr qind prej tyre thanė se qeveria nuk duhet tė mundohet shumė pėr tė ofruar internet tė lirė boradband pėr tė gjithė, dhe vetėm 5 pėr qind thanė se qeveria duhet ta bėjė kėtė gjė prioritet.

Raporti gjithashtu ka gjetur se 21 pėr qind e tė rriturve Amerikan qė nuk janė online kanė pak interes tė futen online, dhe rreth 48 pėr qind nuk e kanė gjetur pėrmbajtjen online tė lidhur me jetėn e tyre, kurse gjashtė prej dhjetė jopėdoruesve kanė nevojė pėr njė asistent kur pėrdorin kompjuterin apo internetin. Vetėm njė nė dhjetė ka shfaqur interes pėr tė filluar pėrdorimin e internetit.