Receta Gatimi

Si te lidhim nje kompjuter PC me televizorin TV


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Faqja 1 nga 3 123 I funditI fundit
Rezultatet nga 1 deri tek 20 prej 56
 1. #1
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  36

  Ide Si te lidhim nje kompjuter PC me televizorin TV

  Lidhja e Kompjuterit me Televizorin!

  Nese kohet e fundit keni blere nje televizor te ri, a do ju pelqente te shikoni filmat e preferuar qe keni shpetuar ne kompjuter!! Sigurisht qe po, sidomos kur ka nje ekran shume here me te madhe se ai i kompjuterit. Ja se ēfare na nevojiten per kete proēedure!  Nqs doni ta shfrytezoni ne maksimim fuqine dhe cilesine e TV-se tuaj, duhet te perdorni nje kabell HDMI. (si ky ne figure) mund te kushtoj rreth $5/20 dollare varet nga gjatesia dhe materiali perdorur.  Por nese kompjuteri juaj nuk ka nje dalje HDMI ju mund te perdorni kete kabell tjeter ose alternativat me poshte.  Para se te veproni, sigurohuni qe gjatesia e kabllit eshte e nevojshme. Fikni kompjuterin tuaj nqs eshte ndezur dhe TV gjithashtu.

  Gjeni porten HDMI ne kompjuter dhe ne TV dhe perdorni opsionin e pare per ti lidhur.

  Porta HDMI eshte treguar ne foton meposht:


  Porta DIV eshte treguar ne kete foto:


  Mund te perdorni dhe daljet S-Video dhe VGA nese TV juaj i posedon.

  Ndizni kompjuterin dhe TV tuaj, nese jeni duke perdor si ekran te pare vetem TV ju duhet te drejtoheni tek Menu e TV dhe te zgjidhni hyrjen HDMI ose ēfaredo lidhje qe jeni duke perodor.

  Opsioni i dyte nese ju keni ekranin ekzistues te komputerit plus TV-ne te lidhur.

  Drejtohuni tek preferencat e skedes video dhe zgjidhni Extend my Windows desktop onto this monitor si ne figure:  Keto ishin disa nga opsionet se si mund te lidhni nje pc me tv-ne. Nese jeni duke hasur probleme mos hezitoni te na pyesni.

  Mos harroni gjithashtu tua sygjeroni kete teme miqeve tuaj!


  Mund te Interesojn dhe temat:

  Si te lidhim Televizorin me Internetin


  Si te Rregjistroni Emisione-Filma-Programe nga Televizori TV ne Kompjuter PC

 2. #2
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  30
  Bo kam tre dite qe dua ta beja kete lidhje dhe me thene te drejten nuk po dija cfare kabullash mu donin,sikur te kisha porositur,flm shume Reno.

 3. #3
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  36
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Kliton Lexo postimin
  Bo kam tre dite qe dua ta beja kete lidhje dhe me thene te drejten nuk po dija cfare kabullash mu donin,sikur te kisha porositur,flm shume Reno.
  Shpresoj ta kesh kuptuar te gjithen! ne rast te kundert me thuaj te gjitha portat e pc-se (kartes video) dhe modelin e tv-se dhe te them rrugen me te shkurter

 4. #4
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  30
  Faktikisht du te lidh laptopin Reni pasi e kam ne Guzhin TV-n pak larg nga PC-ja,kurse laptopin e marr ne dor,dhe me Wireless lidhem dhe dua te shoh ndeshjet.. laptopi eshte nje acer aspire 5735.

 5. #5
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  36
  Kuptova, por ke harruar portat qe ka Tv-ja gjithesesi ke keto mundesi:

  Duke perdor portat VGA, ato blu mund te perdoresh nje kavo monitori te tille (duhet te kete TV port VGA):  Nqs TV nuk ka hyrje VGA perdor s-video:


 6. #6
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  30
  Ja nje foto:shpresoj te duket,ka dhe disa te tjera nash,qe vendos kameren.
  Imazhet e Bashkangjitur Imazhet e Bashkangjitur

 7. #7
  Nice Man Moderator Maska e Erlindi
  Anėtarėsimi
  May 2008
  Vendndodhja
  albania
  Postime
  904
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  17
  Ide e mire kjo por duhet 1. Kabell i gjate se e kemi larg pc nga tv dhe duhet me pa tv nese ka dalje per tu lidhur. Flm Reno

 8. #8
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  36
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Kliton Lexo postimin
  Ja nje foto:shpresoj te duket,ka dhe disa te tjera nash,qe vendos kameren.
  Ok, ajo porta blu eshte per hyrjen VGA, dhe mund te perdoresh nje kabull me dy porta VGA si siper, ai i ziu! (shume monitora LCD e kane kabullin te ēmontueshem ne dy ane, keshtu mund ta marresh aty)

  Ne kete menyre ne MENU e Tv zgjedh hyrjen VGA dhe do te kesh imazhin, kurse per zerin duhet te perdoresh nje kavo te tille audio:  dhe ta lidhesh me kufjet e laptopit dhe dyshen tek ato dy portat poshte antenes (bardhe e kuqe)

  ne kete menyre do kesh dhe zerin ne TV  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga erlindi Lexo postimin
  Ide e mire kjo por duhet 1. Kabell i gjate se e kemi larg pc nga tv dhe duhet me pa tv nese ka dalje per tu lidhur. Flm Reno
  zakonisht keta TV-te e fundit kane te gjithe (pothuajse) hyrje per pc ose HDMI.

  nqs e ke larg varet nga kablli qe do lidhesh nje HDMI 5 metra vete 3 paund: http://www.amazon.co.uk/Philex-5m-HD.../dp/B000NJUKDU

 9. #9
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  28
  SHkurt do Hackojm TV

 10. #10
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  36
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga MAJDI Lexo postimin
  SHkurt do Hackojm TV
  po televizorave te fundit mund ti besh update sistemin si nje program kompjuteri. Mund ti perkthesh menun apo te shtosh opsione sipas deshires! dola cik nga tema! ke ndonje tv per te lidhur?

 11. #11
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  28
  PO kam Sony Bravia HD realy HDMI e plot te tjera full por vetem 3d ska

 12. #12
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,524
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  26
  Shum fLm per Tutorialin ReniX, do t`me hyje ne pune shume shpejt

  Me t`mira

 13. #13
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e Peniel
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Athinė, Greqi
  Postime
  548
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  10
  Nėse TV ka lidhje VGA dmth analoge por edhe HDMI ose DVI, nuk ka nevojė pėr modifikimin e kartės grafike. Nga menuja e TV e lidhjeve qė ka, zgjedh PC ose HDMI. Tjetėr gjė nėse dėshiron tė punosh me dy ekrane. Atėhere kryen modifikimin e kartės grafike siē ReniX e ka pėrshkruar. TV e rinj LCD (njė pjesė e mirė e tyre) gjithashtu janė tė pajisur edhe me njė Audio In apostafat pėr kompjuterin, nė mėnyrė qė edhe zėri tė dėgjohet nė TV (lidhja e kartės sė zėrit). Pėr mė tepėr mund ti referoheni edhe manualit tė TV pėrsa i pėrket lidhjeve dhe mė konkretisht lidhjes sė njė PC me TV.

  3D qė pėrmend MAJDI, pėr mendimin tim nuk ia vlen dhe kjo pėr vetė faktin se 3D ėshtė njė trik qė i bėhet sistemit tė shikimit tė njeriut dhe ėshtė cilėsuar shumė i dėmshėm pėr syrin e njeriut. Tregoni kujdes dhe informohuni mirė pėrsa i pėrket kėsaj teknologjie. Sa e mirė ėshtė nė dukje, aq edhe e dėmshme ėshtė nė realitet.

  Kalofshi mirė.

 14. #14
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  30
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga ReniX Lexo postimin
  Ok, ajo porta blu eshte per hyrjen VGA, dhe mund te perdoresh nje kabull me dy porta VGA si siper, ai i ziu! (shume monitora LCD e kane kabullin te ēmontueshem ne dy ane, keshtu mund ta marresh aty)

  Ne kete menyre ne MENU e Tv zgjedh hyrjen VGA dhe do te kesh imazhin, kurse per zerin duhet te perdoresh nje kavo te tille audio:  dhe ta lidhesh me kufjet e laptopit dhe dyshen tek ato dy portat poshte antenes (bardhe e kuqe)

  ne kete menyre do kesh dhe zerin ne TV

  zakonisht keta TV-te e fundit kane te gjithe (pothuajse) hyrje per pc ose HDMI.

  nqs e ke larg varet nga kablli qe do lidhesh nje HDMI 5 metra vete 3 paund: http://www.amazon.co.uk/Philex-5m-HD.../dp/B000NJUKDU

  Reno i bleva keto dhe e provova sot mbasdite,shume mire me shkoi,por vetem se spo arrij dhe nuk arrita dote te marr zerin,pra Audion- pra zeri nuk degjohet.

  Ke ndonje mendim????

 15. #15
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  36
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Kliton Lexo postimin
  Reno i bleva keto dhe e provova sot mbasdite,shume mire me shkoi,por vetem se spo arrij dhe nuk arrita dote te marr zerin,pra Audion- pra zeri nuk degjohet.

  Ke ndonje mendim????
  Poshte Antenes ke Audio LEFT/RIGHT

  duke perdor kablin ne foto lidhe Left tek e bardha dhe Right me te kuqe. Pjesen tjeter lidhe tek kompjuteri, aty ky zakonisht lidh autopolantet e kompjuterit.

 16. #16
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  30
  Po pra shtu e bera po nuk vjen audio,mos duhet ndonje konfigurim apo,jo.Ose mundesia tjeter mund te jete se kabulli audios ka qelluar i prishur.

 17. #17
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  36
  Provoje nje here kabullin tek ndonje stereo HIFI- Se sakonisht kane hyrje Audio-Video. Ose mundohu te lidhesh ndonje artopolant te vogel te nje nga ngjyrat.

 18. #18
  i/e rregjistruar Maska e Naraq
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Postime
  3
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0
  Faleminderit shume ,pavarsisht nuk e kam kerkuar por ishte nje problem teknik te cilin nuk e kam ditur,per kete shum flm.♣

 19. #19
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  36
  Je i mire se pritur Naraq!

  Mos hezitoni te pyesni dhe per tema qe nuk mund te jene ketu!

  Gjithe te mirat!

 20. #20
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  36
  Ja rezultati im:  Duke perdorur nje kavo HDMI gjithēka ishte automatike!

  Eshte shume komod per te pare filmat direkt nga kompjuteri si dhe ato streaming.

  Ne windows 7 per te bere ndryshime apo te kaluar nga nje ekran ne tjetrin perdorni WIN + P (pra tastin e windowsit ne tastier dhe shkronjen P)

+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Faqja 1 nga 3 123 I funditI fundit

Tema tė ngjashme

 1. Si te lidhim Televizorin me Internetin
  Nga ReniX nė forum Guida, Kėshilla dhe truke
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 06-06-2016, 11:59 PM
 2. LG prezanton Televizorin LED 84LM960V 84 inē
  Nga vaaldr1n nė forum Hardware, Gadget, Elektronikė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 23-08-2012, 05:02 PM
 3. Internet: Si te lidhim llogarine e Forumit me profilin e Facebook
  Nga ReniX nė forum Tutoriale me Video
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 16-04-2012, 07:07 PM
 4. 25 Menyra si te lidhim Shallin
  Nga ReniX nė forum Bukuri dhe Estetikė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 01-02-2012, 02:17 PM
 5. Si ta lidhim kravaten ne gjashte hapa
  Nga Kliton nė forum Tė ndihmojmė njėri-tjetrin
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 24-04-2009, 06:54 PM

Etiketat pėr kėtė Temė