Nėse jeni duke u kėnaqur me pėrdorimin e Linux dhe Gmail atėherė duhet tė dini se duke ju pėrgjgijur kėrkesave tė pėrdoruesve, Google tani ka shtuar pėrkrahje pėr zė dhe bisedė me video edhe pėr kėtė sistem operativ me bazė nė kod tė hapur.

Me prezentimin origjinal nė muajin Nėntor 2008, Google Voice dhe Video pėrdor njė shkarkim falas tė prizės dhe vargjeve tė standardeve tė internetit pėrfshirė kėtu edhe XMPP, RTP, dhe H.264.

Shėrbimet e video-bisedave tė Google mundėsojnė tė keni video konferencė me kualitet tė lartė tė audios direkt nga llogaria juaj e Gmail ose Google. Ju gjithashtu mund tė pėrdorni shėrbimin nėse jeni anėtarė i faqės sė rjetit social Orkut.

Video bisedat me zė nga Google japin gjitashtu pėrkrahje edhe pėr Ubuntu dhe distribucionet e tjera si Debian dhe RPM, dhe thuhet se kjo veēori do tė arrijė pėr njė kohė shumė tė shkurtėr nė treg./pcworld.al