Receta Gatimi

Kompjuteri i "parė" i Apple shitet nė ankand pėr 213,600 dollarė


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 5 prej 5
 1. #1
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,524
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  26

  Post Kompjuteri i "parė" i Apple shitet nė ankand pėr 213,600 dollarė  Mė herėt gjatė kėtij muaji padyshim qė keni tė dėgjuar se njė kompjuter Apple-1 do tė vendos nė ankand pėr njė vlerė fillestare prej 150,000 dollarė.

  Ky ankand tan
  i ka marrė fund dhe kompjuteri qė ka debutuar nė vitin 1976, pėr njė ēmim prej 666,66 dollarė, dhe i ndėrtuar nga Steven P. Jobs dhe Steve Wozniak, bashkė themelues tė Apple, ėshtė shitur pėr 213,600 dollarė.

  Kjo mund tė quhet Bilisht njė kthim shumė i mirė i investimit, nė veēanti nėse vihet nė konsiderim se shumica e teknologjive humbin nė vlerė gjersa ato bėhen mė tė vjetra.

  Sasia, qė ka pėrfshirė kompjuterin Apple 1, njė kasetė Apple me kartelėn e ndėrfaqes, njė letėr tė shkruar dhe tė nėnshkruar nga “Steve Jobs” dhe njė bollėk i tė mirave tjera, ėshtė paraqitur pėr shitje gjatė ditės sė martė.

  Kush ishte ofertuesi mė i lartė? Sipas Affaritaliani.it, njė gazetė italiane online, Marco Boglione, njė biznesmen Italian qė pėlqen tė koleksionojė gjėra tė lidhur me teknologji, ka qenė ofertuesi mė i lartė.

  Tė qenit nė pronėsi tė njė Apple-1 ėshtė padyshim diēka qė mund tė quhet “qershi nė maje tė tor”ės" pėr ēfarėdo koleksioni historik kompjuterik. Nė treg pėr shitje kanė qenė tė ndėrtuara mė pak se 200 njėsi, para se Apple tė bėnte kalimin nė Apple-II. Apple-1 gjithashtu konsiderohet si njė prej gjeneratave tė para tė kompjuterėve qė kanė udhėhequr gjenezėn e revolucionit tė kompjuterit tė shtėpisė.

  Ankandi i Apple-1 ishte pjesė e njė serie tė ankandeve tė teknologjisė sė lartė qė ėshtė mbajtur tė martėn pėrmes Christie. Njė makinė shfrimi Engima, qė ishte pėrdorur pėr tė enkriptuar mesazhe sekrete gjatė Luftės sė Parė Botėrore ishte vendosur gjithashtu nė ankand, dhe kishte arritur tė shitej pėr 107,000 dollarė. /pcworld.al

 2. #2
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  36
  Instalohet Photoshop aty valle

  Do te me pelqente dhe mua ta kisha! por jo ta paguaja aq!

 3. #3
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  28
  Me ate cmim aq te kripur nuk me shkon ndermend

 4. #4
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  36
  Qenka viti qe po dalin ne aste kompjuterat e vjeter!  Sapo pashe ne eBay qe dhe ky kompjuteri Apple Lisa 1, nje nder kompjuterat e pare te Apple eshte vene ne aste. Asemblimi eshte kryer vete nga Steve Wozniak, partneri i Steve Jobs.

 5. #5
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  28
  Me ate duket sikur po pergjojme "Ufot"

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Microsoft: Surface do te kushtoje "300 deri ne 700 Dollare"
  Nga vaaldr1n nė forum Hardware, Gadget, Elektronikė
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 17-09-2012, 09:36 PM
 2. Johnny Depp: 100 Milion Dollare per "Piratet e Karaibeve 5"
  Nga vaaldr1n nė forum Thashetheme Vip
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 25-08-2012, 01:26 AM
 3. Themeluesi i Apple Wozniak: Cloud Computing "i tmerrshem"
  Nga vaaldr1n nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 06-08-2012, 04:27 PM
 4. Shitet kompjuteri i pare i Apple per 374.500 Dollare
  Nga vaaldr1n nė forum Apple Mac OSx
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 18-06-2012, 08:49 AM
 5. "The Dark Knight" arrin shifrėn njė miliard dollarė
  Nga Kliton nė forum Kinematografia dhe Televizioni
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 23-02-2009, 10:34 AM