Njė organizatė me 175 milion gazetarė nga e gjithė bota? Jo. Por bashkė themeleuesi i Twitter, Biz Stone, dėshiron tė shfrytėzojė anėtarsimin e shėrbimit tė microblogging pėr tė krijuar organizatėn e bazuar nė lajme.


“Qė nė fillim kjo ėshtė dukur pothuajse njė rrrjet qė ofron lajme tė cilat vijnė nga anembanė botės,” tha ai pėr Reuters tė hėnėn. “Unė mendoj qė Shėrbimi i Lajmeve i Twitter do tė jetė diēka shumė i hapur, me shumė lajmė tė ndryshme pėr organizata rreth e rreth botės".

Nė kėtė moment, ideja duket mė shumė si njė balonė e mbushur me sprovė sesa njė koncept. Rrjeti nuk ėshtė e thėnė qė tė drejtohet nga Twitter, por mund tė jetė njė partneritet me organizatat ekzistuese dhe tė jetė i hapur. Tingėllon diēka si e paqartė? Twitter aktualisht ndan pėrmbajtjen e saj me Google, Bing, Yahoo, por Stone sheh edhe degė tjera nė tė ardhmen pėr pėrfitime pėr 175 milion pėrdorues tė regjistruar tė Twitter. Pėr mė tepėr, Twitter mund tė luajė njė rol aktiv nė lidhjen me mbledhėsit e lajmeve nė skenėn e ngjarjeve.

Pas Stone, rradhėn e kishte “njeriu i komunikimeve” tė Twitter, Sean Garret, i cili i hodhi ujė tė ftohtė idesė. Me thashethemet rreth shqyrtimit tė Twitter pėr pėrgjimin e investitorėve me mė shumė se 100 milion dollarė, pyetjet mund tė jenė nėse komentet e Stone kishin pėr qėllim dhėnien e huadhėnėsve qė diēka tė nxisė mė tej padurimin e tyre nė tė hollat bujare tė Twitter.

Ashtu siē MG Siegler vėri nė dukje tek Tech Crunch: “Nėse Twitter vėrtetė dėshiron ‘tė forcohet pėr tė mirė’, ndoshta njė shėrbim i tillė duhet tė jetė falas. Pėrndryshe, ata do tė jenė duke diktuar se kush qaset nė informata tė rėndėsishme nė bazė tė marrėveshjeve financiare.”/pcworld.al