Paul Buchheit, personi qė ka krijuar Gmail, nuk mendon se sistemi i ri operativ i Google, Chrome OS do tė jetojė gjatė, dhe nė fakt ai mendon se Google do tė pėrballet me vrasjen e Chrome OS dikur gjatė vitit tė ardhshėm.


Arsyetimi i tij ėshtė se Chrome dhe Android janė shumė tė ngjashėm mes vete, dhe nuk ka asgjė qė Chrome mund tė bėjė e qė nuk mund ta bėjė Android, dhe duke konsideruar se Android veēse ėshtė i popullarizuar, ndoshta ia ka tė drejtė.

“Chrome OS nuk ka ndonjė qėllim qė nuk shėrbehet mė mirė sesa Android (ndoshta me disa pėrmirėsime mundėsohet edhe aftėsia pėr tė ofruar pėrkrahje pėr njė ekran jo tė ndjeshėm nė prekje). Unė po mendoja se “a ėshtė kjo tepėr e qartė madje edhe pėr ta thėnė?” por njerėzit me tė cilėt kam biseduar duket se po e marrin seriozisht punėn me ChromeOS, dhe Google madje po dėrgon edhe pajisje pėr arsye disa arsye qė nuk i di” u shpreh ai.

Google ka dizajnuar Chrome OS pėr njė treg mė ndryshe sesa ai qė synon Android OS, por nėse kjo do tė mjaftojė pėr ta bėrė tė popullarizuar platformėn kjo mbetet tė shihet, nė veēanti kur Google sė fundi shpalosi edhe Android 3.0 Honeycomb, qė ėshtė dizajnuar tė jetė edhe mė i afėrt me Tablet PC. /pcworldalbanian