Facebook nuk ishte vetėm gjėja mė e kėrkuar e vitit, por sipas raportit tė Experian Hitwise, Facebook ka kaluar edhe Google si uebfaqja mė e vizituar nė Amerikė nė vitin 2010.

Pėr tė dytin vit me radhė, “facebook” ishte termi mė i kėrkuar nga pėrdoruesit e internetit nė Shtetet e Bashkuara. Ky term mori 2.11% tė tė gjitha kėrkimeve, sipas Hitwise. Edhe mė mbresėlėnės ėshtė fakti qė tri llojet e tjera tė faqes Facebook e bėn atė tė radhitet nė top dhjetėshe: “facebook login” nė vendin e dytė, “facebook.com” nė vendin e gjashtė dhe “www.facebook.com” nė vendin e nėntė. Kėto tė trija tė kombinuara llogaritėn 3.48% tė tė gjitha kėrkimeve, njė rritje prej 207% nė krahasim me vitin e kaluar.

Nė listė ishin tė radhitura top termet si: YouTube, Craiglist, MySpace, eBay, Yahoo dhe Mapquest. Ndėrmarrjet e tjera qė arritėn tė bėjnė ndryshime tė mėdha nė termet e kėrkimit pėrfshihen: Hulu, Netflix, Verizon dhe ESPN. Termi kėrkues “games” (lojėrat) gjithashtu bėri paraqitjen e parė nė listėn e Hitwise pėr top 50 termet e kėrkimit.

Mė interesante ėshtė ngritja e faqes Facebook nė vendin e parė tė lisės sė Hitwise pėr uebfaqet mė tė vizituara. Rrjeti shoqėror harkėtoi 8.93% tė tė gjitha vizitave nė Shtetet e Bashkuara gjatė vitit 2010 (janar-nėntor), duke mposhtur Google-in qė arriti 7.19%, Yahoo Mail me 3.52% , Yahoo 3.3% dhe YouTube me 2.65%.Sidoqoftė, Facebook nuk arriti qė ta mposhtė Google-in sa i pėrket tė gjitha lidhjeve tė kombinuara qė janė pronė e Google, me 9.85%.

Ėshtė vetėm ēėshtje kohe derisa Facebook tė arrijė t’ia marrė fronin tėrė perandorisė Google. Kjo pėr shkak tė rritjes mė tė madhe gjatė muajit qė bėn Facebook, i cili po bėhet mė i madh se Google. Sipas comScore, trafiku qė ka faqja Facebook nė SH.B.A. u rrit pėr 55% nė vitin e kaluar dhe ende nuk ka treguar shenja tė ngadalėsimit./pcworld.al