Receta Gatimi

Fizika: Ligjet e Isaac Newton


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 3 prej 3
 1. #1
  Rinise Maska e Fjoralba
  Anėtarėsimi
  Jan 2011
  Postime
  2
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0

  Fizika: Ligjet e Isaac Newton

  jam nje nx e vitit te pare dhe me duhet inf per :rrjedhimet e ligjit te gravitacionit:
  kush ka inf ju lutem te me ndihmoje pls

 2. #2
  Grusht i Shkathėt 35% Maska e gjendar
  Anėtarėsimi
  Jan 2010
  Vendndodhja
  Dardani
  Postime
  1,281
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  16
  Ligji i gravitacionit i Njutonit - Toka ushtron force mbi tė gjithė trupat. Kjo lloj forcė quhet forca gravitacionale ose forca e rėndesės. Ajo ėshtė shuma e forcave tė ushtruara mbi ēdo thėrrmije material qė pėrbejnė njė trup, pra ėshtė njė forcė e shpėrndare. Forcėn e rėndesės e trajtojmė si njė forcė tė pėrqendruar nė njė pike te vetme qė quhet qendėr e rėndesės sepse mund tė supozojmė qe veprimi i Tokės tė jetė i pėrqendruar nė njė pike tė vetme megjithėse ajo ėshtė e shpėrndare nė tė gjithė trupin. Mė parė ėshtė pėrdorur si njėsi matėse e forcės kilogram-pesha (kgp), pra forca me tė cilėn Toka tėrheq masėn 1 kg. Sa mė shumė rritet distanca e njė trupi nga qendra e Tokės aq mė shumė ulet tėrheqja nga ana e saj. Nė sistemin SI forca ėshtė madhėsi e nxjerrė, njėsia e saj matėse quhet Njuton, shėnohet me simbolin N.
  Toka ushtron forcė prej 9,81 N mbi njė trup me masė 1 kg, qė ndodhet nė nivelin e detit. Pra “masės 1 kg i korrespondon pesha 9,8 N”


  Shpresoj qe sa do pak te ket ndihmuar ky text.
  Me te mira

 3. #3
  Rinise Maska e Fjoralba
  Anėtarėsimi
  Jan 2011
  Postime
  2
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  sh flm per kete inf me beri sh pune se dhe ky inf me duhej
  por presorin na kerkon 4 rrjedhime 2 i kam gjetur dhe jane
  1.levizja e trupave qiellor
  2 orbitat e satelitve
  yani me duhet te gjj dhe 2 te tjere
  sh flm per ndihmen tende

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Ligjet e Dashuris
  Nga Arjol nė forum Romanca
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 07-11-2012, 07:47 PM
 2. Fizika -astronomia
  Nga endri007 nė forum Tė ndihmojmė njėri-tjetrin
  Pėrgjigje: 33
  Postimi i Fundit: 04-10-2012, 07:59 PM
 3. Fizike - Ligjet e Njutonit
  Nga ReniX nė forum Probleme dhe Ushtrime Shkollore
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 29-03-2012, 03:10 PM
 4. Isaac Newton ishte satanist
  Nga vaaldr1n nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 18-02-2012, 12:38 PM
 5. Njohuri nga fizika
  Nga kuklla nė forum Shkenca dhe Jeta
  Pėrgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 07-10-2008, 06:05 PM