Orėt e fundit tė Atlantidės


Mė 8 korrik tė vitit 8498 para Krishtit, nė Tokė me njė shpejtėsi marramendėse, nėn temperaturėn prej 20 000 *C, u pėrplas njė asteroid.
Katastrofa zgjati vetėm 2 minuta, dhe pėr ata 2 minuta vdiqėn me miliona njerėz, u shkatėrrua bota bimore dhe shtazore nė shumė regjione tė planetit tonė, ndėrsa pamja dhe klima sa saj ndryshuan pėrgjithmonė.

Kjo ishte dita kur u fundos Atlantida legjendare dhe me tė u zhduk edhe qytetėrimi i parė tė cilin e ndėrtoi njeriu. "Shkak i kėsaj katastrofe apokaliptike ishte asteroidi nga grupi Adonis, i cili nga trajektorja e tij pėrreth diellit u fut nė fushėn gravitale tė Tokės" pohon fizicienti gjerman Otto Muck nė librin e tij "Gjithēka pėr Atlantidėn".

Kataklizma filloi nė horizontin veri-perendimor; nga thellėsia e kosmosit befas u paraqit njė trup i panjohur qiellor, i cili fillimisht ngjante nė njė yll tė vockėl, pas 30 sekondave i ngjante kometės, ndėrsa pas njė minuti nė njė 'bolidi", shkėlqimi i tė cilit ishte mė i madh se 100 diej. Gati se me njė trajektore vertikale, trupi u pėrplas nė tokė.

Stuhia e tėrbuar

Nga drejtimi i veri-perėndimit, asteroidi pa u hetuar arriti deri te brigjet e kontinentit Amerikano-Verior, nė regjionin 330 tė gjerėsisė gjeografike, ku sot gjendet qyteti liman Ēarlston nė Karolinėn Jugore.
Kur trupi qiellor me njė shpejtėsi marramendėse hyri nė shtresat e dendura tė atmosferės, temperatura pėrnjėherė u ngrit nė 20.000 *C dhe tė gjithė ata qė panė kėtė "shkėlqim tė tmerrshėm" pėrgjithmonė humbėn tė pamurit. Nxehtėsia shkatėrroi gjithēka qė iu gjend nė rrugė.
Nėn ndikimin e nxehtėsisė trupi qiellor shpėrtheu, nė njė distancė rreth 200 km nga sipėrfaqja e tokės dhe u thėrmua nė qindra pjesė tė zjarrta qė u pėrplasėn nė tokė, nė formė shiu gjigant tė zjarrtė, duke mbjellur vdekje dhe shkatėrrim.

Dy copėzat mė tė mėdha ranė nė regjionin e Atlantikut, nė veri-perėndim tė Portorikos. Mė njė fuqi tė madhe shkatėrruese ekuivalente me 30.000 bomba hidrogjenike, e shpėrthyen fundin e oqeanit. Biliona tonė tė magmės sė zjarrtė dolėn nga gjiri i tokės dhe u pėrzien me ujin e detit, duke u shndėrruar nė sasi tė mėdha avujsh tė cilėt u ngritėn deri nė 30 km.lartėsi.
Gjėmimi i shpėrthimit u dėgjua nė tėrė botėn. Shkėlqimi i pėrplasjes e shndėrroi natėn nė ditė nė njė perimetėr prej 2000 km. Valėt gjigante, tė larta deri nė 1000 m u vėrsulėn drejt brigjeve pėr tė shkatėrruar gjithēka para vetės...
Nė kėtė orgji ēmendurake tė stihisė, plotėsisht u shkatėrrua Ishulli legjendar Atlantida.

Platoni pėr Atlantidėn
Obsesioni kryesor i Otto Muck ėshtė zbulimi i fshehtėsisė sė Atlantidės, me tė cilėn njerėzimi merret ka 2400 vjet, qė nga ato ditė kur filozofi i famshėm grek Platoni, e vendosi nė rend dite, tė historisė. Pak para se tė vdiste i shkroi dy vepra: "Timaios" dhe "Kricias", nė tė cilat pėr herė tė parė pėrmendet ky ishull dhe pėrfundimi tragjk i tij.

Sipas Platonit, Atlantida gjendej nė afėrsi tė "Shtyllave tė Heraklitit"- siē quhej mė herėt ngushtica e Gjibraltarit. Ishte mė e madhe se Azia e vogėl dhe Afrika jugore sė bashku, shquhej pėr pjellori dhe jepte dy "prodhime" vjetore. Platoni i pėrmend palmat e kokosit, elefantėt, krokodilėt, tempuj dhe pallate tė praruara, kryeqytetin me njė rreze prėj 23 km dhe bashkėsinė njerėzore tė bazuar nė normat ligjvėnėse dhe kulturė tė lartė. Ushtria e Atlantidės i kishte 480.000 kėmbėsorė, 120.000 kalorės, 160.000 karroca luftė, 240.000 marinarė.

Platoni i pari shkroi pėr Atlantidėn. tė gjitha veprat e mėvonshme u bazuan nė informacionet e tij. Mirėpo, Platoni tė dhėnat pėr Atlantidėn i kishte dėgjuar nga Kriciusi, tė cilit i kishte rrėfyr gjyshi i tij, ndėrsa gjyshi kishte mėsuar prej Soloni. ligjvėnėsit mė tė njohur tė Greqisė antike. Deri te kėto tė dhėna, Soloni kishte ardhur nga shkrimtarėt egjiptas tė cilėt i kishte takuar gjatė udhėtimeve tė tij.
Nė bazė tė 20 faqeve tė shkrimeve tė Platonit pėr Atlantidėn, deri mė tani janė botuar 25 000 punime pėr katastrofėn mė tė madhe qė e ka goditur planetin tonė. Pėr Atlantidėn shkruan shkencėtarėt, shkrimtarėt, detarėt dhe hulumtuesit, ėndėrrimtarėt ...