Legjenda De Niro, thotė se aktorėt e vėshtirė duhet t’i lėnė “ēmenduritė” e tyre nė shtėpi. 64-vjeēari, i cili kudo shoqėrohet nga reputacioni i “aktorit tė pėrsosur”, thotė se problemet personale nuk duhet tė sillen nė sheshxhirim dhe se aktorėt duhet tė jenė plotėsisht tė fokusuar kur janė nė punė. “Nuk mė pėlqen kur njė aktor, ose dikush tjetėr nga ekuipazhi, i sjell ēmenduritė e tij nė vendxhirim. Kur je duke xhiruar, secili duhet t’i lė problemet personale nė shtėpi”,- ėshtė shprehur DeNiro. “Mund tė jesh i paprekshėm, por kjo nuk do tė thotė qė je i vėshtirė.

Ekziston njė ndryshim mes dy termave. Nuk mė pėlqen kur ndonjė aktor, ose njeri i thjeshtė, sjell ēmenduritė e tij nė vendin e xhirimit. Kur vendos tė marrėsh pjesė nė njė film, duhet t’i lesh problemet personale nė shtėpi. Kur ato sillen nė xhirim, filmimi bėhet tepėr i vėshtirė. Problemet e tua pėriqu t’i shjpalosėsh tek historia dhe personazhi yt”.

DeNiro tashmė 64 vjeē pranoi gjithashtu se ka transmetuar njė pjesė tė madhe tė karakterit tė tij, nė filmin e ri”Ėhat Just Happened”. “Ekzistojnė disa karakteristika shumė tė ngjashme me njėra – tjetrėn. Ai nuk jam unė, por ka shumė gjėra qė unė i gjej tek vetja ime. Nėse pėrdor gjėra dhe ide nga jeta ime, kjo ndodh sepse mendoj se janė vėrtet tė vlefshme pėr karakterin qė mundohem tė realizoj. Kėtė e bėj me ēdo karakter qė mė jepet”,- ėshtė shprehur De Niro.