Receta Gatimi

10% e popullsisė botėrore janė obezė


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 18 prej 18
 1. #1
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  30

  10% e popullsisė botėrore janė obezė  10% e popullsisė totale tė rritur nė botė ėshtė obeze, ėshtė pėrfundimi i njė studimi amerikano-britanik, i publikuar sot nė revistėn mjekėsore “The Lancet”.

  Universiteti Mbretėror i Londrės dhe Harvardi studiuan sė bashku indeksin e masės trupore, nivelet e kolesterolit dhe tė hipertensionit, midis viteve 1980 dhe 2008.

  Ndėrsa kolesteroli dhe hipertensioni kanė rėnė nė vendet e zhvilluara si pasojė e rritjes sė efikasitetit tė mjekimeve, pėrqindja e njerėzve obezė ėshtė rritur shumė shpejt nė shkallė globale.

  Nė vitin 2008, 9,8% e meshkujve dhe 13,8% e femrave nė tė gjithė planetin janė obeze, pra kanė njė indeks tė masės trupore mė tė madh se 30 kg/m katror.

  Kjo shifėr tregon se nė 30 vjet fenomeni ėshtė dyfishuar. Nė vitin 1980, vetėm 4,8% e meshkujve dhe 7,9% e femrave ishin obeze.

  Ndėrkohė, numri i personave mbipeshė ėshtė shumė mė i lartė. Indeksi i masės trupore gjendet duke matur peshėn dhe gjatėsinė e njė njeri. Shifrat 18.5-25 konsiderohen si tė shėndetshme, 25-30 mbipeshė dhe mbi 30 obez.

  Problemi mė i madh i obezitetit ėshtė nė ishujt e Paqėsorit, me nivel mesatar 34-35 kg/metri katror. Ndėrkohė, disa vende tė varfėra nė Afrikė vazhdojnė tė vuajnė nga kequshqyerja dhe uria, ēka pėrkthehet me njė indeks trupor mė tė ulėt se 18,5 kilogramė pėr metėr katror.

 2. #2
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  24
  ja dhe dicka me teper  Obeziteti, shkaktar pėr hipertensionin

  Obeziteti ėshtė i lidhur ngushtė me hipertensionin, sepse obeziteti vėshtirėson punėn e zemrės pėr tė furnizuar indet me gjak. Kontrolli i peshės ėshtė njė faktor i rėndėsishėm nė parandalimin dhe trajtimin e presionit tė lartė tė gjakut. Humbja e peshės ndihmon nė uljen e presionit tė gjakut dhe pėrmirėson efektivitetin e ilaēeve qė pėrdoren pėr kurimin e presionit tė gjakut. Po ashtu, njerėzit qė bėjnė njė jetė sedimentare kanė 50% mė shumė mundėsi qė t'u zhvillohet hipertensioni sesa ata qė bėjnė njė jetė aktive. Aktiviteti fizik i rregullt mund tė ulė presionin sistolik me rreth 10mmHg nė pacientėt me hipertension. Njė dietė jo e pasur ushqimore si dhe mungesa e aktivitetit fizik bėhen shpesh shkaktarė tė hipertensionit dhe sėmundjeve tė tjera kardiovaskulare.

 3. #3
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  24
  OBEZITETI
  Si tė mposhtini mbipeshėn
  11- Duhet tė lėvizni duke caktuar kohė pėr aktivitete ēdo ditė.
  12- Zgjidhni ushqimin cilėsor, duke i dhėnė organizmit gjithēka pėr tė cilėn ai ka nevojė.
  13- Yndyrat dhe sheqernat kanė shije tė mirė dhe ju nevojitet njė
  masė e caktuar e tyre ēdo ditė.
  14- Balanconi dietėn tuaj, tė gjitha ushqimet mund t’i vendosim nė dietė tė shėndetshme.
  15- Planifikoni njė meny tė shumėllojshme gjatė ditės.
  16- Planifikoni tė kaloni 5-10 minuta relaks ēdo mėngjes.
  17- Mundohuni tė jeni korrektė me ushqimin, hani nga tė gjitha
  llojet, por me kufi.

 4. #4
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  36
  Mjaft te vlefshme si keshilla! Sidomos tani qe njerezit ngulen para kompjuterit dhe e kane harruar fare xhiron e mbasdites!

 5. #5
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  28
  Shum keshilla te nevojshme por a do ti kuptoj te gjith ?

 6. #6
  Postues Nderi 45% Maska e ulkina
  Anėtarėsimi
  Oct 2010
  Vendndodhja
  fier albania
  Postime
  2,657
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  16
  10 % mua mduken pak ............ dua te them qe esht me shum se 10 % e populsis ...... ncncnc

 7. #7
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  36
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga ulkina Lexo postimin
  10 % mua mduken pak ............ dua te them qe esht me shum se 10 % e populsis ...... ncncnc
  Mos harro se shumica e popullsise vdes per buke! Pasi eshte statistik boterore, jo specifike mbi ndonje kontinent! Perfshihen vende qe jane teper te varfra si persh Afrika!

 8. #8
  Postues Nderi 45% Maska e ulkina
  Anėtarėsimi
  Oct 2010
  Vendndodhja
  fier albania
  Postime
  2,657
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  16
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga ReniX Lexo postimin
  Mos harro se shumica e popullsise vdes per buke! Pasi eshte statistik boterore, jo specifike mbi ndonje kontinent! Perfshihen vende qe jane teper te varfra si persh Afrika!
  ehhh vertet e drejt ......................

 9. #9
  Ncncncnc 55% Maska e erinda
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  Atje ku isha dje...
  Postime
  5,014
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  21
  Aman mooooooooo pse nuk beje pjese dhe une aty tek obezet,

  nuk e pash njehere te vetme ne jete veten te shendosh,apo dhe pak te mbushur,booooooooooo

  sa inaaaaaaaaaaaaaaaaaaat

 10. #10
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  24
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga erinda Lexo postimin
  Aman mooooooooo pse nuk beje pjese dhe une aty tek obezet,

  nuk e pash njehere te vetme ne jete veten te shendosh,apo dhe pak te mbushur,booooooooooo

  sa inaaaaaaaaaaaaaaaaaaat
  ik moj se le nam ti
  po tulet ci do , apo per ti ber berxolla kur te kesh uri

 11. #11
  Ncncncnc 55% Maska e erinda
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  Atje ku isha dje...
  Postime
  5,014
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  21
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga labja Lexo postimin
  ik moj se le nam ti
  po tulet ci do , apo per ti ber berxolla kur te kesh uri
  njeriu gjithmone do ate qe nuk e ka kuptohet,

  aman dhe keshtu si skelerine nuk dua te jem,

 12. #12
  Postues Veteran Lirenti-Addicted Maska e olsii
  Anėtarėsimi
  Jan 2012
  Postime
  3,332
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  16
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga erinda Lexo postimin
  njeriu gjithmone do ate qe nuk e ka kuptohet,

  aman dhe keshtu si skelerine nuk dua te jem,
  Si skelerine

 13. #13
  Ncncncnc 55% Maska e erinda
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  Atje ku isha dje...
  Postime
  5,014
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  21
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga olsii Lexo postimin
  Si skelerine 14. #14
  Chicago Boss 35% Maska e Al Capone
  Anėtarėsimi
  Jan 2012
  Vendndodhja
  Jashte Shtetit
  Postime
  560
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  13
  Vajzat shqiptare zakonisht jan na si "lopa"! (pa ofendim)

 15. #15
  Ncncncnc 55% Maska e erinda
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  Atje ku isha dje...
  Postime
  5,014
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  21
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Al Capone Lexo postimin
  Vajzat shqiptare zakonisht jan na si "lopa"! (pa ofendim)
  i thua nje femre 'lop" dhe thua po ofendim?.......me vjen keq qe ke kete mendim per femren,

  nuk ka rendesi e dobet apo e shendosh vlen njeriu mendoj une

 16. #16
  Chicago Boss 35% Maska e Al Capone
  Anėtarėsimi
  Jan 2012
  Vendndodhja
  Jashte Shtetit
  Postime
  560
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  13
  Lop ne kuptimin e mbushur!

 17. #17
  Ncncncnc 55% Maska e erinda
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  Atje ku isha dje...
  Postime
  5,014
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  21
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Al Capone Lexo postimin
  Lop ne kuptimin e mbushur!
  po po ashtu eshte,mos e gjyko tjetrin nga pamja por nga shpirti i thone nje fjale,ose me mire mos e gjyko fare me e drejt!

 18. #18
  Chicago Boss 35% Maska e Al Capone
  Anėtarėsimi
  Jan 2012
  Vendndodhja
  Jashte Shtetit
  Postime
  560
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  13
  Ne 2014 do ket vajtur pa frike 40%

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Foto mbi rekordet boterore !
  Nga anna nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 03-02-2014, 06:44 AM
 2. 1/3 e popullsisė botėrore futet nė Internet
  Nga ReniX nė forum Rrjeti Kompjuterik dhe P2P
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 06-01-2012, 05:32 PM
 3. Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 02-03-2011, 09:54 AM
 4. Lufta e Tretė Botėrore
  Nga Sefedini nė forum Tema Shoqėrore
  Pėrgjigje: 13
  Postimi i Fundit: 02-06-2010, 09:07 PM
 5. Shqipėri: Gripi, do vaksinohet 1/3 e popullsisė
  Nga aurel nė forum Shtypi i Ditės
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 10-09-2009, 06:59 PM