Nė kuadėr tė ngjarjes WebOS, HP lansoi edhe njė tablet tė ri tė quajtur TouchPad i cili do tė ketė si synim tė rris konkurrencėn nė tregun e tablet kompjuterėve.

Tableti 9.7 inēėsh ėshtė njė sfidues i drejtpėrsėdrejti i iPad dhe bazohet nė njė version tė ri tė WebOS tė dizajnuar pėr tė pėrdorur ekrane mė tė mėdha. Tani nė tablet konsumatorėt do tė mund tė gjejnė tabs pėr aplikacione, pop-overs dhe pamje tė ndara qė shfrytėzojnė avantazhin e sistemit operativ pavarėsisht orientimit: pėrdoruesit mė pas madje mund tė pėrshtatin njė tastierė nė ekran, me njė prej katėr opsioneve.

Pėrkrahja pėr Flash tani ėshtė njė veēori tjetėr bazė dhe do tė duhej qė tė ekzistojė sė paku edhe pėrkrahja pėr Flash 10.1 dhe HTML5. Pasi qė WebOS ėshtė njė sistem operativ i natyrshėm pėr multitasking, pėrdoruesit mund tė lėshojnė nė sfidon aplikacione tė shumta.

Pajisja ėshtė gjithashtu njė prezantim i gjeneratės sė dytė tė teknologjisė Touchstone qė gjithashtu gjendet edhe nė Pre3 dhe Veer. Sė bashku me Exhibition qė mund tė rendit orėt, GPS dhe aplikacionet tjera kur preket njė mbushės pa tela, pajisjet mund tė flasin gjithashtu me njėra tjetrėn. Njė pėrdorues gjithashtu mund tė shkėmbejė njė ueb link nga njė tjetėr celularė WebOS thjeshtė duke e afruar atė.


Pėrmbajtja gjithashtu ėshtė mė e rėndėsishme dhe atė jo vetėm me njė aplikacion pėr Amazon Kindle por edhe pėrmes njė HP Movie Store qė do tė mundėsojė shkarkim tė filmave dhe TV spektakleve.

Hardueri shėnon gjithashtu njė kapėrcim tė madh nė dalim prej celularėve tė vjetėr dhe tė rinj, duke paraqitur nė ofertė njė procesor 1.2GHz Snapdragon dhe njė kartelė grafike shumė mė tė shpejtė Adreno 220. Megjithėse nuk ka kamerė prapa, kamera e pėrparme 1.3 megapiksel ofron mundėsinė pėr ta pėrdorur edhe pėr fotografim e edhe pėr tė bėrė video thirrje nė dy drejtime. Beats Audio qė ofrohet nė kompjuterėt e HP, ėshtė integruar nė kėtė tablet dhe sjellė audio shumė mė tė mirė.

Pajisja ėshtė shumė e lehtė me vetėm 0.72 kg dhe gjithashtu e hollė me 1.37 cm trashėsi sikurse iPad, edhe pse ka njė bateri tė madhe me kapacitet prej 6,300 mAh.

Pavarėsisht pretendimeve tė HP nė lidhje me paraqitje tė detajuara, versionet e TouchPad nuk pritet tė paraqiten deri gjatė verės. Kompania do tė fillojė me shitjen e versioneve 16GB dhe 32GB WiFI por planifikon qė tė kalojė edhe nė 3G dhe 4G gjatė tė ardhmes. Ēmimet nuk janė bėrė tė ditura por pritet tė jenė konkurruese. /pcworldalbanian