Konferencėn WebOS, HP e ka pėrmbyllur duke prezantuar dy telefona mobilė tė rinj. Edhe pse deri tani shitja e kėtyre pajisjeve, derisa kishin logon e dikurshme tė Palm, nuk lulėzonte pėr shumė arsye, HP shpreson se me aparatet e reja do tė kthejė pėrsėri kėtė sistem operativ mobil nė lojė nė treg. Kurse telefonat janė interesantė dhe tė pazakonshėm.
Sipas disave madhėsia e vogėl e telefonave tė avancuar, siē ėshtė Veer, nuk ėshtė atraktive, sepse mendojnė qė dimensionet mbysin pėrparėsitė e vėrteta tė kėtyre pajisjeve, dhe kjo ėshtė shumanshmėria. HP thekson se dimensionet e Veer janė tė krahasueshme me kartelėn e kreditit, kurse telefoni edhe mė tutje ka tastierėn slideout. Bazohet nė procesorin Snapdragon 7230 me 800 MHz dhe thuhet se, sipas mundėsive, nuk ngel prapa nga vėllezėrit mė tė mėdhenj.
Siē ėshtė i posaprezantuari Pre 3 – i cili pėrmirėson mungesėn mė tė madhe tė paraardhėsit – madhėsinė e ekranit. Me diagonale prej 3,6 inēėsh nuk ėshtė se do tė zėrė vend nė listėn e kampionėve botėrorė, por megjithatė ėshtė mė e mira deri tani nga PalmOS, posaēėrisht qė rezolucioni 800 x 480 ėshtė i pėrshtatshėm pėr Internet. Edhe ky model ka tastierėn rrėshqitėse qė del jashtė, ndėrsa vihet nė lėvizje nga procesori 1,4 GHz, qė sipas tė dhėnave qė kemi ėshtė procesor mė i shpejti nė ndonjė telefon mobil tani pėr tani. Do tė ekzistojė nė versionet CDMA dhe GSM, ndėrsa do tė fillojė tė shitet nė verė.
Tė gjitha pajisjet e prezantuara me webOS janė tė pajisura me versionin mė tė ri tė kėtij sistemi operativ dhe veēanėrisht interesant ėshtė funksioni Tap to Share, me tė cilin mes vete mund tė kėmbejnė pėrmbajtjet si web lindem, etj.