Nvidia paraqet procesorin e parė quad-core pėr paisje mobile e zhvilluar nga projekti Kal-El.

Ky ėshtė procesori i parė quad-core pėr telefona mobil dhe me prodhim do tė fillohet nė gush. Nga Nvidia thonė se fuqia e kėtij procesori ėshtė 5 herė mė e fortė se ajo e procesorėve dual-core, qė pėrdoren mė shpesh ditėve tė sodit nė industrinė mobilerike. Duhet tė theksohet se pėrmban 12 core GeForce kartelė grafike.

Nvidia ka dhe njė konkurencė kėtu nė Qualcomm, ku nė tė njejtėn kohė nė Mobile World Congress prezentuan qipin e tyre, por nuk do tė fillojn tė prodhojnė deri nė fillim tė 2012.

Kalimi nė quad-core procesorėt ėshtė njė pėrparim i vlefshėm, duke marė parasysh se dual-core procesorėt pėr paisjet mobile janė njė standard i ri./itshqip.com