Receta Gatimi

Apple prezanton MacBook Pro tė rinj


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 3 prej 3
 1. #1
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,524
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  26

  Post Apple prezanton MacBook Pro tė rinj


  Apple gjatė ditės sė sotme ka pėrditėsuar linjėn e saj tė laptopėve MacBook Pro dhe nė mes tjerash ka sjellė mundėsi pėr pėrzgjedhje tė procesorėve Sandy Bridge, ka rritur kapacitetin e kamerave pėr tė pėrkrahur edhe HD video chat, dhe ka sjellė njė ndėrfaqe tė re tė shpejtė tė transferimit tė tė dhėnave qė quhet: Thunderbolt.

  Kanė kaluar pothuajse njė vit qysh prej se linja MacBook Pro e Apple tė jetė rifreskuar nė masė tė kėtillė dhe nė mesin e ndryshimeve mė tė mėdha qė vėrehen janė mundėsitė pėr pėrzgjedhjen e procesorėve shumė-bėrthamėsh “Sandy Bridge”. Nė nivelin hyrės ėshtė prezantuar MacBook Pro 13 inēėsh qė tani ka njė procesor 2.3 GHz dual-core Corei5.

  Gjithashtu e re ėshtė edhe kamera e quajtur FaceTime HD qė sjellė tre herė mė shumė rezolucion sesa kamera e mėhershme e integruar nė laptopėt MacBook Pro, duke mundėsuar video-chat tė mirė nė kualitet 720p me pėrdoruesit tjerė, si dhe me ndihmėn e aplikacionit tė ri FaceTime Desktop me ēmim prej 0.99$ qė sapo ėshtė paraqitur. Kamera gjithashtu mundėson video-thirrje nė kualitet tė lartė me iPhone dhe iPod Touch.

  Ndoshta inovacioni mė i ri mund tė quhet porti i ri qė qėndron pėrskaj shasisė sė MacBook Pro: e kemi fjalėn pėr Thunderbolt, qė ėshtė njė ndėrfaqe e re shumė e shpejtė e zhvilluar nga Intel nė bashkėpunim me Apple.

  Thunderbolt do tė mundėsojė shpejtėsi transferi prej 10 gigabit nė sekondė, 12 herė mė shpejtė sesa ndėrfaqja FireWire 800 apo 20 herė mė shpejtė sesa USB 2.0. Gjithashtu ka pėrkrahje edhe pėr FireWire dhe USB, por tė mos harrojmė edhe pėrkrahjen pėr DisplayPort, HDMI, DVI dhe VGA.

  Thunderbolt do tė jetė opsion i mirė pėr ata qė po kėrkojnė mundėsi pėr tė lidhur nė RAID hard disqe nė sistemin e tyre, apo qė thjeshtė dėshirojnė tė lidhin monitorin, tastierėn, miun, printerin dhe shtojcat tjera nė Mac pėrmes njė kablloje tė vetme.

  Gjersa MacBook Pro-tė e rinj shėnojnė sistemet e para nė treg me teknologjinė Thunderbolt tė Intel, mbetet tė shihet nėse kjo do tė bėhet njė standard industrial apo edhe tė arrijė tė zėvendėsojė standardin e ardhshėm USB 3.0.

  Sa i pėrket ēmimeve ėshtė njė gjė pozitive. Mė i liri modeli 13 inēėsh MacBook Pro me njė ēmim prej 1,199 dollarė, pastaj vie modeli 15 inēėsh me 1,799 dollarė dhe 17 inēėshi me kosto prej 2,299 dollarė.

  Nė bazė tė Apple Store nė konfigurime tė ndryshme janė kėto modele:

  13-inē MacBook Pro:
  -2.3GHz dual-core Intel Core i5, 320GB HDD, integrated Intel HD Graphics 3000: $1,199
  -2.7GHz dual-core Intel Core i5, 500GB HDD, integrated Intel HD Graphics 3000: $1,499

  15-inē MacBook Pro:
  -2.0GHz quad-core Intel Core i7, 500GB HDD, AMD Radeon HD 6490M: $1,799
  -2.2GHz quad-core Intel Core i7, 750GB HDD, AMD Radeon HD 6750M: $2,199

  17-inē MacBook Pro:
  -2.2GHz quad-core Intel Core i7, 750GB HDD, AMD Radeon HD 6750M: $2,499 /pcworld.al

 2. #2
  Grusht i Shkathėt 35% Maska e gjendar
  Anėtarėsimi
  Jan 2010
  Vendndodhja
  Dardani
  Postime
  1,281
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  16
  17-inē MacBook Pro:
  -2.2GHz quad-core Intel Core i7, 750GB HDD, AMD Radeon HD 6750M: $2,499 /pcworld.al

  Kete kur e kam par sot ma ka fikur trurin

  E madhe eshte Apple

 3. #3
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  29
  Wow sa mir po ecen Apple

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 12-06-2012, 05:25 PM
 2. Apple lanson dy modele tė reja tė MacBook Air?
  Nga vaaldr1n nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 18-10-2010, 04:16 PM
 3. Apple do tė shfaq MacBook Air mė tė vogėl
  Nga vaaldr1n nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 17-10-2010, 10:06 PM
 4. Apple shpalos iPod tė rinj
  Nga vaaldr1n nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 03-09-2010, 07:16 PM