Receta Gatimi

Si u bė Tropojani vorioepiriot


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 4 prej 4
  1. #1
    AS 20% Maska e Mona
    Anėtarėsimi
    Apr 2010
    Postime
    158
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    15

    Si u bė Tropojani vorioepiriot

    Ngjarien e kam me tė treguar, un nuk kam qėn asnjėher nė Greqi, gjithsesi njė miku im kur po mė tregonte se si vuanin shqipėtarėt nė greqi pėr tė bėr letrat si vorioepiriot, mes tė tjerash mė tregoi dhe pėr Shkėlxenin nga Tropoja

    Shkėlxeni u lind dhe u rrit nė Tropojė, aty dhe krijoi familjen e tijė, u shqua nė gjith Shqipėrinė si njė talent nė basketboll tė paktėn kėshtu e mbaj mėnd unė. Ekipi Valbona ka pasur vazhdimisht fitore , sot pėr sot nė Shqipėri ėshtė ekipi mė i mirė nė sportin e basketbollit. Njė kontribut tė lart pėr kėtė dha edhe Shkėlxeni. Mė kujtohet nė ato vite, nė stadiumin qė ndodhet pėrball me pallatin e kulturės, ose nė tė djathtė tė bustit tė heroit tonė Bajram Curri, nė qytetin tim tė bukur malor Bajram Curri zhvilloheshin ndeshje volejbolli dhe basketbolli , un do isha pėrher e ulur nė shkallėt e atij stadiumi, tė ndiqja kampionatet. Lojtarėt, tė gjith tė gjat kush 2 metėr e 5cm apo pa 5cm. Dukej sikur s'kishin shum nevojė tė hidheshin pėr tė bėr koshin pasi e arrinin vetėm me njė zgjatje dore. Njė ndėr kėta ishte dhe Shkėlxeni, i gjat, me shpatulla tė gjėra, trup atleti, tė jepte pėrshtypjen se ky njeri nuk do plakej kurrė.

    Pa e zgjatur shum, si shumica e shqiptarėve pas ndėrrimit tė situatės politike nė Shqipėri, edhe Shkėlxeni mori rrugėt e emigrimit bashk me familjen e tijė, konkretisht u vendos nė Greqi (emrin e qytetit nuk e mbaj mėnd).

    Kishte kohė qė tentonte tė bėnte letrat si Vorioepiriot, me qė ishte pa dokumente qėndrimi tė rregullta, dhe kishte kaq kohė qė jetonte me frikėn e policisė, do mė kthejnė sot e do mė kthejnė nesėr, me kėtė frik vazhdoi disa kohė. Paraqitej tek zyrat, me shpresėn se do e pranonin, ose mė sakt do e besonin si Vorioepiriot, por kjo e ishte e vėshtirė, gati e pa mundur qė tė besohej qė Tropojani ishte nga Vorioepiri, pasi nė kėto zyra nuk punonin vetėm grek por dhe shqiptarė. Shqiptari kishte rolin e pėrkthyesit, kur greku i bėnte pyetjen Shkėlxenit -nga jeni me origjin? , Shkėlxeni pėrgjigjej -prej Vorioepirit. Kaq mjaftonte qė pėrkthyesi nga Korēa tė vinte nė dijeni zyrtarin grek qė Shkėlxeni po gėnjen .

    Shkėlxeni ishte i bindur qė pėrkthyesi i prishte pun, ishte i njėjti pėrson qė sa her pėrgjigjej pyetjes Shkėlxeni, ēuēuriste nė veshin e grekut, dhe rezultati, ishte negativ pėr basketbollistin. Herėn e fundit qė u paraqit nė zyrat e grekut, mori njė mik me vete i cili dinte greqisht, me shpresėn se nėpėrmjet pėrkthyesit mund tė bindte grekun qė ai ishte Vorioepiriot.

    Nė zyrė gjeti po atė Korēarin qė kishte qėn dhe nė rastet e tjera, por tani ishte njė greke qė do e merte nė pyetje

    Grekia ia kishte ngulur syt ashtu si pa tė keq fare, as qėrpiku nuk i dridhej, e vėshtroi nga koka te kėmbėt, sikur i bėri njė skanėr me sy. Gjatėsia e tijė arrinte nė 2 metėr e 5 centimetėr, shpatullat e tijė zor ti zinte dera kur futej, fytyra e tij shprehte sa vuajtje dhe finikėri, ajo pamje e hutoi pėr pak momente greken. Megjithatė pas kėtij vėzhgimi grekia u kujtua tė bėj pyetjet e radhės

    -Pėr ēfar keni ardhur?

    -Tė regjistrohem si vorioepiriot

    -Nga jeni me origjin?

    -Prej Vorioepirit.


    Korēari iu afrua zonjės dhe sėrish i tha diēka nė greqisht, ndėrkohė miku i Shabanit po ia pėrkthente

    -Nuk ėshtė vorioepiriot, ky ėshtė nga veriu i shqipėrisė, ėshtė shqipėtarė puro, - tha korēari
    Shkėlxeni nervozohet dhe nis ti thot mikut tė vet qė tė kundėrshtoj hamendėsimin e atij pėrkthyesit , dhe tė kėmbėngul qė ėshtė vorioepiriot, por grekia pasi dėgjon pėrkthyesin e saj, me njė shprehi dyshuese ndaj pėrkthyesit thot

    -Ēfar shqiptari ky more, po ku ka shqiptar kaq tė pashėm, kaq tė gjatė si ky, ky ėshtė grek e shkuar grekut.
    Kėshtu Shkėlxeni arriti tė regjistrohej si vorioepiriot, duke falenderuar zonjėn, mė shum pėrzėmėrsi e pėrqafoi dhe u pėrshėndet me tė

    Po atė ditė Shkėlxeni shtroi njė gosti me miqt e tijė nga gėzimi qė tani ishte nė rregull me letrat, dhe s'kishte pse tė kishte mė frik nga policia, miqt filluan shakanė dhe i thoshin

    -Kur do shkosh tė takosh mikeshėn tėnde greke?

    -E pse duhet me e takue, un i mora letrat tash s’kam ma pun aty!

    -Pun me letrat s’ke, pooooor mikeshėn duhet me e shpėrbly, ēa kujtove ti se e besoi vėrtet qė je vorioepiriot! Hahaha
    , - tė qeshura pa fund



    Shkėlxeni si njeri me moral gjith jetėn e tijė e mbylli shakanė duke thėn qė jeni keqkuptue, dhe fytyra i mori ngjyr tė kuqe





    - emri nuk ėshtė i vėrtet -

    Me rrespekte nga Mona

  2. #2
    Daddy's Girl <3 35% Maska e bessy
    Anėtarėsimi
    Jul 2010
    Postime
    678
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    14
    Ne e kemi si shprehje sa her tallemi " dhen ime alvanos ime voriopiriotis " qe do te thote nuk jam shqipetar por jam vorjopirot
    ishim ne stadium & kur po dilnim bente kontroll policia dhe kapi dy burra "letrat" i thojne
    dhe pergjigjen ata " dhen ime alvanos ime voriopiriotis " po me nje theks shqipetar se nuk e flisnin mire greqishten fare
    Ne filluam duke qesh & sa her degjojm keshtu budalliqesh e themi kete shpreje
    eshte sikur te shkoje une ne amerik & ti them nuk jam e bardhe por jam e zezake !!!! do me besojne ??????????

  3. #3
    AS 20% Maska e Mona
    Anėtarėsimi
    Apr 2010
    Postime
    158
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    15
    Citim Mesazhi origjinal i postuar nga bessy Lexo postimin
    Ne e kemi si shprehje sa her tallemi " dhen ime alvanos ime voriopiriotis " qe do te thote nuk jam shqipetar por jam vorjopirot
    ishim ne stadium & kur po dilnim bente kontroll policia dhe kapi dy burra "letrat" i thojne
    dhe pergjigjen ata " dhen ime alvanos ime voriopiriotis " po me nje theks shqipetar se nuk e flisnin mire greqishten fare
    Ne filluam duke qesh & sa her degjojm keshtu budalliqesh e themi kete shpreje
    eshte sikur te shkoje une ne amerik & ti them nuk jam e bardhe por jam e zezake !!!! do me besojne ??????????
    hahahahahhahahaha sa mė bėre tė qesh,
    edhe miqt e Shkėlxenit e kuptuan mirė qėllimin e mirė tė grekes por vet Skėlxeni nuk e kuptoi ose,, bėri sikur nuk kuptoi

  4. #4
    Daddy's Girl <3 35% Maska e bessy
    Anėtarėsimi
    Jul 2010
    Postime
    678
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    14
    Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Mona Lexo postimin
    hahahahahhahahaha sa mė bėre tė qesh,
    edhe miqt e Shkėlxenit e kuptuan mirė qėllimin e mirė tė grekes por vet Skėlxeni nuk e kuptoi ose,, bėri sikur nuk kuptoi
    hhahah ..... vetem ti shikoje beshin bam qe ishin shqipetar , un besoj qe as voriopirjot nuk ishin , se nuk kishin mare as letrat me vete , ose i kan bere si ky shkelzeni letrat

+ Pėrgjigju tek Diskutimi