Muajin e kaluar, Samsung ka prezantuar tabletin e saj tė ri nė Android, i cili ka ekran mė tė madh se sa versioni paraprak i njohur nė treg me emrin Samsung Galaxy Tab.

Mirėpo, duket se modeli i ri i tabletit tė Samsung, pėrkatėsisht Samsung Galaxy Tab 10.1 do tė pėsojė disa ndryshime pas lansimit tė rivalit tė cilin e ka prezantuar sė fundmi Apple, tabletin iPad 2.


Nė arsyetimin e kompanisė Samsung pėr ndryshimet qė ajo do t’i bėjė nė Samsung Galaxy Tab 10.1, ėshtė thėnė se pėrveē pėrmirėsimeve tjera, Samsung mund ta lirojė edhe ēmimin e tabletit tė saj, pasi qė synimi i tyre ėshtė qė tė garojnė me Apple nė ēdo front.

“Ne do tė duhet tė bėjmė ndryshime nė pjesėt qė janė jo-adekuate pėr momentin” ka thėnė Lee Don Joo, zėvendės presidenti i kompanisė pėr njėsinė mobile. “Apple e ka bėrė tabletin e saj shumė tė hollė” ka shtuar ai.

Dhe nėse ndodh tė jetė kėshtu, atėherė ky do tė jetė njė lajm shumė i mirė pėr fansat e sistemit operativ Android, tė cilėt ndoshta po mendojnė ta blejnė tabletin e ri tė Samsung.