Receta Gatimi

E vogla shqiptare mbahet e lidhur prej 5 vjetėsh nė Qendrėn e Fėmijėve


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 5 prej 5
 1. #1
  i/e rregjistruar 20% Maska e lovee
  Anėtarėsimi
  Feb 2011
  Postime
  251
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  14

  E vogla shqiptare mbahet e lidhur prej 5 vjetėsh nė Qendrėn e Fėmijėve  E vogla shqiptare mbahet e lidhur prej 5 vjetėsh nė Qendrėn e Fėmijėve
  Ndiqni detajet e plota tė historisė rrėqethėse tė 10 vjeēares shqiptare, si u abuzua nga personeli grek i KEPEP, Qendra e Kujdesit pėr Fėmijėt

  Njė vajzė shqiptare e cila ėshtė dhjetė vjeēe, gjysmėn e jetės e ka kaluar deri dje, e lidhur kėmbė e duar dhe me shirit ngjitės nė gojė. Ngjarja rrėnqethėse ka shkaktuar ilaritet nė qytetin grek tė Ilias nė provincėn Lehanion dhe autoritetet kanė ndėrhyrė duke ēliruar vajzėn dhe dėrguar atė nė pėrkujdesje sociale tė mbikėqyrur.

  Korrespondenti i agjencisė NOA ka zbuluar emrin e tė voglės, ajo quhet Dania, ėshtė dhjetė vjeēe dhe prej pesė vjetėsh qė nga viti 2006 dhe deri dje ka qėndruar e lidhur nė krevat pa e lėnė kurrė tė dalė qė andej.

  Fajtorė pėr kėtė janė personeli i KEPEP, Qendra e Kujdesit pėr Fėmijėt nė Greqi. Faktin e ka pohuar edhe Ana Mazaraki, drejtore e KEPEP e cila tha se ka dėrguar pėr hetim nė prokurori, kallėzimin pėr rastin e vogėlushes qė pėrpos faktit qė qėndronte pesė vjet rresht e lidhur, vuante dhe thyerjen e njėrės kėmbė nė vitin 2005.

  Hetim intensiv ka nisur pėr 25 punonjės tė qendrės sociale nėn akuzėn e keqtrajtimit tė fėmijėve tė pambrojtur e kryer nė bashkėpunim si dhe shpėrdorim detyre. Sakaq nėn akuzė ėshtė dhe njė 68-vjeēar, pronar i objektit tė qendrės sociale.

  Historia e frikshme, po shėrben si rast precedent pėr tė zbardhur edhe dyshime mbi keqtrajtim fėmijėsh tė tjerė nė kėtė qendėr kujdesi ndaj tė vegjėlve.

  Dania e vogėl nga sot ndodhet nė njė tjetėr qendėr kujdesi pėr fėmijėt, shtetėrore dhe nėn mbikėqyrjen e autoriteteve policore.

  Personeli i ri qė po kujdeset pėr tė, pohoi se vajza mezi lėviz duart kurse kėmbėt i ka tė pamundura. Ajo nuk mund tė ecė, ėshtė vazhdimisht e trembur, nuk reagon ndaj asnjė personi qė tregon pėrkujdesje ndaj saj dhe pėr mė tepėr reagon rėndė dhe me qarje dėnese kur i afrohen njerėz. Ajo ėshtė e mekur, nuk arrin tė flasė dhe vetėm zbraz qarje me dėnesė kur i kėrkojnė tė thotė diēka.

  Nuk ha asgjė, po mbahet me serum nė jetė dhe po bėhen pėrpjekje pėr ta rehabilituar, pohojnė mjekėt qė janė krijuar si ekip special pėr tė mundėsuar shpėtimin e tė voglės.

  Nė kartelėn mjekėsore tė fėmijės shkruhet: “Vuan nga paaftėsia pėr tė ecur, mungesa e ndjesisė nė kėmbėt dhe osteoporozė”.

  Kurse pėr statusin familjar, jozyrtarisht thuhet se pėr shkak tė gjendjes sė rėndė shėndetėsore, ajo ėshtė dėrguar nga prindėrit nė vitin 2004 nė kėtė qendėr dhe qė atėherė, rrallė ka pasur vizita.

 2. #2
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  oo ca njerz nuk meritojn te jen prinder e ase meshiren nga zoti.

 3. #3
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  28
  Boh sa gjynah prej 5 vjetesh bo bo

 4. #4
  Postues Nderi 45% Maska e ulkina
  Anėtarėsimi
  Oct 2010
  Vendndodhja
  fier albania
  Postime
  2,657
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  16
  waaaa sa gjyna e shkreta vajz

 5. #5
  Never_Too_Late Anėtar Nderi Maska e smocking2
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  Ancona, Italy
  Postime
  1,249
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  16
  Te pashpirt...Merren me nje femije 5 vjec...

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. 10 Menyra per te lidhur shallin
  Nga ReniX nė forum Bukuri dhe Estetikė
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 13-03-2012, 09:48 PM
 2. Problem me qendrėn e siguris win 7
  Nga alfa1993 nė forum Microsoft Windows
  Pėrgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 09-02-2011, 10:26 AM
 3. Nena gjen ne Facebook djalin e humbur prej 27 vjetesh
  Nga djalikeq nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 13
  Postimi i Fundit: 01-12-2009, 06:56 AM
 4. Femra shqiptare, nga flakja prej Edenit deri tek Nene Tereza
  Nga daku323 nė forum Historia Shqiptare
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 30-01-2008, 11:28 AM
 5. “Burri me rreh qe prej 7 vjetesh”
  Nga Altin111 nė forum Aktualiteti Shqiptar
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 20-12-2007, 02:01 PM