Receta Gatimi

A mjafton dashuria pėr t’u martuar ?


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Faqja 1 nga 2 12 I funditI fundit
Rezultatet nga 1 deri tek 20 prej 22
 1. #1
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  24

  Zemer A mjafton dashuria pėr t’u martuar ?

  Mrekullinė e dashurisė e ndjejmė atėherė kur zgjimet e ditėve tona ėmbėlsohen me tė njėjtin pėrqafim


  Dashuria romantike
  … ajo lind dhe mė pas lulėzon martesa. Tradita para-romanticizmit klasik bėnte qė kjo e fundit tė lindte para dashurisė…
  Tashmė mė parė lind ai emocioni i gjithėpushtetshėm, unik, i denjė pėr t’u kurorėzuar, sepse prospektiva e dashurisė romantike, ka kthyer pėrmbys bazat e martesės sė dikurshme dhe ka vėnė theksin mbi lumturinė individuale, dhe jo mė mbi detyrimin social si pjesėtarė tė shoqėrisė pėr t’u martuar dhe gjen¬eruar fėmijė, pavarėsisht nėse je i/e lumtur apo jo. Sot martohemi pėr tė qenė tė lumtur… fėmijėt qė mund tė vijnė do ta perfeksionojnė akoma mė shumė kėtė lumturi. Kėshtu lind ‘feja e dashurisė’, qė e kthen martesėn nė njė kult, qė herėt a vonė tė gjithė e dėshirojnė dhe duan ta pėrqafojnė.

  Dashurojmė
  … po a ėshtė mjaftueshėm pėr tė trokitur nė portėn e martesės? Ēfarė i duhet marrėdhėnies tonė pėr tė arritur pjekurinė qė kėrkon njė martesė e suksesshme? Tė qenit nė ēift implikon nė mėnyrėn mė tė thellė, aftėsinė tonė pėr tė dashur njė person tjetėr.
  nė mėnyrė reciproke dhe tė pakushtėzuar. Kjo marrėdhėnie mbėshtetet gjithashtu edhe nė kapaciteti n e secilit partner pėr t’u ndjerė i/e rėndėsishėm dhe pėr t’i dhėnė vlerėn dhe rėndėsinė e duhur partnerit/es. Pa kėto dy cilėsi tė rėndėsishme, bėhet e pamundur njė eksperiencė e vėrtetėt nė ēift, sepse intimiteti dhe respekti reciprok humbet diku rrugės.

  Epopeja e ēiftėzimit
  Epopeja e ēiftėzimit fillon me etapėn e parė, atė tė zgjedhjes sė partnerit/es. Kjo zgjedhje ėshtė pjesė e njė procesi kompleks qė implikon jo vetėm gjendjen aktuale tė dy partnerėve, por edhe tė gjitha influencat gjenetike, familjare, edukative, ekonomike, shoqėrore dhe sociale qė secili prej tyre mbart nė jetė. Ėshtė ajo zgjedhje qe ne pėrmbledhim me njė fjalė tė vetme ‘tėrheqje’, sepse tjetėrsoj do na dukej tejet e komplikuar.
  Tė gjitha bashkė, kėto influenca kanė formuar atė qė individi ėshtė, personalitetin e tij tė koklavitur qė di tė dashuroj ė, di tė falė, tė bėhet krah, tė bėjė kompromise, pra qė di tė jetojė eksperiencėn e tė qenit nė ēift. Cilėsi qė nė qoftė se do mungonin, do tė bėnin qė martesa tė kthehej nė njė kontratė ligjore dhe kaq. Pėrkrah faktorėve tė mėsipėrm, midis dy partnerėve qė zgjedhin njėri tjetrin, ekziston njė ekuilibėr ngjashmėrish qė i bėn dy njerėz tė bashkėjetojnė qetė nė ekuilibėr. Por nė tė njėjtėn kohė bashkė-ekzistojnė edhe disa diferenca qė lejojnė njė dozė tė caktuar tensionimi, qė nuk e dėmton marrėdhėnien, pasi e furnizon atė me shtysėn e shėndetshme drejt individualizimit.

  Shtyllat qė mbajnė “shtėpinė e dashurisė”
  Stabiliteti nė marrėdhėnien bashkėshortore, prototip i marrėdhėnieve tė gjata dhe tė forta, bazohet gjithashtu tek:
  ▪ tiparet e personalitetit tonė dhe tek mėnyra se si ja komunikojmė ato partnerit/es
  ▪ varėsia e ndėrsjellė qė rritet sa mė shumė kalon koha
  ▪ ndjeshmėria ndaj emocioneve tona dhe tė partnerit/es
  ▪ intimiteti qė sa vjen e shtohet dhe dashuria janė tė ngulura thellė nė damarėt e marrėdhėnies dhe e ush¬qejnė atė pa ndalim
  ▪ tė dish ta ndash dhe ta jetosh dashurinė me tjetrin
  ▪ tė dish tė ndash sa mė mirė rolet nė njė marrėdhėnie, dhe tė vendosėsh baza tė shėndosha intimiteti, do tė thotė tė jetosh njė marrėdhėnie bashkėshortore qė ka ē’tė ofrojė pa u shteruar kurrė.
  Gjithashtu qėllimet dhe pritshmėritė tė ndėrgjegjshme apo jo, kanė njė impakt tė rėndėsishėm nė drejtimin qė merr njė lidhje, nė intensitetin me tė cilin ajo jetohet dhe nė jetėgjatėsinė e saj.
  Tė dehur nga euforia e dashurisė, shumė prej nesh e kalojnė pragun martesor tė mbushur me pritshmėri jo shumė realiste nė lidhje me atė ēka na ofron martesa, tė bindur se jeta nė ēift do tė plotėsojė tė gjitha nevojat tona, tė ēfarėdo natyre qofshin. Frustrimi fillon nė momentin qė kuptojmė qė nuk ėshtė egzaktėsisht kėshtu. Dhe nė kėtė fazė ndodh ajo qė pėrshkruhet ‘si fillimi i vlerėsimit tė vetvetes, nė bazė tė limiteve tona, pritshmėrive tona dhe ato tė partnerit/es nė lidhje me ne. Martesa kalon kėshtu, njė proces zhvillimi, ashtu si njė bebe e vogėl e porsalindur qė rritet ngadalė dhe fillon tė krijojė identitetin e saj tė brishtė. Sa prej nesh e kanė ndjerė marrėdhėnien e tyre ‘tė rritet’ me kalimin e viteve …

  Periudha e “mjaltit” zgjat 5-7 vjet
  Sipas teorisė sė Bartnett mbi martesėn, secili nga tė dy partnerėt kalon pėrmes njė periudhe ‘mjalti’ qė zgjat 5-7 vjet, dhe vazhdon me njė krizė qė vė nė rrezik marrėdhėnien martesore. Por si reagojmė ne pėrballė kėsaj krize? Disa prej nesh, ndahen pėrfundimisht nga partneri, me shpresėn se mund ta jetojnė ėndrrėn e marrėdhėnies perfekte me njė njeri tjetėr. Disa tė tjerė e lėnė veten tė pushto¬hen nga gjendja apatike qė shkakton kriza, duke bllokuar kėshtu ‘rritjen’ e marrėdhėnies dhe kalimin e saj nė stadet e tjera tė ciklit tė saj. Tė tjerė zgjedhin tė ē’mitizojnė marrėdhėnien e tyre dhe tė pranojnė njėri tjetrin me gjithė virtytet dhe ‘defektet’ qė mbart secili.
  Sigurisht qė kjo e fundit, kėrkon aftėsi tė mira autoanalize, qė me ndershmėri vėnė para gjykimit veten dhe partnerin/en, duke lėnė mėnjanė idealizmat. Pėr tė bėrė pa hile dhe truke kėtė analizė, duhet tė tregojmė pėrkujdesjen dhe impenjimin pėr marrėdhėnien duke parė mė tė mirėn e saj, duke falur dhe mposhtur komplekset e perfeksionizmit, duke jetuar intimite¬tin e ėmbėl tė jetės nė ēift, duke ndarė bashkė dhimbjet dhe frikėrat e njėri tjetrit, duke qenė totalisht tė hapur emotivisht ndaj ndjenjave tona dhe atyre tė ‘gjysmės sonė tė ėmbėl’.

 2. #2
  Postues Nderi 45% Maska e ulkina
  Anėtarėsimi
  Oct 2010
  Vendndodhja
  fier albania
  Postime
  2,657
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  16
  interesante kto

 3. #3
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  24
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga ulkina Lexo postimin
  interesante kto
  sa e pash qe kishe postuar ti , sikur ta dija qe do kishe shkr kte prz ............

 4. #4
  Postues Nderi 45% Maska e ulkina
  Anėtarėsimi
  Oct 2010
  Vendndodhja
  fier albania
  Postime
  2,657
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  16
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga labja Lexo postimin
  sa e pash qe kishe postuar ti , sikur ta dija qe do kishe shkr kte prz ............
  hahahahah

 5. #5
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  Periudha e “mjaltit” zgjat 5-7 vjet
  Sipas teorisė sė Bartnett mbi martesėn, secili nga tė dy partnerėt kalon pėrmes njė periudhe ‘mjalti’ qė zgjat 5-7 vjet, dhe vazhdon me njė krizė qė vė nė rrezik marrėdhėnien martesore. Por si reagojmė ne pėrballė kėsaj krize? Disa prej nesh, ndahen pėrfundimisht nga partneri, me shpresėn se mund ta jetojnė ėndrrėn e marrėdhėnies perfekte me njė njeri tjetėr. Disa tė tjerė e lėnė veten tė pushto¬hen nga gjendja apatike qė shkakton kriza, duke bllokuar kėshtu ‘rritjen’ e marrėdhėnies dhe kalimin e saj nė stadet e tjera tė ciklit tė saj. Tė tjerė zgjedhin tė ē’mitizojnė marrėdhėnien e tyre dhe tė pranojnė njėri tjetrin me gjithė virtytet dhe ‘defektet’ qė mbart secili.
  Sigurisht qė kjo e fundit, kėrkon aftėsi tė mira autoanalize, qė me ndershmėri vėnė para gjykimit veten dhe partnerin/en, duke lėnė mėnjanė idealizmat. Pėr tė bėrė pa hile dhe truke kėtė analizė, duhet tė tregojmė pėrkujdesjen dhe impenjimin pėr marrėdhėnien duke parė mė tė mirėn e saj, duke falur dhe mposhtur komplekset e perfeksionizmit, duke jetuar intimite¬tin e ėmbėl tė jetės nė ēift, duke ndarė bashkė dhimbjet dhe frikėrat e njėri tjetrit, duke qenė totalisht tė hapur emotivisht ndaj ndjenjave tona dhe atyre tė ‘gjysmės sonė tė ėmbėl’.

  po mbase perjudhes se mjalteti kush do vi ajo e manaferrav sikur te ishte gjith jeta bashkshortore muaj mjalti askush nuk do ishe merzit se len familjen dhe martohet

 6. #6
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  24
  pas muajit te mjaltit vjen kriza...dhe siper tregohet mjaft qart se si reagojn disa cifte , dhe se cf duhet te bejm qe ta shpetojm martesen

 7. #7
  E..S...L...I Lirenti-Addicted Maska e Auroraa
  Anėtarėsimi
  Jan 2013
  Vendndodhja
  Honoluluuu
  Postime
  3,023
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  15
  Mjafton....pasi dashuria eshte ajo qe i con njerzit drejt marteses....por jo gjithmone...ka edhe nga ata qe martohen per dokumenta,hahahaha....per pasuri....nga halli se iu kalon mosha...ose se i detyrojne te tjeret....ka shume arsye...ne ditet sot psh....rasti i pare...duket si me dylbi....nuk para ndodh!....ose ndodhe rrall....

 8. #8
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,524
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  26
  hajt se mir jem (: S'po na ik koha... (:

 9. #9
  i/e rregjistruar 20% Maska e catemidleton
  Anėtarėsimi
  Mar 2013
  Vendndodhja
  where I want to be
  Postime
  456
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  11
  mendoj qe po....por rutina e jetes se perditshme e ''zbeh'' dashurine keshtu qe, nese keni ndermend te martoheni mos e beni nese doni qe dashuria te zgjase sa me shume.....sepse mendoj qe martesa nuk mjafton per te rritur dashurine

 10. #10
  E..S...L...I Lirenti-Addicted Maska e Auroraa
  Anėtarėsimi
  Jan 2013
  Vendndodhja
  Honoluluuu
  Postime
  3,023
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  15
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga catemidleton Lexo postimin
  mendoj qe po....por rutina e jetes se perditshme e ''zbeh'' dashurine keshtu qe, nese keni ndermend te martoheni mos e beni nese doni qe dashuria te zgjase sa me shume.....sepse mendoj qe martesa nuk mjafton per te rritur dashurine
  Hahahahaha cfare mendje ju jep njerezve patriote...hahahahaha i bere te rrijne beqar gjithe jeten....ok edhe une e kam degjuar diku kete...qe martesa e zbeh dashurin....por nuk mund te rrish gjithe jeten pengu i tij/saj...ti thuash rrijme keshtu se qenka mire...

  Familja eshte e shenjte...sepse te dhuron kenaqesi te medha...te paturit nje streh te perbashket,nje shtepi qe pa varsisht problemeve,apo ulje-ngritje qe mund te kete martesa te mund ti kapercesh....(por jo gjithmone)...

  ngrohtesia,dhe ate cfare te ofron nje familje nuk e gjene askund....nje femij ne jete te ndryshon jeten...dhe nuk mund te pretendosh qe te kete pasion dhe dashuri si ne fillimet e nje lidhjeje...ajo eshte e qarte...mbetet respekti dhe perkujdesja...por nuk mungon dashuria...vetem se kalon ne nje etap me te "pjekur"...i sheh gjerat pak me ndryshe....

  hahaahhaha keshtu qe kush ka ne plan te martohet....hahahahaha martohuni....

 11. #11
  Veteliresi 35% Maska e landi i
  Anėtarėsimi
  Feb 2012
  Vendndodhja
  Nuk jam......
  Postime
  1,077
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  14
  jo nuk mjafton ,duhet edhe partneri/ja

 12. #12
  i/e rregjistruar 20% Maska e catemidleton
  Anėtarėsimi
  Mar 2013
  Vendndodhja
  where I want to be
  Postime
  456
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  11
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Auroraa Lexo postimin
  Hahahahaha cfare mendje ju jep njerezve patriote...hahahahaha i bere te rrijne beqar gjithe jeten....ok edhe une e kam degjuar diku kete...qe martesa e zbeh dashurin....por nuk mund te rrish gjithe jeten pengu i tij/saj...ti thuash rrijme keshtu se qenka mire...

  Familja eshte e shenjte...sepse te dhuron kenaqesi te medha...te paturit nje streh te perbashket,nje shtepi qe pa varsisht problemeve,apo ulje-ngritje qe mund te kete martesa te mund ti kapercesh....(por jo gjithmone)...

  ngrohtesia,dhe ate cfare te ofron nje familje nuk e gjene askund....nje femij ne jete te ndryshon jeten...dhe nuk mund te pretendosh qe te kete pasion dhe dashuri si ne fillimet e nje lidhjeje...ajo eshte e qarte...mbetet respekti dhe perkujdesja...por nuk mungon dashuria...vetem se kalon ne nje etap me te "pjekur"...i sheh gjerat pak me ndryshe....

  hahaahhaha keshtu qe kush ka ne plan te martohet....hahahahaha martohuni....
  e kam nga eksperienca... si familja nuk ka eshte vertet gjeje me e bukur.eshte mrekulli e zotit tek shikon femijen tend qe rritet,por njekohesisht njeriu gjithmone nuk eshte i kenaqur me ate qe ka!!!!!....sidomos femrat....kot se ka thene NICE....CFARE KERKON NJE FEMER NE TE VERTETE??????

 13. #13
  E..S...L...I Lirenti-Addicted Maska e Auroraa
  Anėtarėsimi
  Jan 2013
  Vendndodhja
  Honoluluuu
  Postime
  3,023
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  15
  boh!...histori tjeter kjo puna e femres...qe nuk ka dite qe te mos qahet...dhe te ndihet sikur vetem asaj i kane rene gjithe problemet e kesaj bote....gjithsesi...une qahem pergjithsisht...hahahahaha...

  por edhe qesh...sepse ka jeta dallge e stuhi sa te duash...por kur ke ne zemer dike qe te dhuron ngjyra jete...dhe zbukuron ditet e tua...nuk ka me ankesa...vetem buzeqeshje...edhe pse do doje qe disa gjera te ishin ndryshe....sepse jeta nuk eshte perfekte...

  e rendesishme eshte te dijme vleren e atyre qe kemi....dhe ti cmojme...ti tregojme se sa vlejne...dhe se sa i duam...kjo ka rendesi....te pakten nese vete i ke disa boshlliqe...plotesoi duke lumturuar te tjetet rreth teje...e nuk eshte pak!...

 14. #14
  i/e rregjistruar 20% Maska e catemidleton
  Anėtarėsimi
  Mar 2013
  Vendndodhja
  where I want to be
  Postime
  456
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  11
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Auroraa Lexo postimin
  boh!...histori tjeter kjo puna e femres...qe nuk ka dite qe te mos qahet...dhe te ndihet sikur vetem asaj i kane rene gjithe problemet e kesaj bote....gjithsesi...une qahem pergjithsisht...hahahahaha...

  por edhe qesh...sepse ka jeta dallge e stuhi sa te duash...por kur ke ne zemer dike qe te dhuron ngjyra jete...dhe zbukuron ditet e tua...nuk ka me ankesa...vetem buzeqeshje...edhe pse do doje qe disa gjera te ishin ndryshe....sepse jeta nuk eshte perfekte...

  e rendesishme eshte te dijme vleren e atyre qe kemi....dhe ti cmojme...ti tregojme se sa vlejne...dhe se sa i duam...kjo ka rendesi....te pakten nese vete i ke disa boshlliqe...plotesoi duke lumturuar te tjetet rreth teje...e nuk eshte pak!...
  .....me pelqen shpirti jot prej optimisteje....gje qe tek mua mungon icik....

 15. #15
  E..S...L...I Lirenti-Addicted Maska e Auroraa
  Anėtarėsimi
  Jan 2013
  Vendndodhja
  Honoluluuu
  Postime
  3,023
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  15
  hahahahaha,flm....mundohemi ndopak....

 16. #16
  i/e rregjistruar 35% Maska e STJUART
  Anėtarėsimi
  Apr 2012
  Postime
  747
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  12
  ...me te degjuar e kam...se di......martesa ...varri i dashurise ....e vertete ?

 17. #17
  i/e rregjistruar 20% Maska e catemidleton
  Anėtarėsimi
  Mar 2013
  Vendndodhja
  where I want to be
  Postime
  456
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  11
  [QUOTE=STJUART;193592]...me te degjuar e kam...se di......martesa ...varri i dashurise ....e vertete ?[/QUOTE

  eshte pjeserish e vertete...se po t'a kishin degjuar te gjithe kete te gjithe do te ishin pa martuar dhe me e keqja eshte se as ti,as une as ajo as ai.....etj etj nuk do ekzistonim.

 18. #18
  E..S...L...I Lirenti-Addicted Maska e Auroraa
  Anėtarėsimi
  Jan 2013
  Vendndodhja
  Honoluluuu
  Postime
  3,023
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  15
  hahahahaha pse duhet te martohesh qe te kesh nje femije?....buh!...s'eshte e vertet,,,,,Degjova intervisten e Aurela Gace tek "zone e lire"...dhe tha...une kam nje vajze...do beje edhe 2-3-4 sa te dua...dhe nuk kam perse te martohem kur ndihem mire keshtu!...dhe mire e ka

  kane ndryshuar kohet....mjafton te ndihesh mire...megjithse...sic e kam thene me siper...nese dikur martesa ishte kurorzim i dashurise...njerzit sot e shohin si varr.....dhe sic kane ardhur kohet...do kthehet ne nje fjale ne zhdukje.....

 19. #19
  i/e rregjistruar 20% Maska e catemidleton
  Anėtarėsimi
  Mar 2013
  Vendndodhja
  where I want to be
  Postime
  456
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  11
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Auroraa Lexo postimin
  hahahahaha pse duhet te martohesh qe te kesh nje femije?....buh!...s'eshte e vertet,,,,,Degjova intervisten e Aurela Gace tek "zone e lire"...dhe tha...une kam nje vajze...do beje edhe 2-3-4 sa te dua...dhe nuk kam perse te martohem kur ndihem mire keshtu!...dhe mire e ka

  kane ndryshuar kohet....mjafton te ndihesh mire...megjithse...sic e kam thene me siper...nese dikur martesa ishte kurorzim i dashurise...njerzit sot e shohin si varr.....dhe sic kane ardhur kohet...do kthehet ne nje fjale ne zhdukje.....
  po jam dakort me ty,kohet kane ndryshuar,por fatkeqesisht shoqeria ne te cilen ti jeton se une sot nuk jetoj aty shyqyr nga njera ane se kam lirine time totale gje qe aty mungon.aty e dashur ta bejne vellane te dashur e jo me te mos martohesh e te kesh femije.me vjen vertet keq por shqiperia nuk behet!!!!dhe ndoshta martesa mund te zhduket,por per te pasur nje familje e dashur patriote duhet "fatkeqesisht" te martohesh.dhe ne shqiptaret nuk e kemi ate kulture dhe ate kendveshtrim jete per te bere nje gje te tille.realiteti eshte i hidhur ,por duhet pranuar.une kam vite qe skam ardhur aty per fat te keq,por gjerat nuk kane ndryshuar!

 20. #20
  E..S...L...I Lirenti-Addicted Maska e Auroraa
  Anėtarėsimi
  Jan 2013
  Vendndodhja
  Honoluluuu
  Postime
  3,023
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  15
  Ke te drejte jetojme ne nje vend qe nuk jetohet per veten...por per te tjeret...mos keshtu e mos ashtu...se thot ky keshtu...e flet ky tjetri keshtu...jane shume llafazan...shume acarues...se nje muhabet sjell tjetrin....por le te jemi realist vendi yne...Vlora sidomos...eshte kriz ne c'do aspekt...pervec detit te bukur...s'ka asgje te mire....

  Njerzit jane llapaqen...dhe nga qe kohet e fundit eshte bere papunesie e madhe...vetem me llafe merren...e imagjino te bashkjetosh me dike pa u martuar se c'thone?....

  por mora si shembull vipat me larte...ata jane te emancipuar....ne njerzit e thjesht jetojme per te tjeret...e fjala e njerzeve qofte edhe te pa njohur na vret shume....jete dhe vend dreqi thuaj...

+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Faqja 1 nga 2 12 I funditI fundit

Tema tė ngjashme

 1. Pėrgjigje: 19
  Postimi i Fundit: 18-05-2013, 11:26 AM
 2. A mjafton Dashuria per t'u Martuar..
  Nga erinda nė forum Familja dhe tė Rinjtė
  Pėrgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 29-10-2012, 05:57 PM
 3. Mjafton njė dozė e vetme e vaksinės
  Nga aurel nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 02-11-2009, 11:04 AM
 4. Fryme e rende? Mjafton nje doze kafeje
  Nga Kliton nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 19-09-2009, 07:43 PM
 5. Beqar :) Dashuruar :dashuria: Fejuar & Martuar
  Nga Altin111 nė forum Romanca
  Pėrgjigje: 36
  Postimi i Fundit: 05-01-2008, 01:44 PM