Receta Gatimi

Histori Domethense


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Faqja 1 nga 2 12 I funditI fundit
Rezultatet nga 1 deri tek 20 prej 36
  1. #1
    ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
    Anėtarėsimi
    Nov 2010
    Vendndodhja
    √ĻŐЯĔ
    Postime
    9,974
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    24

    Histori Domethense

    Pema e mollės dhe djali

    Qe ne kohet e vjetra ka qene nje peme molle,prane se ciles luante nje femije.
    Ai hipte ne te,luante,hante nga frutat e saj,si dhe flinte ne hijen e saj.
    Sa shume duheshin !Por koha kaloi dhe djali u rrit e nuk luante me.
    Nje dite erdhi te pema i merzitur.
    Ajo e ftoi te luanin,por ai iu pergjigj:”Nuk jam me i vogel qe te luaj me ty.
    Une dua lodra dhe me duhen para per ti blere ato”.
    Pema i sugjeroi te merrte mollet e saj e ti shiste.Djali u largua i gezuar.
    Mirepo nuk u kthye me te pema,e cila u merzit.
    Nje dite,kaloi andej,por tashme i burreruar.
    Pema u lumturua dhe i kerkoi te luanin.Mirepo ai i pergjigjet se tani i duhej nje shtepi.
    Une nuk kam shtepi,por mund te marresh te gjitha deget e mia per ta ndertuar ate.
    Pasi i mori te gjitha deget,iku i lumtur,dhe nuk erdhi me,derisa u plak.
    Kur erdhi,i kerkoi nje varke,dhe pema i ofroi trungun e saj.
    Kur erdhi hera e fundit,pema duke qare i tha se s’kishte me asgje per ti dhuruar.
    Ai i pergjigjet se kishte ardhur te prehet te rrenjet e saj.
    Ne ato caste,pemes filluan ti rridhnin lot gezimi.
    A E DINI SE KJO PEME SIMBOLIZON PRINDERIT TUAJ ?!

  2. #2
    ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
    Anėtarėsimi
    Nov 2010
    Vendndodhja
    √ĻŐЯĔ
    Postime
    9,974
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    24

    Po ju tregoj njė histori tė bukur, thonė se ėshtė e vėrtetė…



    Nė amerikė ishte njė miliarder i famshėm (qė ne po e quajmė Mr.Dalton)
    - Mr.Daltoni ndėr tė tjera shquhej edhe pėr pasionin e tij tė madh qė kishte pėr kumarin, …ēdo natė hynte nė kazino dhe luante fuqishėm!!
    - Duke qene se ishte dhe i famshėm nė atė qytet ai ndiqej gjithmonė nga gazetarė dhe paparacė tė shumtė…
    -Por njė ditė qėlloi qė nuk pati fat nė lojė dhe e humbi tė gjithė pasurinė e tij, ēdo gjė, miliardat !!
    -Pasi u mor vesh kjo gjė, u bė bujė e madhe dhe ēdo kanal nė TV jepte lajmin e Z.Dalton
    - Porsa doli nga kazinoja ku po luante, menjėherė vėrshuan gazetarėt pėr ta intervistuar..
    - Ndėr tė tjera njė gazetar e pyeti: Po tani qė nuk ke para ēfarė do tė bėsh ??
    - Mr.Dalton u pėrgjigj (i pafajshėm pėr atė qė do tė ndodhte): ” Tani do pij pėr qefin tim njė Coca – Cola !!!!!!
    - Intervista po transmetohej live nė atė qytet dhe pėrgjigja e tij i la tė shtangur..
    - Menjėherė pas ” reklamimit tė paqėllimshėm ” Zotit Dalton i erdhi njė letėr bashkė me njė ēek brenda ku thuhej:
    - ” Tė gjitha paratė qė humbėt sot nė kazino i ke tė paguara nga NE …

    Stafi ” Coca – Cola ”

  3. #3
    ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
    Anėtarėsimi
    Nov 2010
    Vendndodhja
    √ĻŐЯĔ
    Postime
    9,974
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    24

    Mos i bėj keq njeriu


    Diku jetonte nje burre qe nuk shkonte mire me bashkeshorten e tij.
    Nje dite,megjithese nuk kishte pasur per qellim ta vriste,ai e rrahu ate per vdekje.
    Por pasi vdiq,u frikesua nga te afermit e saj.Ne gjendje ankthi,doli nga shtepia
    dhe takoi nje te njohurin e tij.I njohuri e keshilloi te ftonte nje te ri ne shtepine e tij,
    ta vriste dhe te thoshte se gruaja e kishte tradhetuar.Dhe ai keshtu beri,gjeti nje te ri,
    e vrau dhe njoftoi familjen e bashkeshortes.Njeriu qe e keshilloi kete plak ogurzi
    kishte nje djale ne moshen e adoleshences,qe nuk kishte shkuar ne shtepi ate dite.
    Ndaj shkon ne shtepine e mikut qe i dha keshillen e lige
    dhe e pyeti nese e kishte zbatuar keshillen.
    Burri i tha qe e kishte bere dhe i tregoi trupat e vdekur.
    I njohuri i tij u trondit kur pa se i riu qe kishte vrare,ishte i biri.
    Keshilla e tij e lige kishte shkaktuar vdekjen e djalit te tij.
    Kane thene:Kush i ben gropen tjetrit,bie vet brenda.
    Po ashtu,nje fjalė e urtė Perse thotė:
    Mos i bėni keq njeriu,sepse e keqja do tė kthehet drejt jush !

  4. #4
    ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
    Anėtarėsimi
    Nov 2010
    Vendndodhja
    √ĻŐЯĔ
    Postime
    9,974
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    24

    Letėr nga njė i verbėr

    P.s:kur e lexova kte ,ne fillim mu duk e gjat , e po e lexoja me pertes..por pastaj..spo e lexoja dot me sepse...mu mbushen syt me lot ...shum prekese!!!

    E di, te paren gje qe do te mendoni eshte habia sesi nje si une paskam shkruar nje leter. Do thoni qe une nuk e di se c’eshte nje leter. Do thoni une nuk di c’jane shkronjat e jo me t’i lidh bashke… Ē’nuk do te rrokullisni ne ato mendjet tuaja te shendosha! Jam kurioz te shoh syte tuaj sa do te zmadhohen ne ate cast. Do te shtyjne me force ate kufi qe ndahet me cipen e holle perreth si ne rast tensioni te forte. Jo, miqte e mi ! Askush si une nuk eshte nje loder cuditese qe here pas here shkakton impresione te tilla mosbesuese. Ju nuk me njihni. Ju nuk e dini fare se si jam une. Cfare perbindeshi mendoni se jam? Nje gjigand me koke te frikshme dhe me sy te kuq, apo me gjuhen si te gjarprit?! Une jam njeri, me koke si e juaja, me nje gjuhe qe as une as ju nuk dime si rrotullohet ne goje, me duar; po edhe une pese gishta kam ne cdo dore. Ju nuk me njihni fare. Nuk guxoni te me shihni me shume se pese sekonda te shoqeruara me nje “ i mjeri, gjynah!” dhe vetem meshironi … ose ikni me vrap. Ju ne ato pese sekonda nuk arrini te kuptoni se une jam vertete si ju, vetem se jo per fajin tim dhe se di te kujt, nuk arrij te beje disa gjera qe ju i beni. Une edhe ju jemi si breshka me lepurin. Une eci ngadale, ju nuk me prisni kurre. Ju vraponi … dhe harroni. Ju ecni … une pres. Pres te eci bashke me ju, jo te me vendosni ne nje makine luksoze dhe ja ku jemi ne destinacion. Jo.
    Miku im,
    Une dua te eci vet. Dua vetem te me tregosh hapat dhe une do te mesoj te kap ritmin tend.
    Dua te shkruaj emrin tim. Jo te ma shkruash ti. Me merr doren, me vendos gishtat rreth stilolapsit bashke me te tute dhe le te shkruajme te dy..
    Dua ta hap ate dritare qe te hyje ajo rreze lozonjare e te luaje neper fytyren e trupin tim. Mos shko ti ta hapesh. Me ndihmo ta shtyj vet, ti vetem me thuaj si ta bej.
    Dua te dal, zbrazetia e mureve po me ze frymen. Mos e ler deren hapur. Mbylle dhe me trego si duhet ta kap dorezen.
    Dua te ha nje molle, mos i pastro per mua. Me jep nje thike, me duhet ta provoj. Mos u frikeso se do te lendohem. Ti do te jesh aty, nuk do te me ndodh asgje.
    Dua te vesh ate kemishen time. Mos me trajto si manikin te me veshesh dhe te me zhveshesh. Me trego mengen, me trego si mbyllen kopsat.
    Dua te bej nje limonate per nenen time. Ajo sa here vjen e lodhur nga puna pa piken e fuqise. Mos shko ta blesh per mua ne dyqan. Me thuaj sa duhet te hedh nga perberesit qe ta bej vet.
    Dua te argetohem. Mos me trego televizorin. E urrej. Eshte bota pertej xhamit. Me shoqero te marrim nje akullore se bashku ne parkun e qytetit. Nese ke turp, mos rri me mua. Me ler aty mes turmes. Edhe pse ata nuk do te me perfillin fare me mjafton rremuja qe te ndjej lirine.
    Dua te jem i lire. Mos me thuaj “ ti je vertet i lire, por… “ . Ka gjithmone nje “ por”. Fshije ate “ por”, zhgarravite, bej c’te duash vec mos ma thuaj me.
    Dua te jem edhe une si ty. Te qesh pa frike, aq sa e qeshura ime te shpoje kupen e qiellit.
    Dua te bertas, por jo te te frikesoj as ty, askend. Miku im, dua te bertas, te klith pa fund per jeten time, per nje jete me te mire.
    Dua te flas, me gjithe te pathenat s’mund te dalin kurre nga goja, por ti mundohu t’i lexosh ne syte e mi, ne zemren time.
    Dua te qaj, per gabimin tim qe u struka brenda vetes time pa guxuar te perplas shikimin tim me ate te botes. Vetem ula koken dhe krijova boten time gri qe erresohet me shume me qiell tavanin dhe diell kater muret e zbehta.
    Dua te rilind, i njejte si jam per te rijetuar si dua une, jo si frikacak. Pa friken se te tjeret nuk me duan, kane frike nga une apo se nuk i duhem askujt.
    Dua te ndjej, cdo lindje dhe perendim dielli, cdo grimce rere te ngece ne gishtat e mi, cdo dhimbje te trupit ne tentative per te arritur bregun e detit, edhe kafen e ngrohte cdo mengjes, edhe nje buzeqeshje …
    Dua te jetoj, ne cdo pike gjaku qe pershkruan qelizat e mia, edhe pse breshera do te godasin shpirtin tim, erera te furishme mund te me bejne cope e therrime. Do te jetoj. Do te jetoj me shpresen se pas kesaj do te lindin perseri diej me te ngrohte, me te bukur.
    Dua te shpresoj, qe te mos jem me simbol i meshires. Te mos ndizet me drita e kuqe ne hapat e mi. Te mos me duhet te pres fundin e nje dite i mbytur ne mllef, merzi, me nje kupe te mbushur plot me dhimbje.
    Dua te besoj ne dashurine e njerezve, ne endrren time per te qene me ta dhe mes tyre, per te qene une me gjithe qenien time, me mungesat e mia, me veshtiresite dhe arritjet e mia jo me i vetem por midis tyre.
    Nuk eshte e lehte as per ju, as per mua. Ju nuk keni faj, as per faktin pse erdha apo u bera i tille ne kete bote. Edhe une do te doja te isha si ju megjithate edhe ju nuk jeni perfekt. Keni edhe ju problemet tuaja te vogla apo te medha. Te gjithe jemi te barabarte. Ju ndodh t’ju kap temperatura dhe s’dini c’ te beni, edhe mua. Ju ndodh te keni frikera, edhe mua. Ju ndodh te doni te kaloni oqeanin me kembe, edhe une kete dua. Vec une nuk e kam pare kurre oqeanin. As shumica prej jush. Po une as detin se di si eshte… edhe pse te gjithe me thone se eshte shume afer. He, si thua miku im, do te shkojme se bashku prane detit? Kam degjuar per jodin dhe dua ta ndjej per here te pare mbi lekuren time. Kesaj here me shoqero ti, sepse heren tjeter do te shkoj vet. Ne kete menyre te gjithe do te mesohen me pranine time. Do te eleminohem nga lista me faktoret e frikes. Nuk do te stepeni para imazhit tim, as para pozicionit tim trupor i ndryshem nga juaji, as nga duart e mia te mbledhura, te pafuqishme. Ju do te zgjoni forcen qe fle prej kohesh brenda meje.
    Atehere une do te eci me mire,
    Do te shkruaj emrin tim,
    Do ta hap ate dritare,
    Do te kapercej kufirin e deres time,
    Do ta mbaj pa frike thiken ne dore,
    Do ta vesh kemishen time te re,
    Do ta pergatis cdo dite nje pije per nenen time,
    Do te argetohem,
    Do te jem i lire,
    Do te bestas pa frikesuar askend,
    Do te flas,
    Do te qaj,
    Do te rilind,
    Do te ndiej,
    Do te jetoj, do te shpresoj, do te besoj
    Te gjitha do t’i bej, cdo cast do te luftoj…

  5. #5
    ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
    Anėtarėsimi
    Nov 2010
    Vendndodhja
    √ĻŐЯĔ
    Postime
    9,974
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    24

    Sinjali…



    Njė i ri ishte ulur i vetėm nė autobuz dhe mbante shikimin jashtė autobuzit ..

    Nuk kishte mė shumė se njėzet vjeē, me njė paraqitje tė bukur dhe njė fytyrė tė ėmbėl .

    Afėr tij ulet njė grua , shkėmbejnė disa fjalė pėr motin e ngrohtė pranveror .

    Mė pas djali i rrėfeu gruas : Kam qenė nė burg pėr dy vjet .Kam dalė sot nė mėngjes dhe po shkoj nė shtėpi .

    Fjalėt e tij dilnin rrjedhshėm ndėrsa i tregonte gruas qė ishte rritur nė njė familje tė varfėr por tė ndershme,dhe se sjellja e tij e keqe iu kishte sjellė prindėrve vetėm dhimbje dhe iu kishte ulur kokėn nga turpi .

    Kėto dy vjet nuk kishte patur lajm prej tyre .Ata ishin shumė tė varfėr , nuk kishin para tė shkonin ta takonin nė burg .Djali nuk iu dėrgonte as letra sepse ata nuk i ktheni pėrgjigje..

    Tre javė para se tė dilte nga burgu kishte tentuar i dėshpėruar qė tė kontaktonte me prindėrit .

    Nė letrėn qė u dėrgoi iu shkroi se i kuptonte arsyet e tyre dhe iu kėrkoi qė ta falnin .

    Pasi doli nga burgu i hipi autobuzit ,i cili ndalonte pėrpara oborrit tė shtėpisė ku ishte rritur dhe ku akoma banonin prindėrit e tij .

    Pėr ti bėrė gjėrat mė tė thjeshta u kishte kėrkuar prindėrve tė tij ( nė letėr ) qė ti bėnin njė sinjal qė tė shihej nga autobuzi .Nėse e falnin ata duhej tė lidhnin njė shenjė tė bardhė nė pemėn e mollės qė ishte nė kopėsht .

    Nėse ata nuk e lidhnin ai nuk do tė zbriste nga autobuzi dhe do tė dilte pėrgjithmonė nga jeta e tyre .

    Ndėrsa autobuzi po i afrohej shtėpisė djali po bėhej nervoz , aq sa kishte frikė tė shikonte jashtė dritares , sepse ishte i sigurt qė nuk do ishte lidhur shenja e bardhė …

    Gruaja pasi e dėgjoi deri nė fund i thotė : Ndėrrojmė vendin bashkė , shikoj unė nė vendin tėnd ..

    Autobuzi ecėn dhe pak metra dhe gruaja pa pemėn nė oborrin e shtėpisė ..

    Preku me kujdes supin e djalit dhe duke mbajtur lotėt i tha :

    Shiko , shiko !

    E kanė mbuluar komplet pemėn me fjongo tė bardha .



    Jemi shumė tė ngjashėm me kafshėt kur vrasim .

    Jemi shumė tė ngjashėm me njerėzit kur arsyetojmė
    .

    Jemi shumė njerėzorė kur falim

  6. #6
    ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
    Anėtarėsimi
    Nov 2010
    Vendndodhja
    √ĻŐЯĔ
    Postime
    9,974
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    24

    Gjėja mė e bukur nė botė …

    Njė piktor qė kishte realizuar shumė vepra tė ndryshme dhe tė bukura , ishte i bindur se akoma nuk kishte pikturuar punėn e tij mė tė mirė.

    Ai u nis nė kėrkim tė frymėzimit , mund tė ishte njė rrugė me pluhur ,njė model , apo njė dite …

    Rrugės takon njė prift , ai e pyet : Pėr ku je nisur ?

    …Nuk e di ? – pėrgjigjet piktori .Unė dua tė pikturoj gjėnė mė tė bukur nė botė .Ndoshta ju mund tė mė tregoni se ku ta gjej .

    Ėshtė shumė e thjeshtė – thotė prifti .

    Nė ēdo kishė , apo besim ju mund tė gjeni atė qė kėrkoni .Besimi ėshtė gjėja mė e bukur nė botė .



    Piktori vazhdoi tė ecte .Rrugės takoi njė nuse tė re .

    Ai e pyeti : A mund tė mė thuash kush ėshtė gjėja mė e bukur nė botė ?

    Dashuria !- pėrgjigjet nusja e re .

    Ėshtė dashuria ajo qė tė varfėrin e pasuron , kuron plagėt , dhe mbush atje ku ėshtė boshllik …Pa dashuri nuk ka lumturi !



    Piktori vazhdoi kėrkimin e tij .

    Njė ushtar i rraskapitur shkėmbeu rrugėn me tė .

    Kur piktori i bėri tė njėjtėn pyetje ,ai u pėrgjigj : Paqja !

    Paqja ėshtė gjėja mė e bukur nė botė !Lufta ėshtė gjėja mė e shėmtuar …

    Aty ku ka paqe do gjesh edhe bukurinė !Besim , Dashuri , dhe Paqe !

    Si mund ti pikturoj ?! Ai mendonte i trishtuar …Duke tundur kokėn ai i drejtohet shtėpisė .

    Duke hyrė nė shtėpi , pa gjėnė mė tė bukur nė botė :

    Nė sytė e fėmijėve tė tij pa Besimin .

    Dashuria shkėlqente nė buzėqeshjen e gruas sė tij .

    Nė shtėpi mbizotėronte Paqja , pėr tė cilėn i kishte folur ushtari .

    Artisti krijoi pikturėn mė tė bukur dhe e titulloi : ” Shtėpia ime “.

  7. #7
    ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
    Anėtarėsimi
    Nov 2010
    Vendndodhja
    √ĻŐЯĔ
    Postime
    9,974
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    24

    ”Dialog i shkurtė por interesant mes mėsuesit dhe njė nxėnėsi tė menēur”

    Mėsuesi: A mund ta shikoni Zotin?
    Nxėnsi: JO
    Mėsuesi: A mund ta prekni Zotin?
    Nxėnsi: JO
    Mėsuesi: Atėherė Zoti nuk egziston!
    Nxėnsi: Mėsues, a mund ta shihni trurin tėnd?
    Mėsuesi: JO
    Nxėnsi: A mund ta prekni trurin?
    Mesuesi: JO
    Nxenesi: Ahh, atėherė ti nuk ke tru ..!!!!!

  8. #8
    ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
    Anėtarėsimi
    Nov 2010
    Vendndodhja
    √ĻŐЯĔ
    Postime
    9,974
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    24

    Cdo njeri duhet tė vendosi nėse ta ēmojė njė gur apo ta hedhi nė det

    kjo me pelqeu shuum !!!



    Kohė mė parė njė burrė ecte nė plazh . Dielli sapo po perėndonte …

    Ai ecte dhe mendonte :

    Tė kisha njė makinė tė re do tė ndjehesha i lumtur ..

    Tė kisha njė shtėpi tė re do ndjehesha i lumtur ..

    Tė kisha njė punė tė mirė do ndjehesha i lumtur ..

    Tė kisha njė grua tė mirė do ndjehesha i lumtur ..

    Nė atė moment u pengua nė njė ēantė tė mbushur me gurė.

    Filloi tė luante me ta duke i hedhur njė e nga njė nė det dhe mendonte :

    Sikur tė kisha ….do tė ndjehesha…deri sa mbeti vetėm me njė gur , tė cilin vendosi ta mbante .

    Kur arriti nė shtėpi vuri re qė guri qė mbante nė dorė ishte njė diamant .

    Mendoi se sa diamante kishte hedhur nė det ,pa i vėnė re se ishin gurė tė ēmuar .



    Kėshtu veprojnė edhe njerėzit …

    Ėndėrrojnė atė qė se kanė , pa i dhėnė rėndėsi gjėrave qė kanė pranė. Nėse do ti vėshtronin mė mirė do tė vinin re se sa me fat janė…

    Lumturia ėshtė mė afėr se mendojnė..

    Cdo gur duhet ruajtur mirė.

    Cdo gur mund tė jetė i ēmuar !

    Cdo ditė e jona mund tė jetė njė gur i ēmuar , i pazėvendėsueshėm

    Cdo njeri duhet tė vendosi nėse ta ēmojė njė gur apo ta hedhi nė det ..



    Miqtė , Familjen , Punėn,Dashurinė apo ėndrrat ….

  9. #9
    ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
    Anėtarėsimi
    Nov 2010
    Vendndodhja
    √ĻŐЯĔ
    Postime
    9,974
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    24
    "Takimi mes dijenisė, pasurisė dhe nderit”


    Janė takuar dijenia, pasuria dhe nderi, mirėpo pėr kohė tė shkurtėr vendosin tė ndahen, dhe ēdonjėri tė shkojė nė rrugėn e vetė’’

    Pasuria tha: ”Unė po shkoj! Nėse mė kėrkoni e dini ku jam! Do tė mė gjeni nė Kėshtjellėn e Madhėrueshme!”

    Dijenia tha: ” Nėse mė kėrkoni mua do tė mė gjeni te ajo xhamija e madhe!”

    Nderi nuk tha asnjė fjalė, dhe e pyetėn:

    Ēfarė do tė ndodhė me ty?

    Ku mundemi tė tė gjejmė ty?’’

    Nderi u pėrgjigj:



    “Unė nėse shkoj do tė shkoj pėrgjithmonė, dhe asnjėherė nuk do tė kthehem mė...!!"

  10. #10
    ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
    Anėtarėsimi
    Nov 2010
    Vendndodhja
    √ĻŐЯĔ
    Postime
    9,974
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    24
    Njė dite ishte pyetur njė profesor i matematikės pėr vlerėn e gruas… (Vlen edhe per mashkujt)

    Dhe Ai u pėrgjigj:

    Nėse gruaja… ėshtė pronare e moralit atėherė ajo vlerėsohet me = 1

    Nėse ajo posedon bukuri atėherė i shtohet vlera e saj me njė zero = 10

    Nėse ajo ėshtė e pasur atėherė i shtohet vlerės sė saj edhe njė zero = 100

    Nėse ajo posedon autoritet familjar atėherė vlerės sė saj i shtohet edhe njė zero = 1000



    Dhe nėse ia largojmė numrin njė [1] (moralin) atėherė vlera e saj do tė mbetet [ 000 ] , dhe kėshtu ajo mbetet e pavlerė.

    Morali dhe sjellja e mirė ėshtė vlera e femrės, stolia mė e bukur e saj, nėse ajo atė nuk e posedon, stolitė tjera nuk i bėjnė dobi…!!

  11. #11
    ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
    Anėtarėsimi
    Nov 2010
    Vendndodhja
    √ĻŐЯĔ
    Postime
    9,974
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    24
    Nese ju pelqyen kto...neser do ket dhe me te bukura !!

  12. #12
    Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
    Anėtarėsimi
    May 2009
    Vendndodhja
    Diku ketej rrotull
    Postime
    8,677
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    28
    Me pelqenjne ..

  13. #13
    STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
    Anėtarėsimi
    Jul 2010
    Vendndodhja
    New Mojave
    Postime
    11,524
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    26
    Me pelqyen jasht mase !

    Shum te bukura, e sidomos ajo "Leter nga nje i Verber" dhe "Cdo njeri duhet tė vendosi nėse ta ēmojė njė gur apo ta hedhi nė det"

  14. #14
    iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
    Anėtarėsimi
    Nov 2006
    Vendndodhja
    Fi-IT
    Postime
    14,359
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    36
    Citim Mesazhi origjinal i postuar nga labja Lexo postimin
    kjo me pelqeu shuum !!!



    Kohė mė parė njė burrė ecte nė plazh . Dielli sapo po perėndonte …

    Ai ecte dhe mendonte :

    Tė kisha njė makinė tė re do tė ndjehesha i lumtur ..

    Tė kisha njė shtėpi tė re do ndjehesha i lumtur ..

    Tė kisha njė punė tė mirė do ndjehesha i lumtur ..

    Tė kisha njė grua tė mirė do ndjehesha i lumtur ..

    Nė atė moment u pengua nė njė ēantė tė mbushur me gurė.

    Filloi tė luante me ta duke i hedhur njė e nga njė nė det dhe mendonte :

    Sikur tė kisha ….do tė ndjehesha…deri sa mbeti vetėm me njė gur , tė cilin vendosi ta mbante .

    Kur arriti nė shtėpi vuri re qė guri qė mbante nė dorė ishte njė diamant .

    Mendoi se sa diamante kishte hedhur nė det ,pa i vėnė re se ishin gurė tė ēmuar .



    Kėshtu veprojnė edhe njerėzit …

    Ėndėrrojnė atė qė se kanė , pa i dhėnė rėndėsi gjėrave qė kanė pranė. Nėse do ti vėshtronin mė mirė do tė vinin re se sa me fat janė…

    Lumturia ėshtė mė afėr se mendojnė..

    Cdo gur duhet ruajtur mirė.

    Cdo gur mund tė jetė i ēmuar !

    Cdo ditė e jona mund tė jetė njė gur i ēmuar , i pazėvendėsueshėm

    Cdo njeri duhet tė vendosi nėse ta ēmojė njė gur apo ta hedhi nė det ..



    Miqtė , Familjen , Punėn,Dashurinė apo ėndrrat ….
    Shume ee bukur!

    Citim Mesazhi origjinal i postuar nga labja Lexo postimin
    Pema e mollės dhe djali

    Qe ne kohet e vjetra ka qene nje peme molle,prane se ciles luante nje femije.
    Ai hipte ne te,luante,hante nga frutat e saj,si dhe flinte ne hijen e saj.
    Sa shume duheshin !Por koha kaloi dhe djali u rrit e nuk luante me.
    Nje dite erdhi te pema i merzitur.
    Ajo e ftoi te luanin,por ai iu pergjigj:”Nuk jam me i vogel qe te luaj me ty.
    Une dua lodra dhe me duhen para per ti blere ato”.
    Pema i sugjeroi te merrte mollet e saj e ti shiste.Djali u largua i gezuar.
    Mirepo nuk u kthye me te pema,e cila u merzit.
    Nje dite,kaloi andej,por tashme i burreruar.
    Pema u lumturua dhe i kerkoi te luanin.Mirepo ai i pergjigjet se tani i duhej nje shtepi.
    Une nuk kam shtepi,por mund te marresh te gjitha deget e mia per ta ndertuar ate.
    Pasi i mori te gjitha deget,iku i lumtur,dhe nuk erdhi me,derisa u plak.
    Kur erdhi,i kerkoi nje varke,dhe pema i ofroi trungun e saj.
    Kur erdhi hera e fundit,pema duke qare i tha se s’kishte me asgje per ti dhuruar.
    Ai i pergjigjet se kishte ardhur te prehet te rrenjet e saj.
    Ne ato caste,pemes filluan ti rridhnin lot gezimi.
    A E DINI SE KJO PEME SIMBOLIZON PRINDERIT TUAJ ?!
    Shume domethenese.


    Leter nga nje i Verber, shum e bukur por prekese

  15. #15
    Postues Nderi 45% Maska e ulkina
    Anėtarėsimi
    Oct 2010
    Vendndodhja
    fier albania
    Postime
    2,657
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    16
    Citim Mesazhi origjinal i postuar nga labja Lexo postimin


    Nė amerikė ishte njė miliarder i famshėm (qė ne po e quajmė Mr.Dalton)
    - Mr.Daltoni ndėr tė tjera shquhej edhe pėr pasionin e tij tė madh qė kishte pėr kumarin, …ēdo natė hynte nė kazino dhe luante fuqishėm!!
    - Duke qene se ishte dhe i famshėm nė atė qytet ai ndiqej gjithmonė nga gazetarė dhe paparacė tė shumtė…
    -Por njė ditė qėlloi qė nuk pati fat nė lojė dhe e humbi tė gjithė pasurinė e tij, ēdo gjė, miliardat !!
    -Pasi u mor vesh kjo gjė, u bė bujė e madhe dhe ēdo kanal nė TV jepte lajmin e Z.Dalton
    - Porsa doli nga kazinoja ku po luante, menjėherė vėrshuan gazetarėt pėr ta intervistuar..
    - Ndėr tė tjera njė gazetar e pyeti: Po tani qė nuk ke para ēfarė do tė bėsh ??
    - Mr.Dalton u pėrgjigj (i pafajshėm pėr atė qė do tė ndodhte): ” Tani do pij pėr qefin tim njė Coca – Cola !!!!!!
    - Intervista po transmetohej live nė atė qytet dhe pėrgjigja e tij i la tė shtangur..
    - Menjėherė pas ” reklamimit tė paqėllimshėm ” Zotit Dalton i erdhi njė letėr bashkė me njė ēek brenda ku thuhej:
    - ” Tė gjitha paratė qė humbėt sot nė kazino i ke tė paguara nga NE …

    Stafi ” Coca – Cola ”
    hahaha ai dashje pa dashje i ka ber reklam coca-coles ...... woww ^____^

  16. #16
    ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
    Anėtarėsimi
    Nov 2010
    Vendndodhja
    √ĻŐЯĔ
    Postime
    9,974
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    24
    Citim Mesazhi origjinal i postuar nga ulkina Lexo postimin
    hahaha ai dashje pa dashje i ka ber reklam coca-coles ...... woww ^____^
    morali i ksaj ? "RASTESIA MBRET I BOTES !!!"

  17. #17
    ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
    Anėtarėsimi
    Nov 2010
    Vendndodhja
    √ĻŐЯĔ
    Postime
    9,974
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    24
    Teksti i ktyre historive esht pak ireal ( psh djali dhe pema etj)..por nenteksti esht shum pran jeteve tona !!! me nje moral dhe mesazh shum te fuqishem !

  18. #18
    ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
    Anėtarėsimi
    Nov 2010
    Vendndodhja
    √ĻŐЯĔ
    Postime
    9,974
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    24
    Pėr tė gjithė ne…



    Kur ishe 8 vjec, babi tė blente akullore. Ti e falenderoje duke e sperkatur me pika akulloreje nė prehėr.
    Kur ishe 9 vjec, ai paguante pėr mėsimet e tua tė pianos. Ti e falenderoje duke mos e marrė asnjėherė mundimin pėr tu praktikuar.
    Kur ishe 10 vjec, ai te ēonte nga shkolla, nė stadium, nga njė ditėlindje shoku nė tjetrėn gjithė ditėn. Ti e falenderoje duke fluturuar jashtė makinės pa e kthyer kokėn prapa.
    Kur ishe 11 vjec ai tė conte bashkė me shokėt nė kinema. Ti e falenderoje duke ju lutur qė tė ulej nė njė rresht tjetėr.
    Kur ishe 12 vjec, ai tė keshillonte tė mos I shihje disa programe qė jepeshin nė TV. Ti e falenderoje duke pritur sa tė largohej nga shtėpia.
    Kur ishe 13 vjec, ai tė sugjeroi njė prerje flokėsh qė ishte nė modė. Ti e falenderove duke i thėnė se nuk kishte aspak shije.
    Kur ishe 14 vjec, ai pagoi pėr 1 muaj pushime nė njė kamp veror. Ti e falenderove duke harruar ti shkruaje qoftė edhe njė letėr tė vetme.
    Kur ishe 15 vjec, ai kthehej i lodhur nga puna duke pritur njė pėrqafim. Ti e falenderoje duke mbyllur derėn e dhomės me ēelės.
    Kur ishe 16 vjec, ai tė mesonte tė ngisje makinėn. Ti e falenderoje duke e marrė atė fshehurazi sa herė qė mundeshe.
    Kur ishe 17 vjec ai priste njė telefonatė tė rėndėsishme nga dikush. Ti e falenderoje duke e mbajtur telefonin tė zėnė gjatė gjithė natės sepse duhej tė flisje me miqtė.
    Kur ishe 18 vjec, ai qau ditėn e diplomimit. Ti e falenderove duke ndenjur nė festė me shokėt deri nė mėngjesin e ditės tjetėr.
    Kur ishe 19 vjec, ai pagoi per universitetin tėnd. Ti e falenderove duke i thėnė “Mirupafshim” jashtė dyerve tė konviktit qė tė mos viheshe nė siklet para shokėve.
    Kur ishe 25 vjec, ai pagoi pėr dasmėn tėnde dhe tė tha se tė donte mė shumė se gjithēka. Ti e falenderove duke shkuar pėr tė jetuar nė njė shtet tjetėr.
    Kur ishe 50 vjec, ai u sėmur rėndė dhe kishte nevojė pėr ty qė ta ndihmoje. Ti e falenderove duke i thėnė sesa barrė bėheshin prindėrit pėr fėmijėt e tyre.
    Dhe pastaj njė ditė, ai vdiq qetėsisht. Dhe gjithēka qė kishte lėnė pa bėrė e goditi si rrufe nė zemėr

  19. #19
    ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
    Anėtarėsimi
    Nov 2010
    Vendndodhja
    √ĻŐЯĔ
    Postime
    9,974
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    24
    Dialog me ēastin

    I penduar nga kohėt e

    humbura, ftova njė nga ato ēaste tė kaluara kot.

    Unė:”Dua tė kthehesh sėrish tek unė, me qėllim qė

    tė tė shfrytėzoj pėr vepra tė mira!”

    Ēasti:”Koha nuk qėndron neutrale kurrė!”

    Unė:”O ēast, tė lutem tė kthehesh me qėllim qė tė

    pėrfitoj diēka tė mirė ose tė kompensoj ndonjė tė

    metė.”

    Ēasti:”E si mund tė kthehem, ndėrkohė qė jam i

    mbuluar nga kushedi sa faqe tė mbushura me veprat

    e tua?!”

    Unė:”Bėj tė pamundurėn dhe kthehu! Ah sa ēaste

    kam humbur kot nga jeta ime!”

    Ēasti:”Nėse do tė ishte nė dorėn time, do tė isha

    kthyer. Ai tė cilit po i thėrret ėshtė i vdekur. Fletėt e

    mbushura me veprat e tua janė palosur tashmė dhe

    janė dėrguar tek i madhi Zot.”

    Unė:”A e ke tė pamundur tė kthehesh tek unė, edhe

    pse po flet me mua?!”

    Ēasti:”Tė gjithė ēastet e jetės, ose janė mike tė

    ngushta tė njeriut dhe do tė dėshmojnė nė favor tė

    tij, ose armike tė pamėshirshme qė do tė dėshmojnė

    kundėr njeriut Ditėn e Kijametit. Nė njė rast tė tillė,

    armiqtė e kanė tė pamundur tė bashkohen.”

    Unė:”Ah i mjeri unė pėr gjithė ato ēaste tė ēuara

    dėm gjatė jetės! Tė lutem kthehu me qėllim qė tė

    veproj diēka tė mirė dhe dobiprurėse! Por ēasti

    heshti dhe nuk foli.”

    Unė i thashė sėrish:”O ēast, a nuk mė dėgjon?! Mu

    pėrgjigj tė lutem!”

    Ēasti:”O gafil ndaj vetes dhe vrasės i kohės tėnde!!

    Si nuk e kupton se nė pėrpjekje pėr tė kthyer njė

    ēast tė humbur mė parė, po humbet kushedi sa

    ēaste tė tjerė nga jeta jote?! A do tė pėrpiqesh qė t’i

    kthesh dhe kėto ēaste qė po i humbet tani

  20. #20
    ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
    Anėtarėsimi
    Nov 2010
    Vendndodhja
    √ĻŐЯĔ
    Postime
    9,974
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    24
    Mikja ime

    Nese nje dite do te ndjesh vuajtje ne shpirt…. me thirr mua.
    Une nuk te premtoj qe do te bej te lumtur, por te premtoj qe do vuaj bashke me ty.
    Nese nje dite do jesh gjithe nerva dhe nuk duron askend,….me thirr mua.
    Une nuk te premtoj qe do te te ul nervat, por te premtoj qe do jem prane teje.
    Nese nje dite do te jesh shume i merzitur,….me thirr mua.
    Une nuk te premtoj qe do te te heq merzine, por te premtoj qe do te merzitem me ty.
    Nese nje dite do me therrasesh dhe une nuk pergjigjem,…vrapo tek une.
    Mbase kam nevoje per ty

+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Faqja 1 nga 2 12 I funditI fundit

Tema tė ngjashme

  1. Histori te frikshme !!
    Nga labja nė forum Kuriozitete
    Pėrgjigje: 42
    Postimi i Fundit: 08-06-2013, 09:02 PM
  2. Nje histori nga ju.....
    Nga Ruthi nė forum Chit Chat
    Pėrgjigje: 10
    Postimi i Fundit: 04-03-2013, 10:52 PM
  3. Histori Dashurie
    Nga PinkPrincess nė forum Romanca
    Pėrgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 04-02-2013, 10:55 PM
  4. Histori qesharake!
    Nga girl08 nė forum Barsaleta dhe Humor nė Vite
    Pėrgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 25-10-2009, 09:04 AM
  5. Nje histori e mrekullueshme!
    Nga EMAUS nė forum Flora dhe Fauna
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 31-10-2008, 10:38 PM