Receta Gatimi

PC-ja po vdes, por shumė, shumė ngadalė!


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 3 prej 3
 1. #1
  Grusht i Shkathėt 35% Maska e gjendar
  Anėtarėsimi
  Jan 2010
  Vendndodhja
  Dardani
  Postime
  1,281
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  16

  Post PC-ja po vdes, por shumė, shumė ngadalė!  Trendi ėshtė i qartė. Shitjet e kompjuterėve personalė janė duke pėrjetuar rėnie dhe shitjet e tabletėve dhe telefonave tė menēur janė duke pėrjetuar rritje. Por Inteli ka vėrtetuar mbrėmjen e sė martės se PC-ja nuk ėshtė ende as pėr sė afėrmi rrugės drejt vdekjes...

  Sipas raportit tė Intelit, shitjet e gjysmėpėrēuesve pėr PC kanė vėrejtur njė rritje prej 22%, duke shtyrė tė hyrat e pėrgjithshme tė Intelit. Kjo vjen pavarėsisht mungesės sė njė ambienti tė mirė tė shitjes sė PC-ve nė nivel global nė tremujorin e kaluar.

  Intel ka njoftuar se kėrkesat pėr PC nė SHBA, Kanada dhe Evropė janė duke pėrjetuar rėnie drastike, ndėrsa kėrkesat e konsumatorėve nė vendet nė zhvillim nuk kanė tė sosur. Shitjet nė Kinė kanė shėnuar rritje 12 pėr qind, nė Indi 21, nė Turqi 14 dhe nė Indonezi 23 %. Kina ėshtė bėrė tregu numėr njė nė botė i PC-ve, e pasuar nga Brazili qė po pėrjeton njė rritje tė shpejtė.

  “Skena globale e PC-ve po ndryshon” tha Paul Otellini, por shtoi se “jemi shumė tė kėnaqur pėr momentin”.

  Bizneset janė ende nė mes tė asaj qė njihet si “cikli i rifreskimit”, duke blerė PC tė rinj pėr tė zėvendėsuar modelet e vjetra qė nuk janė zėvendėsuar pėr shkak tė recesionit dhe frikės nga sistemi operativ Windows Vista.

 2. #2
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  36
  Pc-ja mund te jet pak i ngurt si produkt por smund te zevendesohet komoditeti me nje tablet!

 3. #3
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,524
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  26
  Nuk vdes kurr as Windows XP, as NOD32 Antivirus, as Counter Strike 1.6 dhe as PC-t e sidomos ata Pentium IV (4)

  PSE nuk vdeesin keto ? Sepse Shqiptari nuk i len te vdesin

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Fle mė pak, shėndoshesh mė shumė
  Nga Arjol nė forum Fitness dhe Wellness
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 29-08-2014, 03:31 PM
 2. Sa mė shumė qesh, aq mė shumė dobėsohesh !!
  Nga labja nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 13-01-2013, 12:46 PM
 3. Nje me shume ne forum.
  Nga chgrp9557 nė forum Prezantohuni nė Forum
  Pėrgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 28-03-2009, 12:01 AM
 4. mos hani shume:
  Nga ingal nė forum Galeria Fotografike
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 05-07-2008, 01:59 PM

Etiketat pėr kėtė Temė