Receta Gatimi

Arsyet pse duhet ta mbani nje kafshe shtepiake!


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 9 prej 9
  1. #1
    Ncncncnc 55% Maska e erinda
    Anėtarėsimi
    Mar 2009
    Vendndodhja
    Atje ku isha dje...
    Postime
    5,014
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    21

    Arsyet pse duhet ta mbani nje kafshe shtepiake!

    Nėse ju nuk e keni vendosur tashmė pėr tė marrė njė qen nga njė dyqan, mė poshtė jepen 10 arsye pėr tė bėrė kėtė. Mos harroni se duke pasur njė kafshė ndihmon tė moshuarit tė qėndrojnė aktivė nė jetė. Veēanėrisht nėse jetoni vetėm, kafshėt shtėpiake ndihmojnė kundėr vetmisė dhe ju ndihmon tė vazhdoni tė pėrqendroheni nė atė qė po ndodh rreth jush.

    Shoqėria
    Vetmia mund tė bėhet njė shok i padėshirueshėm nė ēdo moshė dhe mund tė ēojė nė depresion si dhe probleme fizike. Mbajtja e njė kafshe nė shtėpi, jo vetėm qė mund tė pėrmirėsojė gjendjen tuaj, mund tė bėhet njė shok i mirė dhe tė ndikojė pozitivisht nė personalitetin tuaj. Duke u kujdesur pėr ta ju do tė keni gjithmonė diēka pėr tė bėrė. Qentė mė tė vegjėl, nė veēanti, mund tė merren mė lehtė mė vete gjatė udhėtimeve.

    Duke pasur njė rutinė
    Rutina duke u kujdesur pėr njė kafshė mund tė sjellė strukturė dhe qėllimin nė jetėn tuaj tė pėrditshme. Ndoshta ju nuk doni tė ngriheni gjithmonė herėt nga shtrati, por kafsha juaj do ju stimulojė tė ēoheni. A nuk ėshtė kjo njė gjė e mirė?

    Ushtrimet
    Njerėzit mund tė pėrfitojnė nga ushtrimi i rregullt fizik pavarėsisht nga mosha e tyre. Por ėshtė e vėshtirė pėr t’u marrė me njė ushtrim rutinė tė rregullt, dhe ėshtė aq shumė e lehtė pėr ta kaluar atė nėse ushtroni dhe qenin tuaj. Pasi njė qen mund tė jetė njė mėnyrė e madhe pėr tė bėrė nė kėmbė njė pjesė tė planit tuaj tė pėrditshėm.

    Mė pak stres
    Njerėzit e moshės sė tretė priren tė shfaqin mė tepėr stres nėse ndihen tė vetmuar dhe nuk kanė njė kafshė qė tė merren me tė. Ndoshta pėr ta ēdo gjė ecėn nė rregull nėse bėjnė njė qen mik pėr njė pjesė tė jetės.

    Dilni nė shėtitje
    Duke pasur njė kafshė shtėpie, veēanėrisht kafsha kėrkon aktivitet tė rregullt nė natyrė, nė kėtė mėnyrė kafsha ju ndihmon tė qėndroni tė lidhur me jetėn. Ju shkoni pėr vizita veterinare, dhe nxirrni qenin tuaj nė shėtitje nė natyrė. Nė kėtė mėnyrė ju pėrfshiheni nė aktivitete sociale.

    Bėni miq tė rinj
    Ka shumė aktivitete tė pėrbashkėta pėr pronarėt e qenve, duke filluar nga shėtitjet komunale me ngjarjet bamirėse dhe organizatave tė tjera qė kujdesen pėr kafshėt dhe mbrojtja e mjedisit. Mund tė jetė e vėshtirė pėr tė takuar njerėz tė rinj, por kafshėt shtėpiake janė akullthyes tė mėdhenj.

    Interesa tė reja
    Njė kafshė mund tė vėrė nė dukje interesa tė reja dhe aktivitete tė reja. Mbase dhe pastrimin e parkut tė lagjes ku ju ecni me qenin tuaj. Disa spitale u rekomandojnė pacientėve tė sjellin edhe kafshėt e tyre e ti pėrkėdhelin, sepse kjo ndikon pozitivisht nė shėndetin e tyre.

    Mbrojtje
    Njė qen mund tė ofrojė siguri tė rėndėsishme. Hajdutėt e mundshėm do tė qėndrojnė larg nga njė shtėpi ku leh njė qen. Vėzhguesi juaj mund tė peshojė vetėm 8 kilogramė, por personi nė anėn tjetėr tė derės nuk i afrohet shtėpisė ku ka njė qen.

    Duke pasur kujdes pėr diēka
    Ju keni nevojė pėr qenin tuaj. Pasi pasi tė pėrfundoni karrierėn tuaj ose fėmijėt tuaj tė rriten dhe largohen tė ndėrtuar jetėn e tyre tė pavarur, ju do tė jeni vetėm, por duke pasur njė qen ose mace, ju do tė kėnaqeni, pasi do tė keni pėr t’u kujdesur pėr njė tjetėr gjė tė gjallė.

    Investimi nė jetė
    Nė fund tė ditės, tė paturit e njė kafshe do tė thotė qė ju keni bėrė njė premtim qė do ju bėjė tė vazhdoni tė jeni i pėrfshirė nė njė tjetėr jetė. Ky angazhim ėshtė njė nga vendimet mė pozitive qė ju mund tė bėni duke u marrė me qenin tuaj.

  2. #2
    ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
    Anėtarėsimi
    Nov 2010
    Vendndodhja
    √ĻŐЯĔ
    Postime
    9,974
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    24
    Mė pak stres
    kjo esht shum e vertet !!....kur jam ndonjeher e merzitur , e me del para juni (macoku im )...sinqerisht me sjell buzeqeshjen......me afrohet , lozim,,,,e me sjell shum ne vete

  3. #3
    STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
    Anėtarėsimi
    Jul 2010
    Vendndodhja
    New Mojave
    Postime
    11,524
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    26
    Citim Mesazhi origjinal i postuar nga labja Lexo postimin
    kjo esht shum e vertet !!....kur jam ndonjeher e merzitur , e me del para juni (macoku im )...sinqerisht me sjell buzeqeshjen......me afrohet , lozim,,,,e me sjell shum ne vete
    ta besoj

  4. #4
    Gjumash!!!! Lirenti-Addicted Maska e Arjol
    Anėtarėsimi
    Nov 2008
    Postime
    2,893
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    18
    do fillojne te gjithe me kuē e me maē neper shpi

  5. #5
    curva sud....... Autorė Maska e 3r1k0
    Anėtarėsimi
    Apr 2010
    Vendndodhja
    Tirana Albania
    Postime
    1,081
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    16
    Nuk jam ne kundershtim per mbajtjen e kafsheve shtepiake.........jam ne kundershtim me mbajtjen e tyre brenda ambjeneteve shtepise.
    Personalisht e kam nje qen ne shtepi por e mbaj jashte ne oborin e shtepise, ku ai ka edhe "shtepine" e vet.

  6. #6
    Ncncncnc 55% Maska e erinda
    Anėtarėsimi
    Mar 2009
    Vendndodhja
    Atje ku isha dje...
    Postime
    5,014
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    21
    edhe une e kam nje qenush pellush............aman sa e dua,sa me shlodh te vdes une per ate o zot.............jane gje shume e bukur,te shlodhin komplet

    kur shkoj ne supermarket e vendos tek karroca dhe sa gezon o zot.......kercen atje brenda,luan,eshte i bardhe si bora dhe e dua pa masssssssssssss

  7. #7
    iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
    Anėtarėsimi
    Nov 2006
    Vendndodhja
    Fi-IT
    Postime
    14,359
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    36
    Ke harruar ushqimet e avancuara Ketu te shtepia ime eshte ber te mbash nje derrkuc!

  8. #8
    Ncncncnc 55% Maska e erinda
    Anėtarėsimi
    Mar 2009
    Vendndodhja
    Atje ku isha dje...
    Postime
    5,014
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    21
    Citim Mesazhi origjinal i postuar nga ReniX Lexo postimin
    Ke harruar ushqimet e avancuara Ketu te shtepia ime eshte ber te mbash nje derrkuc!
    hahahahahahahha sa kam qeshur me kete!.....

    mos e pyet me shume shef kuti kartoni me ushqim per qenin tek kuzhina ime,se sa ushqime qe haj une!.....

  9. #9
    Postues Nderi Lirenti-Addicted Maska e TraHaNa
    Anėtarėsimi
    May 2008
    Postime
    1,532
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    17
    Citim Mesazhi origjinal i postuar nga ReniX Lexo postimin
    Ke harruar ushqimet e avancuara Ketu te shtepia ime eshte ber te mbash nje derrkuc!
    hahahaha

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

  1. A keni kafshė shtėpiake?
    Nga EMAUS nė forum Votime dhe Sondazhe
    Pėrgjigje: 68
    Postimi i Fundit: 06-06-2013, 08:20 PM
  2. Pėrgjigje: 8
    Postimi i Fundit: 22-02-2013, 09:38 PM
  3. Arsyet pse duhet ti themi PO marteses
    Nga labja nė forum Psikologji-Sociologji-Filozofi
    Pėrgjigje: 21
    Postimi i Fundit: 17-05-2012, 09:22 PM
  4. Macja, kafsha shtėpiake mė e zgjuar !!
    Nga labja nė forum Flora dhe Fauna
    Pėrgjigje: 58
    Postimi i Fundit: 14-05-2012, 10:43 AM
  5. Itali, kafshėt shtėpiake shtojnė divorcet
    Nga aurel nė forum Ngjarje Nėpėr Botė
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 11-11-2009, 09:42 PM