Receta Gatimi

Femra: Para dhe Pushtet,tani eshte radha e saj te jete e PARA


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 18 prej 18
 1. #1
  Ncncncnc 55% Maska e erinda
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  Atje ku isha dje...
  Postime
  5,014
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  21

  Talking Femra: Para dhe Pushtet,tani eshte radha e saj te jete e PARA

  Tė dhėnat e publikuara nga sociologėt amerikanė nuk lėnė dyshime. Sot, katėr nė dhjetė gra fitojnė mė shumė se bashkėshortėt e tyre, madje kėto njėzet vitet e fundit shifrat janė dyfishuar. Ky zbulim tregon fuqinė revolucionare tė femrave. Pas njė milion vjetėsh ato nuk janė mė skllave tė shtatzėnive, por mund t’i lejojnė vetes tė planifikojnė familjen dhe tė ardhmen, ndoshta duke investuar edhe nė edukimin personal. Edhe nė kėtė fushė shifrat kanė ndryshuar: femrat e kanė rikuperuar me njė shpejtėsi marramendėse vonesėn e hershme. Sot ato pėrbėjnė 60% tė studentėve universitarė amerikanė dhe shumicėn e tė diplomuarve.

  Profesionet mė tė mira dhe mė tė paguara janė ato tė femrave. Kėshtu, brenda 25 vjetėve, profesionet e avokatit dhe doktorit, qė 25 shekujt e fundit janė konsideruar ndėr mė tė pasurit dhe mė prestigjiozėt, zotė tė tyre janė bėrė femrat. Por kjo nuk ėshtė e gjitha. Pėrgatituni edhe pėr njė valė reportazhesh dhe historish femėrore. Drejtoresha e parė e “New York Times”, Jill Abramson, ėshtė vetėm maja e ajsbergut: nė krahasim me meshkujt numri i femrave nė shkollėn e gazetarisė nė Amerikė ėshtė dyfishuar.

  “It’s a man’s world” (Kjo ėshtė njė botė meshkujsh) thoshte dikur James Brown, duke shtuar gjithashtu “se bota nuk do tė ishte asgjė/asgjė pa njė grua”. Nė fakt, edhe kjo kėngė e vjetėr meriton njė ndryshim, sepse tani po bėhet njė botė femrash.

  Liza Mundy ka shkruar njė libėr pėr ish-seksin e dobėt, qė tashmė po bėhet “The Richer Sex”, mė i fortė dhe mė i pasur se kurrė. Disa prej mendimeve tė saj zonje kanė pėrfunduar edhe nė kopertinėn e numrit tė fundit tė revistės “Time”. Zonja nė fjalė ėshtė njė gazetare e “Washington Post” dhe di t’i lexojė shifrat me syrin e reporteres. Mashkulli tipik qė nuk i shkon pėrshtat? Bobby Brown, pėr shembull, ish-bashkėshorti i tė ndjerės Whitney Houston, e cila thoshte: “Unė mendoj se brenda burrit lind diēka e ēuditshme kur gruaja bėhet shumė mė e famshme se ai”. Qė Bobby nuk e duronte dot suksesin e sė shoqes kjo ishte e dukshme dhe dihej botėrisht, ashtu siē Whitney nuk arriti tė duronte fundin e historisė sė tyre. Ēėshtja ėshtė pikėrisht kjo: kur femrat janė nė krye tė botės i ndryshojnė rregullat e shoqėrisė duke i spostuar njerėzit nga shpellat te “Facebook”-u. Nėse ėshtė zonja e shtėpisė, nuk do mend qė do tė sjellė edhe bukėn nė shtėpi, gjė qė mund tė ndryshojė tė gjithė ekuilibrat, nga ekonomia te teknikat e joshjes.

  Femrat qė fitojnė mė shumė para se bashkėshortėt e tyre nuk kujdesen dhe aq pėr shtėpinė. Edhe nė kėtė pikė tendenca ėshtė e qartė. Gjatė dyzet viteve tė fundit janė dyfishuar orėt qė baballarėt kujdesen pėr fėmijėt: nga 2,6 nė 6,4 orė nė javė. Nė tė njėjtėn periudhė ėshtė katėrfishuar koha qė meshkujt merren me punėt e shtėpisė: nga 0,5 nė 2 orė (gjithmonė nė javė). Qė prej viteve ’70 e deri mė sot, grave u janė reduktuar 70 minuta orė pune. Gruaja nuk ėshtė mė “skllavja” qė dikur kujdesej pėr shtėpinė nė kėmbim tė besnikėrisė sė burrit. Redaktori i revistės londineze “Times”, Jean Paul Sartre, kishte tė drejtė kur nė kohėrat e reformave tė para nė favor tė gruas, nė vitin 1868, u ngrit kundėr propozimit qė gruas t’i jepej e drejta e pronėsisė. A nuk ishte martesa e bazuar “mbi autoritetin nga njėra anė dhe vartėsia nga tjetra”? Ēfarė do ta ndalojė tani gruan qė tė shkojė ku tė dojė dhe tė bėjė ēfarė tė dojė?

  Nuk na mbetet gjė tjetėr veēse tė pyesim se pėrse ky revolucion, njė shekull e gjysmė pas, nisi pikėrisht nga Amerika. “Ėshtė njė brezi i ri femrash qė janė gati pėr gjithēka dh nuk tremben para asgjėje”, shpjegon Tina Brown, drejtoresha e parė e “Newsweek”. Shikoni se sa shumė ėshtė rritur numri reportereve tė luftės: gra qė nuk ndalen as para profesioneve mė tė rrezikshme ose mė tė mundimshme fizikisht. Ato janė gati tė marrin ēdo lloj ngarkese dhe punė mbi vete.

  Meqė tani femrat janė kaq tė zėna ėshtė radha e burrave qė tė kujdesen pėr shtėpinė dhe familjen, sepse pėr paratė mendojnė femrat.

 2. #2
  Abdullah Autorė Maska e abdullah92
  Anėtarėsimi
  Jun 2009
  Vendndodhja
  Pc
  Postime
  1,517
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  16
  Meqė tani femrat janė kaq tė zėna ėshtė radha e burrave qė tė kujdesen pėr shtėpinė dhe familjen, sepse pėr paratė mendojnė femrat.
  Paska ardh koha e femrave
  Duhet me i nderru rolet

 3. #3
  Ncncncnc 55% Maska e erinda
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  Atje ku isha dje...
  Postime
  5,014
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  21
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga abdullah92 Lexo postimin


  Paska ardh koha e femrave
  Duhet me i nderru rolet
  koha e femrave ka qene me kohe,vetem se ju nuk keni sy te shikoni,femra gjithmone ka qene e para,

  mashkulli gjithmone ka qene i varur prej saj,dhe keshtu do jete

 4. #4
  Postues Veteran Lirenti-Addicted Maska e olsii
  Anėtarėsimi
  Jan 2012
  Postime
  3,332
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  16
  Na shkrite me te qeshur, late name lat.

 5. #5
  Ncncncnc 55% Maska e erinda
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  Atje ku isha dje...
  Postime
  5,014
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  21
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga olsii Lexo postimin
  Na shkrite me te qeshur, late name lat.
  kujdes ti lumadh se do te ta beje gruaja 8 me 2,mos qesh shume!

  se ka ardhur vertet koha e saj!

 6. #6
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,524
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  26
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga olsii Lexo postimin
  Na shkrite me te qeshur, late name lat.
  hhahahahhahahahahahahahhahahaha  hahhahahahhaha

 7. #7
  Ncncncnc 55% Maska e erinda
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  Atje ku isha dje...
  Postime
  5,014
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  21
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga iceman Lexo postimin
  hhahahahhahahahahahahahhahahaha  hahhahahahhaha
  qeshni ju po do qeshim ne kur t'ju vene grate ne pune..........si gomari ne duhan atehere do qesh kaq shuuuuuuuuuuuuuuuuume

 8. #8
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,524
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  26
  hahahahahahahahahaha


 9. #9
  Postues Veteran Lirenti-Addicted Maska e olsii
  Anėtarėsimi
  Jan 2012
  Postime
  3,332
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  16
  Grate

 10. #10
  Ncncncnc 55% Maska e erinda
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  Atje ku isha dje...
  Postime
  5,014
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  21
  Burrat........

  keshtu gjerash do marrin nga grate..............

 11. #11
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,524
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  26


  erinda hahahahahahahahahhahaha po m`vjen me qesh

 12. #12
  Ncncncnc 55% Maska e erinda
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  Atje ku isha dje...
  Postime
  5,014
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  21
  epo mire qesh sa je beqar..se kur te martohesh do dalesh ne ballkon dhe

  se do te te grij gruaja 13. #13
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,524
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  26
  hahahahahahahhahahahahahahahahahhahahahha

  ma boni hallall

 14. #14
  Ncncncnc 55% Maska e erinda
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  Atje ku isha dje...
  Postime
  5,014
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  21
  Meshkuj ju paralajmerova,mos qeshni shume ju thash,se dihet qe pas te qeshures vjen e qara..........

  po ajo e qara mo OIIIIIIIIIIII,hahahahahahahhahhaha

  o sa mire me qene femer o zot........o zot

 15. #15
  Postues Veteran Lirenti-Addicted Maska e olsii
  Anėtarėsimi
  Jan 2012
  Postime
  3,332
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  16
  Sa here me vete mendja per te qeshur vije te kjo tema, femra e para hahahaa

 16. #16
  Ncncncnc 55% Maska e erinda
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  Atje ku isha dje...
  Postime
  5,014
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  21
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga olsii Lexo postimin
  Sa here me vete mendja per te qeshur vije te kjo tema, femra e para hahahaa
  (meshkujve)

  i rrotullojme me gisht rrotullojme me gisht

  here ne te majte e here ne te djathte

  8 me 2 gjithmon ua bejme.......

 17. #17
  Postues Veteran Lirenti-Addicted Maska e olsii
  Anėtarėsimi
  Jan 2012
  Postime
  3,332
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  16
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga erinda Lexo postimin
  (meshkujve)

  i rrotullojme me gisht rrotullojme me gisht

  here ne te majte e here ne te djathte

  8 me 2 gjithmon ua bejme.......
  Ngaterrohesh ti moj, eshte titull kenge ky 8 me 2 , hhahahaha

 18. #18
  Ncncncnc 55% Maska e erinda
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  Atje ku isha dje...
  Postime
  5,014
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  21
  po pra dhe une nga kenga u frymezova.......ja ka bere gruaja 8 me 2 thote kenga,

  dhe juve,grat do t'ia kendojne kengen,hahahahahahahahahahaha

  madje te pershendes me ate kengen e kendon sinani me duket,hahahahahahahaha

  po c'te duhej gruaja mor lumadh harrove sa mire ishe beqar,
  ajo tallet luan me ty ta ka bere 8 me 2........

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Para dhe Pas Martese!?
  Nga ReniX nė forum Barsaleta dhe Humor nė Vite
  Pėrgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 13-02-2012, 11:44 AM
 2. A ėshtė pula para vezės apo e kundėrta?
  Nga ardona nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 27-09-2010, 04:27 AM
 3. Fotografitė e para tė BMW X1
  Nga Kliton nė forum Makina dhe Motorra
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 20-01-2010, 02:06 PM
 4. Shikoni si do te jete fytyra juaj nga 1950 deri tani!!
  Nga EMAUS nė forum Lojra, Quize dhe Rebuse
  Pėrgjigje: 27
  Postimi i Fundit: 01-06-2009, 08:47 PM
 5. Para marteses
  Nga tony65 nė forum Chit Chat
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 03-04-2009, 06:28 PM