Receta Gatimi

Fle mė pak, shėndoshesh mė shumė


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 4 prej 4
 1. #1
  Gjumash!!!! Lirenti-Addicted Maska e Arjol
  Anėtarėsimi
  Nov 2008
  Postime
  2,893
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  16

  Fle mė pak, shėndoshesh mė shumė


  Njė studim i fundit del nė pėrfundim se nėse nuk fle 7-8 orė nė natė shėndoshesh mė shumė.

  Shkencėtarėt nga Minnesota (SHBA) theksojnė se ata qė flenė pak janė tė prirur pėr tė konsumuar mė shumė kalori gjatė ditės.

  Grupi i kėrkuesve amerikanė vėzhgoi 17 persona tė shėndetshėm pėr tetė netė rresht. Gjysma e tyre fjetėn normalisht (8 orė), ndėrsa gjysma tjetėr mė pak dhe konsumuan ushqim sipas dėshirės.

  U vu re qė personat qė fjetėn mė pak (saktėsisht 1 orė e 20 minuta mė pak) konsumuan njė mesatare prej 560 kalorish nė ditė mė shumė se ata qė plotėsuan normėn e gjumit.

  Edhe pse aktiviteti fizik i vullnetarėve nuk ishte shumė i ndryshėm nga njėri-tjetri, ata qė fjetėn mė pak dogjėn mė pak kalori gjatė ditės.


  Font: /albeu.com/

 2. #2
  Ncncncnc 55% Maska e erinda
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  Atje ku isha dje...
  Postime
  5,014
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  19
  Njė studim i fundit del nė pėrfundim se nėse nuk fle 7-8 orė nė natė shėndoshesh mė shumė.

  po pse ja kpusin kote njehere,ja pse nuk shendoshem une eeeeeeeee?

  une 7 ore gjume beje,

 3. #3
  i/e rregjistruar 35% Maska e aliu
  Anėtarėsimi
  May 2010
  Vendndodhja
  fier shqiperi
  Postime
  639
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  13
  nuk dine si ta kthejne muhabetin keta , une per vete fle 6 ore naten e 1 ore diten , por prap jam 120 kg . n

 4. #4
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  34
  Aliu, perveē gjumit paske nevoj per ca ushtrime fiskulture (shendeti teper nuk eshte mire )

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Sa mė shumė qesh, aq mė shumė dobėsohesh !!
  Nga labja nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 13-01-2013, 11:46 AM
 2. PC-ja po vdes, por shumė, shumė ngadalė!
  Nga gjendar nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 28-10-2011, 04:49 PM
 3. Nje me shume ne forum.
  Nga chgrp9557 nė forum Prezantohuni nė Forum
  Pėrgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 27-03-2009, 11:01 PM
 4. mos hani shume:
  Nga ingal nė forum Galeria Fotografike
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 05-07-2008, 12:59 PM