Sulmi nė zemėr ėshtė shumė mė i rrezikshėm pėr 20 pėr qind tė njerėzve nė orėt e mėngjesit se sa nė ēdo orė tjetėr tė ditės. Ky fakt publikohet nė studimin mė tė fundit tė Qendrės Nacionale pėr Hulumtime Kardiovaskulare nė Madrid, transmeton BW.

Tensioni i gjakut ėshtė mė i lartė nė mėngjes, ndėrsa mė i ulėt natėn. Hormonet si kortizoli, i cili rrit nivelin e sheqerit nė gjak, po kėshtu koncentrimin mė tė madh e ka nė orėt e hershme tė mėngjesit.

Ata qė kanė pėrjetuar infarkte ndėrmjet orės 6 tė mėngjesit dhe tė paradites, kanė pasur dėmtime pėr pesė herė mė tė mėdha sesa ata qė e kanė pėrjetuar mė vonė, gjatė ditės.

Profesionistėt besojnė se kjo ėshtė pasojė e ndryshimit tė tensionit tė gjakut, tė nivelit tė hormoneve dhe tė metabolizmit, qė shfaqen nė momentin e zgjimit nga gjumi.