Receta Gatimi

Poezi nga autore te rinje Shqiptare!


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Faqja 5 nga 5 FillimiFillimi 12345
Rezultatet nga 81 deri tek 89 prej 89
 1. #81
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,524
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  26

  Komente Mjegulla e dashurisė

  Kur ikja larg, drejt teje vija
  Kur vija afėr, ikja larg,
  Pėr dreq mė trembte largėsia
  Dhe afėrsia bėhej ēark.
  As e kuptoja si tė desha
  Njė mjegull pus, njė ēmenduri
  Si njė poet qė shkruan vjersha
  Dhe ndez njė shkrepse, i bėn hi.
  Dhe ndoshta kjo ish dashuria
  E ēakėrdisur kuturu…
  Pėr dreq mė trembte largėsia
  Dhe afėrsia gjithashtu.

 2. #82
  E..S...L...I Lirenti-Addicted Maska e Auroraa
  Anėtarėsimi
  Jan 2013
  Vendndodhja
  Honoluluuu
  Postime
  3,023
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  15
  qyteti im u gdhi ne shi,
  me shiun qe nuk ju nda gjithe nates,
  si thua ,te vish...?
  te ecim ne reren e lagur,
  te shohim si shiu puthet me valet e detit...
  eja...
  nje ecje ne dy,
  dy duar te bashkuara,
  dy endra ne nje,
  dy mendime ,qe perputhen perhere
  nje perqafim malli qe nuk e shuan ky shi....

  e merkure gjithe dita...

 3. #83
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,524
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  26

  Post Copeza pjesesh nga Albatros Rexhaj

  Kur i lexoj shkrimet e ktij ne facebook, me duket qe po e lexoj veten!


  Tė lutem, mos mė pyet se ēfarė je ti pėr mua.
  Nuk mund ta shuaj kureshtjen tende, sepse, pėr ta bėrė kėtė, duhet ta shqyej kraharorin tim, qė ti ta ndiesh nga afėr zemrėn time se si tėrė kohėn e thėrret vetėm emrin tėnd. Nuk mund as tė tė kthej prapa nė kohė qė ti ta shohėsh se si isha unė mė parė: I mbėrthyer nė kthetra tė pėrditshmėrisė mbytėse, vetėm njė frymė mė shumė qė endej poshtė e lart bulevardit.
  Tė lutem, mos mė pyet se ēfarė je ti pėr mua.
  Nuk di si ta shuaj kureshtjen tėnde, sepse, pėr ta bėrė kėtė, duhet ta shpik ndonjė mėnyrė pėr t'i regjistruar ėndrrat e mia dhe ato tė t'i shfaq ty, qė ti ta shohėsh veten se si shkėlqen nė ēdo ėndėrr timen. Tė bindesh se edhe nė ankthe mendoj vetėm pėr ty.
  Mos mė pyet mė se ēfarė je ti pėr mua.
  Tė lutem, kursemė nga kureshtja jote, sepse nuk kam forcė tė ta prish qejfin. Dhe do tė mė duhet ta sajoj ndonjė fjalė tė madhe, por pėrsėri, as atėherė, nuk do ta shpreh as pėr sė afėrmi tė vėrtetėn qė e flakėron zemrėn time.
  Krejt ēka di tė tė them ėshtė se ti mė mbush me jetė.
  Tė lutem, mjaftohu me kaq.

 4. #84
  E..S...L...I Lirenti-Addicted Maska e Auroraa
  Anėtarėsimi
  Jan 2013
  Vendndodhja
  Honoluluuu
  Postime
  3,023
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  15
  E dashur erdha! Pse vrenjtesh kot?
  Ti po mė prisje pėrsėri,
  mos u ēudit, unė jam njė zog.
  kur dashuroj bėhem si ajri,
  e ngre folenė aty ku dua!
  Do, s'do, tė futem nė kraharor,
  tė pushtoj si i marri.
  Po e mbylle derėn,
  unė me forcė do ta hap,
  do ta coptoj!
  Do bėsh sikur mė ke inat.
  Ndodhi e vjetėr, unė e di!
  S'jam buzėqumėsht, por esnaf,
  pėr dashurinė di plot dredhi!
  Unė do tė puth, do tė pushtoj nė gji,
  dhe po ma mbylle derėn ti.
  E dashur, erdha, nė prag ke dalė,
  ke hapur portėn dhe qesh nėn hundė.
  Sa pėrbetohesh me qindra fjalė,
  mė mirė, eja, mė puth!
  Kur dashuroj bėhem si ajri,
  e ngre folenė aty ku dua!
  Do, s'do tė futem nė kraharor,
  tė pushtoj si i marri.
  Po e mbylle ti derėn,
  unė me forcė do ta hap,
  do ta coptpj!
  E dashur, erdha, pse vrenjtesh kot,
  ti po mė prisje pėrsėri.
  Mos u ēudit! Unė jam njė zog.
  Po e mbylle ti derėn,
  unė me forcė do ta hap,
  do ta coptoj!
  -Teodor Keko_

 5. #85
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,524
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  26

  Cool

  Izmir Todaj -Mars 2014


  Do mė kujtosh mua me mall
  Njė ditė pranvera do tė dalė
  Po pėr ty s'do ketė shkelqim
  Do mė kujtosh mua me mall
  Do mė kujtosh ne cdo agim.
  Do kujtosh njė djalė tė heshtur
  Njė shikim tė humbur,njė mister.
  Nė atė moment njė qiell i vrenjtur
  Do tė trokasė,si rralle herė.
  Do dynden rete,do filloj nje shi
  Asgjė s'do jetė mė si mė parė.
  Trupi yt nga i ftohti do tė ngrij
  I imi do jetė tretur ne varrė.
  Dhe kur kohė e gjatė tė kaloj
  E unė s'do te bėhem i gjallė
  Do thuash me veten:-Ku shkoj
  Ku humbi,ku u tret ai djalė?!
  Atėherė s'do tė mundesh mė
  Do formosh numrin tim tė vjetėr
  Mes lotesh do degjosh nje zė:
  -Ai ka shkuar ne nje bote tjeter.
  Nga dora telefoni do te rrėshqas
  Do qash me lot,me plot trishtim.
  S'do jetė mė ai djali qė do t'bėrtas
  Dhe do t'gjykojė pėr cdo gabim.
  ..Por nė fillimin e Verės sė nxehtė
  Kur cdo gjė mbi tokė lulėzon
  Mė sill njė lule mbi varrė tė shkretė
  Aty ku qyqja e vetme po kėndon.
  Vec tė lutem,mos qaj mbi varr!
  Merre njė letėr,shkruaj poezi!
  Dhe nė vargun tėnd tė parė
  Mos pėrmend vdekje por dashuri.
  Tani,lamtumir!Lamtumir,o dashuri!
  Pėrtej jetės sė gjallė tė uron ky djalė!
  Por prap,nė njė ditė tė mbushur me shi,
  Do mė kujtosh,do mė kujtosh mua me mall.

 6. #86
  E..S...L...I Lirenti-Addicted Maska e Auroraa
  Anėtarėsimi
  Jan 2013
  Vendndodhja
  Honoluluuu
  Postime
  3,023
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  15
  Une do te te gjej edhe kur te te humbas.

  Ne aromen e parfumit tend,mbetur ne cdo skaj te apartamentit.
  Ne corapet e hirta shperndare sa ne njerin cep ne tjetrin.
  Ne kapelet e tua te preferuara,me stemat e medha.
  Ne avullin e cajit te pasdites,qe me kujton frymemarrjen tende ne netet e dimrit.
  Ne kuverten e bardhe te shtratit qe ke ildisur inicialet tona.
  Ne CD-te e dhuruara me kenget me te dashura .
  Ne fotot bardh e zi pergjate bulevardit.
  Ne qiellin qe i ka rrembyer ngjyren syve te tu.
  Ne jehonen e embel te zerit tend ne boshllekun e shpirtit.

  Ti do te me gjesh edhe kur te me humbasesh.

  Ne tavolinen e shkrimit me letrat e shkruara perplot dashuri.
  Ne trishtimin e nje nate pa hene,qe perendonte syte e mi.
  Ne trikon tende blu,qe e mbaja veshur kur kisha ftohte.
  Ne videot e celularit tend ne cdo feste te perbashket.
  Ne urimet e mia per pervjetoret e tu.
  Ne brioshin e mengjesit,ne bar-in me te afert te lagjes.
  Ne tringellimen e receptorit me zerin tim pas.
  Ne zenkat e herepas'hershme,dhe perqafimet me te gjata.
  Ne shtrengimet e embla te duarve me dike tjeter.

  Une do te te gjej.
  Ti do te me gjesh.
  Ne cfaredolloj kthine te botes te endemi.
  Por nuk do te jemi me si dikur.
  Nuk do te mund te gjendemi si njehere e nje kohe.
  Do ta gjejme njeri-tjetrin vecse si dy njerez qe nuk i perkasin me njeri-tjetrit.
  Si dy ushtare te humbur te dashurise.
  Si dy te huajt me te njohur te kesaj jete!

 7. #87
  E..S...L...I Lirenti-Addicted Maska e Auroraa
  Anėtarėsimi
  Jan 2013
  Vendndodhja
  Honoluluuu
  Postime
  3,023
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  15
  ...Kjo poezi magjepsese...

  Mekatarja

  Dua te vij tek ty ne naten e erret
  Te puth buzet ku shiu ti prek
  si per inatin tim
  Te vij dua tek ty
  Te ndjej frymemarjen tende
  Kur gjuhet ngaterrohen me njera-tjetren
  E te kafshoj buzen me aromen e shiut
  Ku ofshamen e dhimbjes tende
  Ta trazoj me epshin qe ulerin
  ne gjuhen e hormoneve te cmendura
  E te mberthej me krahet e dashurise
  Kur lekurat tona te preken
  Duke bere dashuri..Etshem
  Dhe deshirat e njeri-tjetrit ti prekim
  Me gishtat e perveluar ne pritje
  Te ndjej aromen e flokeve te tu
  Te mar puthjen e djersitur rreze veshit kur jam duke te lodhur
  Dhe mbi kurrizin tend te mbush thonjet
  Me lekuren tende te djersitur
  Krahasuar dhimbja me deshiren time
  E me syte e mbyllur te leshoj zerin e kenaqesise
  Dhe te shuaj etjen
  Me pikat e djerses tek bien mbi mua
  E te tresim njeri-tjetrin
  Duke kaluar ne parajsen e tokes
  E te me mbeshtjellesh me krahet e tu
  Nen trupin tend hyjnor
  Qe me dogji shumefish sa nje oxhak dimri
  Ne kete nate te gjate
  Me ty ne mua
  Deri ne palce..!!!!

 8. #88
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,524
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  26

  Unhappy ©‪‎Rina Vuēetaj‬

  ...dhe ti ėnde e pret?!" i thash. Fytyra e tij mori njė ngjyrė tjeter. Sytė i fiksoi nė njė pikė sikur po shihte imazhe tė qarta. Lexova ndjenja tė pėrziera nė heshtjėn e tij. Deshprim, dhimbje, e mė shumė mallė. Buzėqeshi, hidhur. Sikur pėr veprimin e tij po kėrkonte shfajsim edhe nga vetja.
  Pastaj foli: "pres qė njė ditė tė takohemi rastėsisht, rrugėve, tė shoh sytė e saj e tė rigjej qetėsi. Dua tė besoj se nė sytė e mi, ajo do t'i gjejė arsyet pėr tė mė dashuruar pėrseri. E nese kjo qė po kėrkoj ėshtė tepėr, atėherė pres tė mė kujtoj, ose thjeshtė tė zbres nė ėndrrat e saj si dikur. Mė quaj tė ēmendur ose egoist, por ndonjėherė heshtur shpresoj qė ajo do tė ndihet e vetmuar, e do tė ketė nevojė tė paktėn pėr shoqėrinė time. Ose ndoshta, kur tė jetė lodhur me shkėlqimet e pėrkohshme tė syve, do tė ketė nevojė tė shoh admirimin te syve e mi. Pres edhe pse ardhja e saj ėshtė mė shumė se mrekulli. Quaje si tė duash, por unė s'di si tė jetoj ndryshe, veē duke e pritur...

 9. #89
  E..S...L...I Lirenti-Addicted Maska e Auroraa
  Anėtarėsimi
  Jan 2013
  Vendndodhja
  Honoluluuu
  Postime
  3,023
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  15
  Diamanti im, TI,
  E di Diamanti im...?
  ti e di...
  sa kohe ,
  sa rruge,
  sa vite ,
  sa shekuj u deshen,
  qe ne pafundesine e tejzgjatjes se dite-nates,
  ne dhembjen e kohes,
  me kujdesin dhe dashurine ,
  Ti ,
  te trokasesh ne syte e mi...
  si kalorsi i bardhe...
  mbylli syte,
  merr fryme thelle,
  dhe lerme te lire te hyje ne gjakun tend,
  aty ku pikturohet imazhi yne bashke...!
  zgjati duart drejt qiellit,
  pushto ajrin dhe driten,
  dhe percillem imazhin e endres,
  imazhin tend, qe pushton unin tim...
  Ti qesh ,kur me ben te derdh lot,
  une zhytem ne mendim,
  si dallga qe mbytet ne oqean,
  kerkoj ti shpetoj vetvetes,
  askund nuk gjej dot ane,
  nuk kuptoj,perse
  here -here me je det,
  une zhytem ne ujrat blu te merzise,
  dhe jeta me duket si nje ishull i shkrete,
  nuk e kuptoj,perse
  here -here me je qiell,
  une fluturoj mbi rete e bardha,
  dhe jete me eshte univers i diellt...
  C'eshte Liria, me the nje dite...
  nuk u mendova gjate,
  liria dhe burgu je Ti ,
  Ky eshte i vetmi fakt....

+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Faqja 5 nga 5 FillimiFillimi 12345

Tema tė ngjashme

 1. Poezi nga autore te ndryshem
  Nga Erinaa nė forum Letėrsia shqiptare dhe e huaj
  Pėrgjigje: 18
  Postimi i Fundit: 21-04-2013, 03:26 PM
 2. HP Prezanton Desktope te rinje All-in-One
  Nga vaaldr1n nė forum Hardware, Gadget, Elektronikė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 10-09-2012, 05:15 PM
 3. Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 24-11-2010, 09:01 PM
 4. Motorola # celulare te rinje
  Nga eugjeni nė forum Smartphone
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 05-06-2009, 06:59 PM
 5. ELANKO POEZI - Poezi nga Elda Kokoneshi
  Nga EMAUS nė forum Letėrsia shqiptare dhe e huaj
  Pėrgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 04-06-2009, 10:33 PM