Receta Gatimi

USB 3.0 do tė ketė shpejtėsi 10 herė mė te madhe se USB 2.0


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 5 prej 5
 1. #1
  I/e Perjashtuar Maska e Altin111
  Anėtarėsimi
  Apr 2007
  Postime
  2,516
  Reputacioni
  0

  USB 3.0 do tė ketė shpejtėsi 10 herė mė te madhe se USB 2.0

  Inteli dhe njė grup i kompanive tjera siq janė: HP, Microsoft, NEC dhe Texas Instruments kanė filluar te zhvillojnė versionin e ri te USB-ve.
  Gjenerata e tretė e USB-ve do tė mund te transferoj tė dhėnat me shpejtėsi deri nė 4.8gbps, dhjetė herė me shpejtė se USB-tė e versionit 2.0, te cilat mund te transmetojnė te dhėna me shpejtėsi maksimale 480mbps.

  Sipas zyrtarve te Intelit USB-tė e versionit 3.0 do te shpenzojnė me pak rrymė dhe do te kenė efektshmėri me te lartė.
  Portet e USB-ve 3.0 do te jenė kompatibile me kabllot a bakrit dhe ato optike, gjė qė mundeson qe nė tė ardhmen shpejtesia e transmetimit te jetė edhe mė e madhe.

  Gjithashtu planifikohet edhe azhurimi i USB-ve pa tela te ashtuquajturat WUSB (ang. Wireless USB), te cilat pėr momentin operojnė me shpejtėsi 480mbps.
  Versioni i ri, WUSB 1.1 do tė mund te transferoj te dhėnat me shpejtėsi deri nė 1gbps.
  Parshihet qė specifikacionet e reja tė USB-ve tė jenė gati deri nė gjysmen e parė tė vitit tė ardhshem.

 2. #2
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  36

  Re: USB 3.0 do tė ketė shpejtėsi 10 herė mė te madhe se USB

  Gjithashtu dhe portat fireware jane shume te shpejta ato 400 dhe 800, por jo te gjithe pc jane te pajisur me keto porta.

 3. #3
  i/e rregjistruar 20% Maska e vangeli
  Anėtarėsimi
  Nov 2009
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  294
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  15
  Ky lloj USB eshte i larget per mua!!!!!???

 4. #4
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  36
  Se shpejti do futet ne treg, dhe te gjithe PC-te do te jene te paisur me porta USB 3.0

 5. #5
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  29
  cooll .................

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Majer: S'ka gjasa qė tė ketė Shqipėri tė Madhe
  Nga Erinaa nė forum Aktualiteti Shqiptar
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 30-05-2013, 05:19 PM
 2. iPhone 5 te kete ekran me madhe dhe me i holle
  Nga vaaldr1n nė forum Smartphone
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 19-07-2012, 08:28 PM
 3. Apple TV synon tė shitet 1 milion herė kėtė javė
  Nga vaaldr1n nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 22-12-2010, 04:13 PM
 4. Ndotja e ajrit shumė herė mė e madhe brenda shtėpisė
  Nga ardona nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 24-11-2010, 11:32 PM
 5. Traktori dėnohet pėr shpejtėsi tė madhe
  Nga aurel nė forum ThaSheTheMe
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 13-08-2009, 09:13 PM