Receta Gatimi

Keshilla te vlefshme per ne kuzhinen tuaj !!


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 7 prej 7
 1. #1
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  24

  Thumbs up Keshilla te vlefshme per ne kuzhinen tuaj !!
  • Per te evidentuar qe buka te thahet, vendosim ne vendin qe mbajme buken edhe 1 molle.

  • Nqs supa qe kemi gatuar rezulton shume e kripur, mjafton te hedhim Brenda 2-3 feta patate te gjalla duke I lene per 10 minuta. Ato do ta
  perthithin te gjithe kripen e tepert.

  • Nuk duhet vendosur asnjehere mielli ne nje vend me lageshtire sepse keshtu do te reduktohet afetesia e tij per tu fryr gjate gatimit.

  • Per te evituar perhapjen e eres se peshkut kur e pjekim n furre, se bashku me te fusim 1 tas te vogel me uje dhe disa feta limoni.

  • Per te hequr eren e qpes nga duart mjafton ti lajme duart me sapun dhe uje te fohte (jot e ngrohte)

  • Nese biskotat I kemi vendosur ne nje vend te lagesht dhe jane zbutur, mjafton ti vendosim ne furre ne temp 100oC pr 5-7 minuta, I leme te
  ftohen ne temperature ambjenti dhe I ruajme ne nje kuti alumini te mbyllur me kapak.

  • Nese sallata jeshile eshte pak e vyshkyr dhe I ka ikur freskia, e vendosim per pak minuta n uje te ngrohte dhe me pas e kalojme ne nje ene me uje te fohte.
  • Per te hequr eren e hudhrave nga duart, mjaftojne ti ferkojme duart me majdanoz.

  • Per te prere holle lehtesisht pjesen e bardhe te preshit e fusim ne akull per 30 min & pastaj vazhdojme prerjen.

  • Per te mos lejuar qe patellxhanet te thithin shume yndyre, I ziejme disa minuta ne uje te nxehte , I heqim ujin e tepert me leter kuzhine dhe me pas I skuqim me pak vaj.

  • Per te hequr me lehte lekuren e domateve I vendosim pr 30 sec ne uje te valuar.

  • Ne menyre qe copat e pules te mos thahen gjate pjekjes/skuqjes I lyejme me pak niseshte

  • Qe te evitojme plasaritjen e vezeve gjate zierjes, mjafton ti nxjerrim nga frigoriferi 30 min para gatimit, ose gjate zierjes hedhim 1 luge uthull qe most e dale e bardha vezes.

  • Per te aromatizuar makaronat qe po gatuajm mjafton te hedhim nje gjethe dafine ne ujin qe eshte duke zier.

  • Per te nxjerr sa me shume leng nga 1 limon, e fusim ate ne uje te valuar per nje minute para se ta shtrydhim.

  • Qe patatet e skuqura te jene sa me krokante dhe te buta ne brendesi, I vendosim te prera per rret gjysem ore ne uje te ftohte ku do te humbasin pjesen me te madhe te niseshtese.

  • Per te evituar patatet te mbijne vendosim midis tyre edhe 1 molle.

  • Kur konsumojme ushqime pikante, kemi nevoje te pime shume uje … por, provoni te pini nje gote qumesht ne vend te ujit.

 2. #2
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  e thash ca esht kjo kushina?

  keshilla te mir do edhe i dia.

 3. #3
  Postues Veteran Lirenti-Addicted Maska e olsii
  Anėtarėsimi
  Jan 2012
  Postime
  3,332
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  16
  Ik moj andej me gjithe keto keshilla se nuk dua tja di fare

 4. #4
  Ncncncnc 55% Maska e erinda
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  Atje ku isha dje...
  Postime
  5,014
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  20
  Disa i dija,disa i mesova prej postimit tend Labe,rrofsh!

 5. #5
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  24
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Erinaa Lexo postimin
  e thash ca esht kjo kushina?

  keshilla te mir do edhe i dia.
  ahaha , e kam shkruajt gabim...ja te vi majdi ta rregulloj cik

 6. #6
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  24
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga olsii Lexo postimin
  Ik moj andej me gjithe keto keshilla se nuk dua tja di fare
  pse te iki un...ik ti .....

 7. #7
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  24
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga erinda Lexo postimin
  Disa i dija,disa i mesova prej postimit tend Labe,rrofsh!
  te lutem : )))

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Internet: Disa kėshilla tė vlefshme pėr Facebook
  Nga vaaldr1n nė forum Guida, Kėshilla dhe truke
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 23-08-2012, 09:55 PM
 2. 10 keshilla per mikun tuaj ..
  Nga Erinaa nė forum Tema Shoqėrore
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 15-03-2011, 06:25 PM
 3. Disa keshilla praktike mbi Kuzhinen
  Nga Kliton nė forum Kuzhina Shqiptare dhe e Huaj
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 28-02-2011, 01:12 PM
 4. Disa keshilla per shendetin Tuaj.
  Nga Kliton nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 08-03-2009, 10:42 AM
 5. Kėshilla tė rėndėsishme pėr kuzhinėn tuaj.
  Nga Altin111 nė forum Kuzhina Shqiptare dhe e Huaj
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 13-11-2007, 12:11 AM