Receta Gatimi

Sheqeri i fshehur ne Ushqim...


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 4 prej 4
  1. #1
    Ncncncnc 55% Maska e erinda
    Anėtarėsimi
    Mar 2009
    Vendndodhja
    Atje ku isha dje...
    Postime
    5,014
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    21

    Sheqeri i fshehur ne Ushqim...

    Derisa kujdes i madh i kushtohet kripės, yndyrave dhe kalorive nė ushqimin tė cilin e hamė, neglizhohet sheqeri i cili rrit rrezikun nga diabeti dhe sėmundjet e zemrės, bėn tė ditur Daily Mail.

    Ēdo ushqim i cili pėrmban mė shumė se 15 gramė sheqer nė produktin prej 100 gramėsh pėrmban sheqerna tė tepėrta, ndėrsa nė total nuk duhet tė konsumojmė mė shumė se 10 kokrra sheqeri nė ditė. Sipas rekomandimeve tė nutricionistėve, sheqeri i shtuar i cili gjendet nė ushqimet, lėngjet dhe shurupin e ėmbėltuar nuk duhet tė pėrbėjė mė shumė se 10 pėr qind tė energjisė sė pėrgjithshme, tė cilėn e marrim nga ushqimi. Kjo gjithsej pėrbėn 50 gramė ose 10 kokrra sheqer, ndėrsa kjo dozė sot tejkalohet rregullisht, pohojnė shkencėtarėt nga forumi nacional pėr trashje. Pėr shembull, vetėm 500 ml e pijes popullore Coca-Cola kalon kufirin prej 50 gramė sheqer nė ditė.

    Derisa kujdes i madh i kushtohet kripės, yndyrave dhe kalorive nė ushqimin tė cilin e hamė, neglizhohet sheqeri i cili rrit rrezikun nga diabeti dhe sėmundjet e zemrės; bėn tė ditur Daily Mail. Dy sheqernat mė tė pashėndetshme tė shtuara janė sukroza ose sheqeri i tavolinės dhe shurupi i fruktozės. Shkencėtarėt shpjegojnė qė mėngjesi nė shikim tė parė i shėndetshėm tė cilin e pėrbėjnė drithėrat dhe lėngu i blerė kanė me vete rrezikun e fshehur, sasitė e mėdha tė sheqerit tė cilat shtohen nė to gjatė prodhimit.

    “Duhet tė njihen produktet qė pėrmbajnė pėr sė tepėrmi sheqer, ndėrsa ēdonjėri qė pėrmban mė shumė se 15 gramė sheqer nė produktin 100 gramėsh definitivisht ėshtė shumė i ėmbėl dhe jo i shėndetshėm”, shpjegon udhėheqėsja e studimit, Tam Fry.

    Burimi: Telegrafi

  2. #2
    iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
    Anėtarėsimi
    Nov 2006
    Vendndodhja
    Fi-IT
    Postime
    14,359
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    36
    E vlefshme ti dish per mos te shtuar pesh te tepert!

  3. #3
    Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
    Anėtarėsimi
    Jun 2010
    Postime
    6,231
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    0
    mvaret edhe si e pranon organizim se un kam ni vella qe i vogel vetem embelsir ka ngren dhe eshte ok , eshte keshillu me nje doktor dhe i ka then se cdo gje se ta pranon organizmi nuk te ben dem mbase ca ditve, vazhdo pa merak.

  4. #4
    Ncncncnc 55% Maska e erinda
    Anėtarėsimi
    Mar 2009
    Vendndodhja
    Atje ku isha dje...
    Postime
    5,014
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    21
    Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Erinaa Lexo postimin
    mvaret edhe si e pranon organizim se un kam ni vella qe i vogel vetem embelsir ka ngren dhe eshte ok , eshte keshillu me nje doktor dhe i ka then se cdo gje se ta pranon organizmi nuk te ben dem mbase ca ditve, vazhdo pa merak.
    Ne ka njeri ne kete bote qe ha 10 cokollata ne dite,jam une

    Organizmi nuk eshte njesoj,ka njerez qe vetem duke pire uje,"shendoshen",prandaj ato keshilla ne lidhje me sheqerin,vlejne per ata qe abuzojne me te!

    dhe qe verehen re efektet,shendoshen,sepse organizmi nuk eshte njelloj,dhe reagon ne menyra te ndryshme,por ne 90% re sasteve,sheqeri eshte "armik"nesa abuzon jasht normave!

    une me sa duket jam rast i rrall

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

  1. Austri, zbulohet pjesa e fshehur e Mozart
    Nga vaaldr1n nė forum Ngjarje Nėpėr Botė
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 25-03-2012, 10:44 PM
  2. Sheqeri me i rrezikshem se Alkoli dhe Duhani!...
    Nga erinda nė forum Trupi dhe Shėndeti
    Pėrgjigje: 24
    Postimi i Fundit: 10-03-2012, 12:03 PM
  3. Sheqeri, faktor pėrgjegjės pėr plakjen e lėkurės
    Nga labja nė forum Trupi dhe Shėndeti
    Pėrgjigje: 8
    Postimi i Fundit: 13-02-2011, 05:13 PM
  4. Program per te fshehur Adresen IP dhe te jesh Anonim ne Web
    Nga ReniX nė forum Software - Programe pėr Kompjuter
    Pėrgjigje: 8
    Postimi i Fundit: 30-06-2010, 10:57 PM
  5. Nje film i fshehur ne Windows Xp
    Nga Design nė forum Siguria Informatike
    Pėrgjigje: 13
    Postimi i Fundit: 24-06-2009, 04:52 PM