Njerėzit janė duke rrezikuar shėndetin e tyre duke punuar nė smartphone, tableta apo laptop edhe pasi ata largohen nga zyra. Kėshtu ka konkluduar njė studim i ‘Chartered Society of Physiotherapy’ i cili tha se njerėzit janė bėrė skllevėr tė ekranit dhe punojnė kurdo edhe kur janė nė shtėpi.Sindikata tha se qėndrimi varur nga kėto pajisje mund tė ēojė nė dėmtime tė shpinės dhe nė dhimbje qafe. Sindikata tha se njerėzit kanė nevojė tė mėsojnė tė qėndrojnė larg kėtyre pajisjeve kur janė jashtė orarit tė punės. Njė anketė online mė 2.010 punonjės tė zyrės gjeti se 2/3 e tė pyeturve punonin edhe jashtė orarit tė punės.

Tė dhėnat treguan se kur ke shumė punė rritej presioni qė ata tė pėrdorin kėto mjete teknologjike edhe pas orarit tė punės, njė ngarkesė shtesė kjo pėr shėndetin e tyre. Kryetarja e Shoqatės sė Fizioterapistėve, Dr Helena Johnson tha se rezultatet ishin njė shqetėsim i madh.

Teksa tė tjerė shtuan: ‘Deri nė kohėn qė dikush ėshtė i mbingarkuar nė punė saqė vazhdimisht e ndjen nevojėn tė punojė nė shtėpi ēdo natė duket se gjėrat kanė dalė nga dora. Duhet tė bisedoni me shefat tuaj pėr ta zgjidhur kėtė gjė pasi pėrdorimi i tepėrt i teknologjisė sjell shumė dėme me qafen dhe kurrizin’.

Burimi: KohaNET