Nėse keni menduar qė ėshtė e mjaftueshme tė ndalni duhanin pėr tė qėndruar tė shėndetshėm, e keni gabim, pohojnė ekspertėt.

Mungesa e aktivitetit fizik ėshtė po aq e rrezikshme, nėse jo mė e rrezikshme se pirja e duhanit, pohojnė hulumtuesit.

Tė gjithė njerėzit, pavarėsisht moshės, tė paktėn dy orė e gjysmė nė javė duhet tė merren me ndonjė aktivitet fizik pėr tė ruajtur shėndetin e vet.

Kjo nuk do tė thotė qė atė kohė duhet ta kaloni nė palestėr, tė mjaftueshme do tė jenė dy orė e gjysmė ecje, tė merreni me kopshtari ose me punė tė shtėpisė, shkruan Daily Mail.

Hulumtuesit nga Harvardi vlerėsojnė qė ēdo vit 57 milionė njerėz nėpėr gjithė botėn vdesin nga ndikimet e dėmshme tė nikotinės dhe qė ky numėr ėshtė shumė mė i madh se numri i vdekjeve tė shkaktuara nga sėmundjet e zemrės, kanceri i zorrėve dhe gjirit dhe diabeti.

“Nuk na befason qė mungesa e aktivitetit fizik shkakton mė shumė raste tė vdekshmėrisė se sa pirja e duhanit, sepse vetėm njė e treta e popullatės botėrore konsumon duhan, ndėrsa dy tė tretat janė joaktivė”, ka thėnė I-min Lee, autorja kryesore e hulumtimit nga Shkolla e mjekėsisė nė Harvard.

Ajo shton qė mungesa e kohės nuk mund tė merret si pretekst pėr tė mos ushtruar, sepse edhe ecja deri nė punė konsiderohet si aktiviteti i mirė fizik.

Burimi: Koha-NET