Receta Gatimi

ISMAIL KADARE


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Faqja 1 nga 2 12 I funditI fundit
Rezultatet nga 1 deri tek 20 prej 24
 1. #1
  Anėtarė i Nderuar 35% Maska e kuklla
  Anėtarėsimi
  Jul 2007
  Vendndodhja
  europe
  Postime
  2,096
  Reputacioni
  19

  ISMAIL KADARE

  smail Kadare lindi mė 1936 nė Gjirokastėr, ku pėrfundoi edhe arsimin e mesėm; mė 1958 mbaroi degėn e gjuhės e tė letėrsisė nė Universitetin e Tiranės. Mė pas shkoi nė Moskė me studime pėr dy vjet nė Institutin "Gorki". Ėshtė poet, prozator dhe njė nga pėrfaqėsuesit mė tė shquar tė letėrsisė shqiptare.

  Rrugėn e krijimtarisė letrare e nisi si poet qė nė vitet e gjimnazit, por u bė i njohur sidomos me vėllimin Shekulli im (1961), qė u pasua nga vėllimet e tjera poetike, si: Pėrse mendohen kėto male (1964), Motive me diell (196 dhe Koha (1976). Vepra mė e shquar poetike e Kadaresė ėshtė poema lirike-epike Pėrse mendohen kėto male (1964) njė pasqyrim i pėrgjithėsuar artistik i rrugės dhe fatit historik tė popullit shqiptar dhe tė Partisė sė Punės sė Shqipėrisė. Vepra poetike e Ismail Kadaresė shquhet pėr idetė e thella dhe pėr figuracionin e pasur e origjinal; rol me rėndėsi pėr pasurimin e poezisė shqiptare.

  Nė fushėn e prozės, Ismail Kadare ka lėvruar tregimin, novelėn dhe romanin. Prozėn e tij e karakterizojnė pėrgjithėsimet e gjėra historiko-filozofike, subjekti i ngjeshur dhe mendimi i thellė i shprehur shpesh me anė tė parabolės, mbi bazėn e asociacionit apo tė analogjive historike. Ideja e romanit Gjenerali i ushtrisė sė vdekur (1964) ėshtė shpirti liridashės i popullit shqiptar. Temėn e shpirtit tė pamposhtur tė shqiptarėve nėpėr shekuj autori e trajtoi edhe nė romanin Kėshtjella (1975). Nė romanin Kronikė nė gur (1970) Kadare kritikoi psikologjinė provinciale dhe traditat prapanike. Probleme tė rėndėsishme tė historisė janė trajtuar edhe nė pėrmbledhjet me tregime e novela Emblema e dikurshme (1977), Ura me tri harqe (197 dhe Gjakftohtėsia (1980). E veēanta e talentit tė Ismail Kadaresė shfaqet sidomos nė trajtimin, nga njė kėndvėshtrim i ri, i temės historike dhe nė tingėllimin e mprehtė aktual qė ėshtė i aftė t'i japė asaj. Njė nga krijimet mė tė shquara tė Ismail Kadaresė dhe tė tė gjithė letėrsisė sė re shqiptare ėshtė romani Dimri i madh (1977). Veprat mė tė mira tė Ismail Kadaresė janė pėrkthyer nė shumė gjuhė tė botės dhe janė pritur shumė mirė nga publiku lexues.
  Ismail Kadare
  Ismail Kadare

  Libri qė botoi Kadare nė vitin 2006 "Identiteti evropian i shqiptarėve - sprovė"[1] pjesė e tė cilit u botuan edhe nga gazeta Shekulli ka shkaktuar njė polemikė nė mes tė tij dhe Rexhep Qosjes. Kėshtu pėrderisa Kadare e karakterizon identitetin shqiptarė si perėndimorė, Qosja nė librin e tij tė quajtur "Realiteti i shpėrfillur"[2], thotė se identiteti shqiptar ėshtė njė miks i atij perėndimor dhe lindor, krishterė dhe mysliman.

 2. #2
  Anėtarė i Nderuar 35% Maska e kuklla
  Anėtarėsimi
  Jul 2007
  Vendndodhja
  europe
  Postime
  2,096
  Reputacioni
  19

  Re: ISMAIL KADARE

  # Frymėzime djaloshare - 1954
  # Shekulli im - (1961)
  # Gjenerali i ushtrisė sė vdekur - roman- 1963
  # Pėrse mendohen kėto male - 1964
  # Dasma - 1968
  # Motive me diell - (196
  # Kėshtjella - roman - 1970
  # Kronikė nė gur - roman - 1971
  # Koha (1976)
  # Dimri i madh - roman - 1977
  # Ura me tri harqe - 1978
  # Prilli i thyer - 1980
  # Gjakftohtėsia - pėrmbledhje novelash - 1980
  # Koha e shkrimeve - 1986
  # Koncert nė fund tė dimrit - 1988
  # Vepra Letrare - 1981-1989
  # Dosja H - 1990
  # Piramida - 1992
  # Shqipėri - 1995
  # Pallati i ėndrrave - 1996
  # Dialog me Alain Bosquet - 1996
  # Spiritus - roman- 1996
  # Kushėriri i engjėjve - ese- 1997
  # Poezi - 1997
  # Kombi shqiptar nė prag tė mijėvjeēarit tė tretė - ese- 1998
  # Tri kėngė zie pėr Kosovėn - triptik - 1998
  # Ikja e shtėrgut - tregim - 1999
  # Qorrfermani - roman - 1999
  # Vjedhja e gjumit mbretėror - tregime - 1999
  # Ra ky mort e u pamė - ditar pėr Kosovėn, artikuj, letra - 2000
  # Kohė barbare (Nga Shqipėria nė Kosovė) - biseda - 2000
  # Breznitė e Hankonatėve - 2000
  # Bisedė pėrmes hekurash - 2000
  # Elegji pėr Kosovėn - 2000
  # Lulet e ftohta tė marsit - roman - 2000
  # Unaza nė kthetra - 2001
  # Eskili, ky humbės i madh - 2001 (ribotim)
  # Qyteti pa reklama - roman - 2001
  # Jeta, loja dhe vdekja e Lul Mazrekut - roman - 2002
  # Pasardhėsi - roman - 2004
  # Identiteti evropian i shqiptarėve - 2006
  # Hamleti, princi i vėshtirė - Sprovė - 2006

 3. #3
  Anėtarė i Nderuar 35% Maska e kuklla
  Anėtarėsimi
  Jul 2007
  Vendndodhja
  europe
  Postime
  2,096
  Reputacioni
  19

  Re: ISMAIL KADARE

  Nė parkun qė mbuluan fletėt

  Nė parkun q'ė mbuluan fletėt
  Tė dy ne ecim qetėsisht,
  Pas shijes saj ka shtruar vjeshta
  Qilim tė verdhė natyrisht.


  Dhe ndoshta si njė ėndėrr e zbehtė
  Ju fanit njė muzg i vonė
  Ky park q'ė kan' mbuluar fletėt
  Ku pas kaq shekujsh ti po shkon.


  Nga vagabondėt me cigare
  Ti mos u tremb e dashur kot
  Imazhin tėnd as dinosaurėt
  Shekuj mė parė s'e shtypėn dot.


  Qė ti tė vije kaq e bukur
  Me kėta flokė, me kėtė hap
  Toka tė egrėn klimė e zbuti
  Dhe akullnajat ktheu mbrapsht.


  Dhe s'kish se si tė ndodhte ndryshe
  Tė ndodhte ndryshe s'kish se si.
  U desh tė zhdukeshin pėrbindshat
  Qė te kjo botė tė vije ti...

 4. #4
  Anėtarė i Nderuar 35% Maska e kuklla
  Anėtarėsimi
  Jul 2007
  Vendndodhja
  europe
  Postime
  2,096
  Reputacioni
  19

  Re: ISMAIL KADARE

  Kristal

  Ka kohė qė s'shihemi dhe ndjej
  si tė harroj une dalėngadal
  si vdes tek une kujtimi yt
  si vdesin flokėt dhe gjithēka.


  Tani kėrkoj poshtė e lartė
  njė vend ku ty tė tė lėshoj
  nje strofė a notė, a njė brilant
  ku tė tė lė, tė puth, tė shkoj.


  Nė s'tė pranoftė asnjė varr
  asnjė mermer, a morg kristal
  mos duhet vallė prapė tė tė mbart
  gjysėm tė vdekur, gjysėm tė gjallė.


  Nė s'gjetsha hon ku tė tė hedh
  do gjej njė fushė a njė lulnajė
  ku butėsisht porsi polen
  gjithkund, gjithkund tė tė shpėrndajė.


  Tė tė mashtroj ndoshta kėshtu
  dhe tė tė puth tė ik pa kthim
  dhe nuk do dine as ne askush
  harim ish ky a s'ish harim.

 5. #5
  Kung_Fu 35% Maska e daku323
  Anėtarėsimi
  May 2007
  Vendndodhja
  Tir
  Postime
  1,780
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0

  Re: ISMAIL KADARE  Ismail Kadare

 6. #6
  i/e rregjistruar 10% Maska e maikk
  Anėtarėsimi
  Aug 2009
  Postime
  10
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0
  patrioti im Kadareja! jam kreanar per te!

 7. #7
  Ncncncnc 55% Maska e erinda
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  Atje ku isha dje...
  Postime
  5,014
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  21
  Kristal

  Ka kohė qė s'shihemi dhe ndjej
  si tė harroj une dalėngadal
  si vdes tek une kujtimi yt
  si vdesin flokėt dhe gjithēka.


  Strof shume e bukur!...

 8. #8
  ♥♥♥Princess♥♥♥ 20% Maska e PinkPrincess
  Anėtarėsimi
  May 2008
  Vendndodhja
  out of space
  Postime
  282
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  17
  Besoj se te gjithe e njohin Mall, por nese ju ka marr vertet malli, po e ripublikoj!

  MALL

  Ca pika shiu rane mbi qelq.
  Per ty une befas ndjeva mall.
  Jetojme te dy ne nje qytet,
  Dhe rralle shihemi sa rralle.

  Edhe m'u duk pak e ēuditshme
  Si erdh kjo vjeshte, ky mengjes.
  Qiejt e ngrysur pa lejleke
  Dhe shirat pa ylber ne mes.

  Dhe thenia e vjeter e Heraklitit
  Seē m'u kujtua sot per dreq:
  "Te zgjuarit jane bashke ne bote,
  Kurse te fjeturit jane veē".

  Ne ē'enderr kemi rene kaq keq,
  Qe dot s'po zgjohemi valle?...
  Ca pika shiu rane mbi qelq
  Dhe une per ty seē ndjeva mall


  Ky Dimer

  C'i gjate ish ky dimer, c'i pafund.
  E lodhur pudra mbi fytyren tende.
  I mpire eshte gezimi, thua s'ngjallet dot.
  Apo si ai q'u dergj nga nje lengate e gjate.
  S'do mekembet kurre ashtu sic qe?

  C'i gjate ish ky dimer, c'i ftohte ish.
  Ne pusin e ndergjegjes mezi ndihen
  Tingujt kambanash si renkim te mbyturish.
  Ato gjithashtu vdiqen, dot s'i ngjall,
  Sa gjera u vyshken, me e keqe se vete vdekja
  Ish vyshkja e tyre e ngadalte, o zot.

  C'i gjate ish ky dimer, c'i pashprese ish.
  Kinezet qe s'duken me ne udhekryq rrugesh
  Por vete ata s'kane vdekur: qelqe dritaresh
  Te stilit q'ata sollen vezullojne ngriraz
  Duke derguar ftohtesine e tyre
  Mbi mijera fytyra si prej maske kalimtaresh

  Sa kohe valle do ti duhet
  Genit te races ate maske te shpelaje.
  Apo ne luften e maskes me lekuren
  Maska do te fitoje me ne fund?

  C'i gjate ish ky dimer, c'i acarte ish,
  Mbi varrin e tiranit monoton
  Shiu po bie. Ka gjume a s'ka nen dhe?

  C'i gjate ish ky dimer, c'i vrerosur ish.
  E lodhur pudra mbi fytyren tende.
  Nen pluhur tempujsh, i lodhur shpirti im.

  I.Kadare Tirane, 1986

 9. #9
  ♥♥♥Princess♥♥♥ 20% Maska e PinkPrincess
  Anėtarėsimi
  May 2008
  Vendndodhja
  out of space
  Postime
  282
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  17
  Malli i Shqiperise

  Me ka marre malli per Shqiperine tone
  Sonte, kur po kthehesha me autobuz,
  Tymi i cigares "Partizani" qe pinte dikush
  Dridhej, kalteronte bente spirale,
  Sikur te fshehta me thosh me gjuhen e shqiptareve

  Mua bashkeatdhetarit
  Te shikoj dua mbremjes ne rruget e Tiranes,
  Ku kam bere dikur ndonje marrezi.
  Dhe ne rruget ku s'kam bere marrezi.
  Me njohin ato porta te vjetra te drunjta,
  Inatin akoma do ta mbajne,
  Koken do ta tundin,
  Po une s'do ta marr per keq,
  Se malli me ka marre.

  Dhe t'eci rrugicave plot gjethe te thara
  Gjethe te thara gjethe vjeshte,
  Per te cilat krahasimet gjenden aq lehte.

  Me ka marre malli per Shqiperine tone;
  Per ate qiell te madh, te gjere e te thelle,
  Per vrapin e kalter te dallgeve adriatike
  Per rete qe ne muzg si keshtjella digjen,
  Per alpet mjeker bardha e mjekergjelbra,
  Per netet e najlonta qe nga flladet fergellojne,
  Per mjegullat qe si indiane te kuq
  muzgjeve shtegtojne.

  Per lokomotivat e kuajt,
  Qe te djersitur avullojne e hungerojne,
  Per qiparisat, kopete, e varret
  Malli me ka mare, malli me ka mare,
  per shqiptaret.

  Me ka mare malli e se shpejti vi atje
  Duke fluturuar mbi mjegullat si mbi deshira,
  Sa i larget, aq edhe i dashur je, Atdhe.

  Aerodromi do te dridhet nga uturima
  Mjegulla do te rrije pezull mbi humnera.
  Ata qe shpiken shpejtesine reaktive
  Larg Atdheut sigurisht do te kene qene
  ndonjehere.

  I.Kadare 1960  Pa ty

  Ti ike udhes se pafundme
  Ku zverdhin druret gjetherenes
  Mbi gjokse pellgjesh tani tundet
  I arti medalion i henes.

  Lejleket iken.
  Fill pas teje
  Si stof i keq u zbeh blerimi
  Dhe ngjajne toka, pylli, reja,
  Me negativin e nje filmi.

  Tani ne fusha shkoj menduar
  Ku nis te fryje ere e ftohte,
  Ku ca mullare te gjysmuar
  Duken qe larg si Don Kishote.

  C'te bej, po them me vehten time,
  Ne kete ore te vone te muzgut,
  Ku qerrja baltave ben shkrime.
  Te lashta sa te Gjon Buzukut?

  Do te shkoj te ulem permbi pellgjet,
  Te pi ne gjunje duke rene,
  Ne gryke e di qe do te me ngelet
  I ftohte medalioni i henes.

  Nga "Perse mendohen keto male"  Kristal

  Ka kohe qe s'shihemi dhe ndiej
  Si te harroj un' dalngadal,
  Si vdes tek une kujtimi yt
  Si vdesin floket dhe gjithcka

  Tani kerkoj une posht' e lart
  Nje vend ku ty te te leshoj.
  Nje strofe a note a nje brilant
  Ku te te le, te puth, te shkoj.

  Ne s'te pranofte asnje varr
  Asnje mermer a morg-kristal.
  Mos duhet vall' prap te te mbart
  Gjysem te vdekur, gjysme te gjalle?

  Ne s'gjetsha hon ku te te hedh
  Te gjej nje fushe a nje lulnaje
  Ku butesisht porsi polen
  Gjithkund, gjithkund te te shperndaj.

  Te te mashtroj ndoshta keshtu
  Dhe te te puth e t' ik pa kthim
  Dhe nuk do te dime as ne, askush
  Harrimi ish ky, a s'ish harrim.

  I.Kadare 1979


  Varri

  Jashte ngrene, piramiden e turpit
  Me ulerima, brohoritje, thirravaj.
  Dritaret une i mbylla trishtueshem,
  Te mos hyje zhurme e tokes, pluhuri i saj.

  Shkretetire grimcash, parullash.
  Sahare plenumesh. Te kercet
  Ne dhembe kuarci i frazave,
  Te vdekura qysh nga viti '40.

  Jashte ngrene piramiden e turpit
  Te murtajes, te hoxhes se zi.
  Ndersa une prane oxhakut te studios
  i vetem mbi varrin e tij.

  I thelle ky varr duhet te jete
  Qe piramiden ta gelltise krejt,
  Qe prej gropes se tij te mos dale
  As hoxha, as fantazma e vet.

  Mih e germo dite e nate
  Thellohu kon dantesk.
  Me emrin varrmihes do ta nderroja
  Prej kohesh emrin poet.

  I.Kadare Tirane 1986

 10. #10
  ♥♥♥Princess♥♥♥ 20% Maska e PinkPrincess
  Anėtarėsimi
  May 2008
  Vendndodhja
  out of space
  Postime
  282
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  17
  Koha e pamjaftueshme

  S'kam kohe te harroj shume gjera
  Qe nga mendja ti nxjerr perjete.
  Per tragjiket e vjeter e shkreptimat
  Do t'me duhen se paku dy vjet.

  Dhe ndoshta po aq per Danten,
  Per frengjishten tok me plazhet po aq,
  Ndoshta grate do te jem duke fshire
  Kur muzgu do te afrohet nderkaq.

  Si udhetari me peshe te tepert
  Para avionit qe niset pas pak
  I ngarkuar rendshem ende
  Do t'afrohem tek varri humbak.

  Nga supet si ta heq kete barre?
  Ku ta hedh kete peshe, si?
  Me te s'mund te zbres atje poshte
  Por as lart dot s'e le kurrsesi.

  I menduar gjer ne cast te fundit
  Nga mosthenia, nga pengu tragjik,
  Nje shenje ndoshta te pakuptueshme
  Do t'ju bej te gjitheve e do ik.

  I.Kadare Pranvere 1990

  Laokoonti

  Me shihni tek mbytem nga gjarperinjte
  ne muze te Luvrit ne Madrid , ne Nju-jork
  Para syve tuaj e aparate turistesh.
  qindra vjet kam qe vuaj
  nga qe sflas dot

  Si te flas?
  A mundet nje nofull mermeri
  te levize nje grime, te korrigjoje dicka?
  vini re syte e mi, te zgavrat e thella
  nje enigme, si amebe te thare atje ka.

  Nje te fshehte te madhe ndrydh brenda gjoksit
  para syve tuaj, ne Paris, ne Madrid.
  Ah, do te doja dyfish te m'i shtonit,
  vec sekretin e madh te shkarkoja nje dite.

  Tek me vini rrotull, une them me vete
  kaq te verber te jeni sa te mos te ndjeni kete,
  qe ky ngerc e ky ankth ne qenien time
  s'eshte nga gjarperinjte, por nga nje tjeter gje?

  Mijera here ne mijera net e dite
  te verteten e frikshme perseris pa pushim.
  Me shpresen e marre se nga kjo perseritje
  ndoshta mermeri peson nje ndryshim.

  Po s'nderron ai kurre.
  Art i skulptures
  genjeshtren mbi te ka ngrire pergjithnje.
  I mberthyer ne deshmine e saj te rreme,
  te verteten kujtoj e qaj per te.

  Si cdo gje e tmerrshme eshte i thjeshte sekreti,
  qe brenda boshlleku i gjoksit mban.
  Afroni, pra, kokat te degjoni te verteten,
  mua s'me mbyten gjarperinjte por trojanet me
  vrane.

  O, sikur te mundja gjithcka te tregoja.
  Si do te ngrinit para meje si gur,
  por une i denuar mes rropames suaj
  moskokecarese
  monologun te thurr.

  Ju e dini se perpara Trojes ahere,
  kali i drunjte, dhurata e grekeve u shfaq.
  Ky kale ne dy grupe i ndau trojanet:
  ta pranonin ate, ose ta flaknin sakaq.
  Pajtim me armikun, ulerinin tradhtaret
  mjaft me me lufte, zjarr edhe helm.
  Erdhi koha qe shpatat ti kthejme ne parmenda
  armiqte ne miq erdh koha te kthejme.

  Ne mbledhje te gjate "pro" dhe "kundra" kalit,
  une "kundra", kryesova me terbim.
  Dhe juve ju kam thene ahere se hyjnite
  gjarperinjte me derguan si ndeshkim.

  C'perralla kalamajsh, c'trillim per budallenjte
  une gjarperinjte do t'i mbrapsja me nje shkelm.
  Po c'ti bej fushates se tradhtareve kunder meje
  shantazheve,letrave anonime plot helm.

  Dite e nate e me jave polemika vazhdonte,
  nga shtresat e mesme e gjer lart ne qeveri.
  Ishte vjeshte.
  Nen qiellin e hirnosur me ere
  kali i drunjte perjashta priste ne shi.

  Ate kale une i pari e kisha goditur,
  ndaj, e dija, kete s'do te ma falnin perjete.
  Me ne fund "vije e bute" fitoi mbi te "ashpren",
  dhe ne "kokefortet" na vune ne arrest.

  Ne burg, me goten e ujit, ne mesnate
  helmin na dhane ata te pijme
  ata qe ulerinin kunder dhunes e shpates
  Qe dinin te kafshonin tamam si gjarperinjte.

  Ne mengjez qe pagdhire ne breg te detit
  ma hodhen kufomen drejt mbi zhavor.
  Rapsodet anembane perhapen
  versionin fals te gjarperinjve hyjnore.

  Ky ishte mbarimi i polemikes per kalin,
  ju e dini me Trojen se c'ndodhi pastaj.
  Tre mije vjet rrjesht,
  nga muzeu ne muzera,
  une hamalli i mermerte, genjeshtren mbaj.

  Tre mije vjet...Akoma zjarret e Trojes
  si floknaje e kuqe me rrine ne sy.
  Po me i tmerrshem se zjarret, kumet e vomet
  ishte fundi fare,
  kur u be qetesi.

  Troje e braktisur.
  Germadhe.
  Hi i ftohte;
  dhe poshte ne te vdekurit shtrire rresht.
  Dhe papritur, ne muzg siper tokes se mardhur
  u ndje dicka qe ate cante permes.

  C'ish kjo gervime keshtu, kjo jehone?
  Vume veshin. Kuptuam. greket e ligj
  permbi qendren e qytetit me parmende leronin
  per te thene se Troja perjete vdiq.

  Ja me ne fund dhe parmenda e tyre.
  Ah, plugu i saj si na cante me dysh!
  Nga tradhetia e Trojes, nga gjithe dhembjet,
  ky kafshimi i parmendes me i hidhur ish.

  T'i kthejme shpatat me ne fund ne parmenda.
  Keshtu therritnin atehere ata.
  Midis fjaleve tuaja, si mallkim, si gjeme
  veshet me kapen edhe kete hata.

  Me kane lodhur me shume, besomeni, ca fjale,
  se kjo peshe e neveritshme gjarperinjsh.
  Ju, qe gjer ne hene kini shkuar, si valle
  s'depertoni dot deri ne gjoksin tim?

  Gumezhina juaj si zhaurime deti
  me vjen nga cdo ane me perplaset ne vesh,
  nga copera bisedash shumegjuheshe rreth meje
  shqetesimet e medha te botes marr vesh.

  Degjoj emra shtetesh te reja qe kane dale,
  emra kombesh e popujsh te rinj degjoj,
  vec ai, i vjetri, i tmerrshmi kale,
  ashtu si ahere ka mbetur njelloj.

  Prej potkonjve te tij une rreqethem akoma
  dhe keshtu ne mermer i mbrojtur sic jam,
  kurse ju, te panjohurit, ju prej mishi dhe kocke
  vertiteni mosperfilles nga salla ne salle.

  Vertiteni,
  flisni per teatrin e per plazhet,
  per gjithfare motoresh e gjithfare qeverish,
  pa ju shkuar mendja qe ai mund te shfaqet
  ne nje dite te rendomte, nje mengjes me shi.

  Ashtu si ahere...
  po mjaft,
  u lodha.
  Nga vertitja juaj po me erren syte,
  nga rropama juaj veshet me gjemojne
  ne muze te Londres ne Luver e Madrid,

  ne pafshi ndonje dite te behem copera,
  nga marazi, sic thone, te plas, t'ia bej "krak"
  jo kujtimet e Trojes, as gjarperinjte monstra,
  por indiferenca juaj
  do te behet shkak.  Kercenimi

  Shtat'qind vjet kam per t'i djegur kullat,
  Do te t'i vras qente shtat'qind vjet.
  Keshtu Mujo me modesti pat deklaruar,
  Ndersa eposi po hynte ne shekullin e tete.

  Erdh' pas tij i nenti, i dhjeti rredhazi.
  Sa ngadale ne epos mllefi del...
  Shtat'qind vjet kam per t'i djegur kullat,
  Do te t'i vras qente shtat'qind vjet.


  I.Kadare - 1986 Nga "Ftese ne studio"

 11. #11
  Ncncncnc 55% Maska e erinda
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  Atje ku isha dje...
  Postime
  5,014
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  21
  Pritja

  Telefoni po merr nje sy gjume para ardhjes sate
  Abazhuret varen te heshtur mbi pritjen
  Perbindeshat mbi qilimin e dhomes dremitin te qete

  Ora kaloi
  Ti u vonove
  Drita e abazhureve u be e keqe
  Si i vrare telefoni ka rene permbys e s’merr fryme
  Tani perbindeshat filluan te levizin
  Ja, po zgjohen me leshra te kerleshura mbi qilim

  Ti do vish patjeter te qetesosh gjithcka

 12. #12
  Ncncncnc 55% Maska e erinda
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  Atje ku isha dje...
  Postime
  5,014
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  21
  Edhe kur kujtesa

  Edhe kur kujtesa ime e lodhur
  Ashtu si ato tramvajet e pasmesnatės
  Vetėm nė stacionet kryesore do tė ndalojė,
  Une ty s'do tė harroj.
  Do tė kujtoj
  Mbrėmjen e heshtur, tė pafund tė syve tė tu,
  Dėnesėn e mbytur, rrėzuar mbi supin tim
  Si njė dėborė e pashkundshme.
  Ndarja erdhi
  Po iki larg teje...
  Asgjė e jashtėzakonshme,
  Veē ndonjė nate
  Gishtat e dikujt do tė mpleksen nė flokėt e tu
  Me tė largėtit gishtat e mi, me kilometra tė gjatė..

 13. #13
  Ncncncnc 55% Maska e erinda
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  Atje ku isha dje...
  Postime
  5,014
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  21
  Njė Vajzė


  Duke tė puthur, pa tė dashur
  Nė shpirt ai ty tė plagoi
  Buzėpėrgjakur nga tė kuqtė e tu,
  si vrasės tinėz shkoi


  Krenar qė ty "tė shtiu nė dorė"
  Gjith' shokėve emrin tėnd ua tha.
  Pranė gotės sė birrės pėr ty folėn
  nė park, tė dielave ata.


  Dhe ti e vetme mbete, bosh
  mbenė sytė e ty nė net bilbilash
  Si sheshi i shkretė, ku posa ndodhi
  Njė katastrofė automobilash.


  Tani kur shkon Rrugės sė Dibrės
  Ata me sy tė ndjekin pas
  Pataj me bėrryl i bien shokut
  "E sheh filanen? E ka pas..."


  Dhe ti ul kokėn shpejton hapin
  T'arrish tek shoqja sa mė shpejt
  Tė pėrsėrisėsh fjalėt standart:
  "Ah, njėlloj janė tė tėrė djemtė"


  Tė dyja t'ulura pranė radios
  Do ndizni heshtur njė cigare
  tek supi i saj, nėn fjalė lajmesh
  njė ēast dremitja do tė t'marrė


  Dhe do tė tė ēojė tek njė rrugė tjetėr
  M'e gjerė, m'e bukur dhe mė e re
  Atje nė sfond fabrikash, njerėzit
  Nga kembėt s'do tė tė venė re.


  Atje ku t'ecėsh midis turmash
  Nė njė grup djemsh, ndoshta midis
  Dikush me brryl do t'i bjerė shokut:
  "E sheh filanen? Ishim miq..."

 14. #14
  Ncncncnc 55% Maska e erinda
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  Atje ku isha dje...
  Postime
  5,014
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  21
  ‘Ti dhe Hėna’ Ismail Kadare

  Kėsaj nate me hėnė tė vjeshtės
  Dola fushės tė bredh kuturu.
  Retė shtohen me vrap pa reshtur,
  Hėna duket aty-kėtu.

  Porsi vetė mendimet e mia
  Po mė shtyhen ndėr mend mė shpesh
  dhe pas tyre gjithnjė gjendesh ti
  si kjo hėnė qė duket mes resh.

  Hėna shpejt do tė zhduket dhe netėt
  do tė mbeten pa tė, kurse ti
  nė ėndėrrimet e mia pa jetė
  perėndim s'do tė kesh kurrsesi.

 15. #15
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  24
  Ismail Kadare - Kristal


  Ka kohė qė s'shihemi dhe ndjej
  si tė harroj une dalėngadal
  si vdes tek une kujtimi yt
  si vdesin flokėt dhe gjithēka.


  tani kėrkoj poshtė e lartė
  njė vend ku ty tė tė lėshoj
  nje strofė a notė, a njė brilant
  ku tė tė lė, tė puth, tė shkoj.


  nė s'tė pranoftė asnjė varr
  asnjė mermer, a morg kristal
  mos duhet vallė prapė tė tė mbart
  gjysėm tė vdekur, gjysėm tė gjallė.


  nė s'gjetsha hon ku tė tė hedh
  do gjej njė fushė a njė lulnajė
  ku butėsisht porsi polen
  gjithkund, gjithkund tė tė shpėrndajė.


  tė tė mashtroj ndoshta kėshtu
  dhe tė tė puth tė ik pa kthim
  dhe nuk do dine as ne askush
  harim ish ky a s'ish harim.  sa me pelqen........

 16. #16
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,524
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  26
  me falni qe po dal nga tema pak, por doren n`zemer e me fol, un tani e bera dallimin 100% ne mes Kadarese & Qemajlit!

  Gjithmone me perziheshin... Bile kur permendej ky Kadare, un thoja po ai ka vdek... Si po thone ai kshtu ai kshtu... ?

  Lol, ndodh

 17. #17
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  24
  hahahhahahaha............sic ngaterroja un ty ne fillim me gjendarin

 18. #18
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,524
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  26
  eee... Jena bo si pencionista :/

 19. #19
  i/e rregjistruar Maska e Lolita19
  Anėtarėsimi
  Dec 2012
  Vendndodhja
  Tirana
  Postime
  8
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  Ti qave

  Ti qave dhe me the me zė te ulet
  Se une te trajtoja si prostitute.
  Atehere loteve te tu s'ua vura veshin
  Te desha, pa ditur se te desha.

  Vec nje mengjes te befte kur u gdhiva
  Pa ty dhe bota krejt e zbrazet m'u duk,
  Athere kuptova c'kisha humbur,
  C'kisha fituar kuptova gjithashtu.

  Me rrezellinte si smerald merzitja,
  Dhe lumturia ngrysej si nje muzg me re...
  Nuk dija ke te zgjidhja nga te dyja
  Sepse secila m'e bukur se tjetra qe.

  Se ish i tille ky koleksion bizhush
  Qe drite e terr leshonte njekohesisht,
  Qe njeqindfish etjen per jeten shtonte,
  Por dhe qe vdekjen ndillte njeqindfish.


  Nje nga poezit e preferuara te Kadares.... !

 20. #20
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  24
  Ka kohė qė s'shihemi dhe ndjej
  si tė harroj une dalėngadalė
  si vdes tek une kujtimi yt
  si vdesin flokėt dhe gjithēka.

  Tani kėrkoj poshtė e lartė
  njė vend ku ty tė tė lėshoj
  nje strofė a notė, a njė brilant
  ku tė tė lė, tė puth, tė shkoj.


  ......madheshtore......

+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Faqja 1 nga 2 12 I funditI fundit

Tema tė ngjashme

 1. Ēmendoni per Ismail Kadaren?
  Nga X-man nė forum Letėrsia shqiptare dhe e huaj
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 05-04-2013, 09:46 AM
 2. Kadare i pashtershem ne pasurimin e shqipes
  Nga kuklla nė forum Gjuha Shqipe
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 28-07-2008, 11:12 AM
 3. Ismail Qemali
  Nga Altin111 nė forum Elita kombėtare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 02-12-2007, 07:42 PM
 4. Interviste me personalitetin e shquar Ismail Kadare
  Nga EMAUS nė forum Letėrsia shqiptare dhe e huaj
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 30-10-2007, 09:19 AM