Receta Gatimi

Drejt pėrfundimit hoteli “fantazmė”


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 2 prej 2
 1. #1
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,524
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  26

  Smile Drejt pėrfundimit hoteli “fantazmė”


  Hoteli 105-katėsh qė mbizotėron pamjen e kryeqytetit tė Koresė sė Veriut, Penianit, mund tė hapet vitin e ardhshėm, 26 vjet pasi nisėn punimet nė tė.

  Me 150 dhoma dhe katet e poshtme tė konceptuar si restorante dhe dyqane luksoze, hoteli “Ryugyong” nisi tė ndėrtohej nė vitin 1987 dhe ėshtė shndėrruar qė prej atėherė nė njė simbol tė problemeve tė mėdha ekonomike qė ka pasur vendi komunist mė i izoluar nė botė.

  Me 330 metra lartėsi, hoteli i pagėzuar nga mediat ndėrkombėtare si “Hoteli Fantazmė” futet midis 50 ndėrtesave mė tė larta tė botės dhe e pesta nė total pėr numėr katesh.

  Nė fakt, hoteli duhet tė kishte pėrfunduar punimet qė nė vitin 1989, por kriza e thellė ekonomike qė pėrfshiu vendin pas shpėrbėrjes sė bllokut komunist, bėri qė fondet tė shteronin dhe nė vitin 1992, ndėrtimi u ndėrpre.

  Sipas analistėve ndėrkombėtarė, pamja e hotelit tė papėrfunduar nė zemėr tė kryeqytetit ėshtė shndėrruar nė njė siklet ndėrkombėtar pėr lidershipin e Koresė sė Veriut.

  E votuar nga njė revistė amerikane si ndėrtesa mė e keqe nė historinė e njerizimit, “Hoteli Ryogyong” i ka kushtuar njė prej shteteve mė tė varfėra nė botė rreth 300 milionė euro vetėm pėr fasadėn e tij.

  Burimi: Top-Channel

 2. #2
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  24
  dhe pse quhet hoteli fantazme ?

  qenka vertet gjiganddd.......+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Hoteli i ri luxoz ne Wien
  Nga vaaldr1n nė forum Arkitekturė dhe Dekor
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 07-09-2012, 07:07 PM
 2. Foto: Japoni, hoteli pėr njerėz… tė vdekur
  Nga vaaldr1n nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 21-09-2011, 05:48 PM
 3. Hoteli i pare ne hapesire
  Nga labja nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 28-08-2011, 04:47 PM
 4. Fantazme ne Ashensor! Kujdes!!!
  Nga ReniX nė forum Ngjarje Nėpėr Botė
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 25-05-2008, 11:03 AM
 5. Avioni fantazmė alarmon NATO-n dhe Shqipėrinė
  Nga kuklla nė forum Aktualiteti Shqiptar
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 08-03-2008, 01:51 AM

Etiketat pėr kėtė Temė