Receta Gatimi

Vihet perseri ne funksion Kompjuteri me i vjeter ne bote


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 1 prej 1
 1. #1
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,524
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  26

  Smile Vihet perseri ne funksion Kompjuteri me i vjeter ne bote

  Ne Muzeun Kombetar te Kompjutereve (National Museum of Computing) ne Mbreterine e Bashkuar do te prezantohet kompjuteri me i vjeter ne bote i cili peshon dy ton! Ai quhet “The Witch” dhe u krijua pėr Wolverhampton Instrument for Teaching Computation.


  I konsideruar dekada mė parė si “superkompjuter”, ai pėrdorej nga shkencėtarėt nė vitet 1950 pėr tė kryer veprime me numrat e mėdhenj.
  Pas 15 vitesh jashtė pėrdorimit dhe njė kohe tė gjatė rregullimi, kompjuteri ėshtė rivendosur nė punė. Ai mund tė punojė ditė e natė pa gabime.

  Nė ekspozimin e muzeut, ai gjendet me pjesėt e tij origjinale.
  Redaktuar pėr herė tė fundit nga vaaldr1n; 06-12-2012 mė 03:29 PM. Arsyeja: titulli

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Gruaja mė e vjetėr nė botė
  Nga vaaldr1n nė forum Ngjarje Nėpėr Botė
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 06-10-2011, 08:36 PM
 2. Vdes burri mė i vjetėr nė botė
  Nga labja nė forum Shtypi i Ditės
  Pėrgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 17-04-2011, 12:31 PM
 3. Kompjuteri mė i shpejtė nė botė, kinez
  Nga vaaldr1n nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 17-11-2010, 12:24 AM
 4. Kompjuteri mė i shpejtė nė botė – superkompjuter
  Nga MAJDI nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 03-05-2010, 03:06 PM
 5. Vdes nxėnėsi mė i vjetėr nė botė
  Nga aurel nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 16-08-2009, 08:57 AM

Etiketat pėr kėtė Temė