Nė kėtė sezon fundviti mund tė zgjidhni mes njė sėrė tabletėsh.

Microsoft ėshtė bėrė tashmė njė konkurrues i fortė me tabletin Surface, i cili nė fakt punon me sistemin operativ Windows RT, qė ishte dizajnuar pėr procesorė ARM.


Surface RT ka disa pėrparėsi ndaj RT dhe anasjelltas, por ēfarė mund tė thuhet pėr tabletin mė tė fuqishėm Windows 8 Pro?

Series 7 Slate i Samsung ka procesor Intel Core i5.

Microsoft do tė ofrojė nė tė ardhmen e afėrt njė veēori e cila do tė bėjė qė Surface Pro tė punojė me Windows 8 Pro nė vend tė Windows RT.

Tableti i Microsoft planifikohet tė hidhet nė treg nė janar 2013, ndonėse ka zėra se kjo gjė mund tė ndodhė qė kėtė muaj.

Microsoft ka treguar edhe ēmimin zyrtar pėr Surface Pro: pajisja me 64 GB hapėsirė do tė kushtojė 900 $, ajo me 128 GB do tė kushtojė 1000 $.

Por nuk keni pse prisni deri atėherė pasi ka nė qarkullim tabletė me Windows 8 Pro, si tableti Surface RT i Microsoft dhe Series 7 Slate PC i Samsung, tė cilėt funksionojnė me Windows 8 Pro.Nė fakt, Series 7 Slate PC i Samsung qė po shitet tani, ka tė instaluar Windows 7 Home Premium, por ju mund tė instaloni vetė Windows 8 Pro.

Faqja e Samsung tregon edhe logon "Get to know Windows 8" dhe thotė se "Samsung rekomandon Windows 8", kėshtu qė sė shpejti ky tablet mund tė ketė kėtė sistem operativ tė parainstaluar.

Por secila platformė ka epėrsitė dhe mangėsitė e veta.


Ēmimi

Ēmimi i Surface RT nis nga 500 $ pėr njė model me 32 GB— 600 $ nėse dėshironi Touch Cover tė zi. Ēmimi i Surface RT ėshtė konkurrues me tabletėt e tjerė, pėrshembull Apple iPad.

Shumica e tabletėve Windows 8 Pro kanė procesor Intel Core. Edhe pse kėto pajisje janė ende tabletė nė kuptimin teknik, si nė performancė edhe nė ēmim konkurrojnė mė shumė me Ultrabook dhe Laptopė tė tjerė sesa me Tabletė tė pastėr dhe nė fakt ēmimi e reflekton kėtė.

Series 7 Slate PC i Samsung me 128 GB hard disk ėshtė pak mė i lirė se 1200 $ nė Best Buy. Dell ofron Tabletin Latitude 10 me Windows 8 Pro duke filluar nga 1000 $; ndonėse ka gjysmėn e RAM-it dhe hard diskut tė Samsung-ut, krahas kėsaj pėrdor vetėm njė procesor Intel Atom.

Ndėrkohė, Pro do tė nisė me 900 $, ēmim mjaft konkurrues duke marrė nė konsideratė se ashtu si Series 7 ka procesor Intel Core i5.

Dell Latitude 10 ėshtė pak mė i lehtė se Surface RT.

Nėse ēmimi ėshtė njė faktor qė vendos nė blerjen tuaj, atėherė blini Surface RT (ose tabletė tė tjerė ARM qė pėrdorin Windows RT).

Por nėse keni mundėsi, shpejtoni dhe blini njė Dell Latitude sepse ėshtė me ofertė duke qenė se Dell ka ulur ēmimin me 350 $, kėshtu qė mund ta blini me 650 $.Jetegjatesia e baterisė

Jeta e baterisė ėshtė njė tjetėr pikė ku tableti Windows 8 Pro konkurron mė shumė me ultrabook sesa me tabletė tė tjerė. Testimi i Samsung Series 7 Slate dha pak mė shumė se 5 orė e gjysmė jetė baterie —me procesor Intel Core i5 dhe jo me ēip Atom qė gjendet nė shumė tabletė tė tjerė Windows 8.

Pesha dhe madhėsia

Kjo ėshtė njė pikė ku dy platformat janė thuajse barazim. Samsung Series 7 Slate peshon thuajse 220 gramė mė shumė se Surface RT, afėrsisht 860 gramė, ndėrkohė qė Surface Pro peshon mė pak se 900 gramė, sipas Panos Panay, menaxher i pėrgjithshėm i Microsoft Surface. Tableti Dell Latitude 10, nė anėn tjetėr, ėshtė njė tablet Windows 8 Pro me peshė 660 gramė, pak mė i lehtė se 680 gramėt e Surface RT.

Dallimi ėshtė se edhe Samsung Series 7 Slate edhe Surface Pro pėrdorin procesorė Intel Core i5 dhe njė arkitekturė mė tradicionale, tė ngjashme me tė PC-ve, kurse procesori Atom i pėrdorur nė Dell Latitude 10 ėshtė SoC (sistem me njė ēip) qė krijon mė shumė funksionalitet nė mė pak hapėsirė. Mund tė keni edhe njė tablet Windows Pro qė peshon sa njė Windows RT, por nėse doni fuqinė e njė procesori tė vėrtetė Intel Core, tableti juaj do tė peshojė pak mė shumė.

Trashėgimia e Softuerit

Kėtu gjėrat anojnė nė favor tė tabletėve Windows 8 Pro. Arsyeja pėrse do tė blinit njė tablet mė tė rėndė, mė tė zhurmshėm dhe me mė pak jetėgjatėsi baterie ėshtė se punon me tė gjithė softuerėt. Windows 8 Pro ka tė njėjtin funksionim si nė njė PC, nė njė tablet ose laptop dhe tė gjithė softuerėt qė pėrdorni nė Windows do tė funksionojnė nė njė tablet Windows 8 Pro.

Windows RT mund tė punojė vetėm me aplikacione tė zhvilluara vetėm pėr Windows RT Modern (njohur si ndėrfaqja “Metro”). Volumi dhe sasia e aplikacioneve ėshtė ende e vogėl, por po shtohet shumė shpejt. Megjithatė, nuk d tė hynė nė punė pėr asgjė nėse keni njė vegėl pėr gjurmimin e klientėve, njė softuer menaxhimi tė inventarit ose ndonjė aplikacion tjetėr industrial qė punon vetėm me sistem operativ Windows. Diferenca ėshtė se Windows RT ėshtė vetėm pėr procesorė me bazė ARM, kurse Windows 8 Pro mund tė pėrdoret me procesorė x86.Veēori tė avancuara

Njė tjetėr pikė ku Windows RT nuk i bėn dot ballė Windows 8 Pro ėshtė prania e veēorive dhe aftėsive mė tė avancuara tė sistemit operativ Windows 8. Njė Tablet Windows 8 Pro mund t'i bashkohet njė rrjeti domainesh Windows dhe tė menaxhohet si ēdo PC Windows. Windows RT nuk mund t'i bashkohet njė domaini dhe kufizohet nė menaxhim rudimentar pėrmes Exchange ActiveSync ose Microsoft System Center Configuration Manager. Samsung Series 7 Slate nuk ka Touch Cover si Surface RT, por ka njė bazė tė vetėn. Kur jeni nė tavolinė, mund ta vendosni nė bazėn e saj dhe ta pėrdorni si PC tradicional. Me njė tastierė dhe Maus Bluetooth, tableti mund tė lidhet me njė tjetėr monitor pėrmes lidhjes HDMI dhe ofron njė lidhje ethernet si dhe njė port shtesė USB 2.0. Edhe Dell ofron njė bazė tė ngjashme pėr tabletin Latitude 10. Nė fakt, tė gjithė tabletėt Windows kanė opsione tė ngjashme.

Pėrfundimi? Nėse faktori kryesor ėshtė paraja, ose nėse planifikoni ta pėrdorni tabletin si shtesė dhe jo si zėvendėsues tė PC-sė suaj Windows, njė tablet Windows RT do tė ishte zgjedhja mė e arsyeshme. Por nėse kėrkoni njė tablet Windows qė tė zėvendėsojė PC-nė ose laptopin dhe tė jetė pajisja juaj kryesore, duhet tė shikoni njė tablo mė tė gjerė. Shumica e punėve qė bėjnė njerėzit nė njė PC tradicional mund tė bėhet edhe me njė tablet. Nėse gjithēka qė bėni ėshtė tė dėrgoni e-maile, tė pėrdorni internetin ose tė postoni nė faqet e rrjeteve sociale, atėherė njė tablet Windows RT (ose njė iPad apo Android) do t'ju bėjė punė shkėlqyeshėm. Por nėse ju duhet ndonjė softuer tradicional i Windows-it ose tableti juaj duhet tė lidhet me ndonjė rrjet domainesh tė Windows-it, atėherė investoni pėr tė blerė tabletin mė tė fuqishėm Windows 8 Pro.Burimi: PCWorldAlbanian