Receta Gatimi

Ide pėr dhuratat e fundvitit


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 3 prej 3
 1. #1
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,524
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  26

  Smile Ide pėr dhuratat e fundvitit


  Nė tė gjithė botėn po shpenzohen miliarda para’ pėr dhuratat e festave tė fundvitit, por studimet tregojnė se vetėm njė nė pesė dhurata vlerėsohet dhe pėlqehet. Nė kėtė situatė, dėshira pėr tė pėrzgjedhur dhuratėn e duhur shndėrrohet nė njė stres tė vėrtetė.

  Themeluesi i njė prej markave mė tė njohura, Daniel Sėarovski, lindi nė veri tė Bohemisė. Ende i ri ai arriti tė marrė eksperiencėn e parė nga i ati, njė fabrikė e vogėl e pėrpunimit tė kristalit.

  Nė moshėn 21-vjeēare vizitoi Ekspozitėn e Parė Elektrike nė Vjenė, e cila e frymėzoi pėr idenė mė brilante qė kishte pasur ndonjėherė: zhvillimin e njė makinerie pėr prerjen e kristaleve. Punoi ditė e natė pėr tė realizuar ėndrrėn e tij dhe vetėm 9 vite mė vonė, nė 1892, arriti tė regjistrojė njė patentė qė mbante emrin e tij: njė makineri e cila pėr herė tė parė bėri tė mundur prerjen e njė kristali deri nė perfeksion.

  Pėr t’iu shmangur konkurrencės, u vendos nė Insbruk tė Austrisė, ku nė 1895 arriti tė hapė kompaninė e tij dhe arriti tė vėrė nė dukje tė gjitha aspektet e fshehura brenda njė prej materialeve mė interesante: KRISTALI.

  Zhvillimi qė mori industria e pėrpunimit tė kristalit bėri qė punimet Sėarovski tė kėrkohen kudo, duke rritur kėshtu numrin e filialeve nė qytetet mė tė rėndėsishme tė botės.

  Shpesh herė marka Sėarovski ka qenė zgjedhja mė e mirė e mundshme mes alternativave tė pafundme qė tė ofrohen nė ditėt e sotme pėr tė bėrė njė dhuratė. E nė kėtė prag festash ata ofrojnė tendencat dhe njė gamė tė gjerė mundėsish pėr tė bėrė dhuratėn e duhur.

  Njė nga aksesorėt mė tė domosdoshėm si pėr femrat ashtu edhe pėr meshkujt ėshtė ora, por ka edhe shumė rėndėsi se ēfarė marke ėshtė ora qė na tregon minutat dhe sekondat aq shumė tė vyera tė jetės sonė.

  Shfaqja e papritur e njė ore plastike tė prodhuar nė Zvicėr, nė 1983, solli njė tjetėr koncept pėr matjen e kohės. Papritur ora nuk ishte vetėm njė mjet matės, por njė gjuhė e re. Qė nė fillimet e saj marka “Sėatch” ėshtė lidhur me artin dhe u frymėzua nga kultura popullore. Artisti i parė qė bashkėpunoi me kėtė firmė ishte Kiki Picasso, nė vitin 1984 e mė pas piktori amerikan Keith Haring krijoi njė numėr prototipesh nė mes tė viteve 1980, si dhe 4 ora Sėach me dizenjon “Harings” nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės. Qė nė fillimet e saj e deri nė ditėt e sotme, Sėatch ka qenė njė frymėzim e mė pas njė bashkėpunim me artistėt dhe dizajnerat mė tė njohur duke e bėrė tė dėshirueshme edhe pėr shqiptarėt, pėr tė pasur sė paku njė orė tė tillė cilėsore mes aksesorėve tė tyre.

  E kujt nuk do t’i pėlqente njė dhuratė qė mund tė trashėgohet brez pas brezi e qė pas disa dekadash mund tė mbartė mbi supe e tu tregojė ndėr breza historinė e markės qė ka prodhuar dhe historinė e familjes suaj? Ka shumė nga ata njerėz qė rrėfejnė raste tė ngjashme me produkte me vlerė e rezistente nė kohė si Villeroy&Boch.

  Historia nis nė vitin e largėt 1748, nė fshatin e vogėl francez tė Audun le Tiche. Franēois Boch, ngriti njė kompani qeramike me tre bijtė e tij. Mė vonė, kompania u zhvendos nė Luksemburg, ku ai operonte nė njė fabrikė prej porcelani deri nė vitin 2010. Disa vite pasi u zhvendosėn nė qytetin Mettlach tė Gjermanisė, mė 14 prill 1836 kompania Boch u bashkua me kompaninė e konkurentit Nicolas VILLEROY, kėshtu firma u bė e njohur ndėrkombėtarisht nėn logon: VILLEROY & Boch, V & B.

  Nė tė gjitha kulturat dhurata shpreh njė mėnyrė pėr tė treguar dashuri, miqėsi dhe pėrkushtim, kėshtu qė gėrshetimi i mendimi tė sinqertė me shpenzimin e duhur do tė ishte dhurata mė e mirė pėr Krishtlindje dhe natėn e ndėrrimit tė viteve.


  Burimi: Top-Channel

 2. #2
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  36
  Me perpara nuk kishte ide dhe kishte pare!

  Tani ska pare, por ka shume ide

 3. #3
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,524
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  26
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga ReniX Lexo postimin
  Me perpara nuk kishte ide dhe kishte pare!

  Tani ska pare, por ka shume ide
  hahaha, shum e ver8! ^_^ lol

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Dhuratat qė nuk duhet ti blini partnerit
  Nga Erinaa nė forum Romanca
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 29-12-2011, 01:37 PM
 2. Foto: Dhuratat mė tė shtrenjta nė botė
  Nga vaaldr1n nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 16-12-2011, 10:54 AM
 3. Ide per dhuratat e Shen Valentinit
  Nga ReniX nė forum Bukuri dhe Estetikė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 08-01-2011, 05:37 PM
 4. Kėrko Avatar dhe Fimė per Festat e fundvitit
  Nga Lirenti nė forum Kėrkesa dhe Punimet Tuaja
  Pėrgjigje: 16
  Postimi i Fundit: 18-12-2007, 06:21 PM
 5. Fluksi i fundvitit, debora bllokon emigrantet
  Nga Altin111 nė forum Aktualiteti Shqiptar
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 17-12-2007, 08:39 AM

Etiketat pėr kėtė Temė