Receta Gatimi

Varėsia nga televizori tė bėn tė dhunshėm !!


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 8 prej 8
 1. #1
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  24

  Ide Varėsia nga televizori tė bėn tė dhunshėm !!

  Fėmijėt qė shikojnė televizor nė mėnyrė tė ekzagjeruar janė tė prirur tė zhvillojnė sjellje antisociale dhe nė disa raste edhe kriminale mė vonė gjatė jetės sė tyre, tregoi tė hėnėn njė studim shkencor.

  Studiuesit nė Zelandėn e Re zbuluan gjithashtu se midis tė dėnuarve pėr krime tė ndryshme nė vend, shumica e tyre dėshmonin njė dashuri dhe marrėdhėnie intensive me televizionin, nė vitet e adoleshencės sė tyre.

  Studimi u realizua nga Universiteti i Otagos, i cili u pėrqendrua tek njė grup prej njė mijė fėmijėsh, tė lindur nė vite tė ndryshme nė qytetin e Dunedinit.

  Ēdo dy vjet, tė pėrzgjedhurit pėr kėtė anketim pyetishin se sa televizionin shikonin dhe tė dhėnat arritėn tė zbulojnė njė rritje tė qartė midis kriminalitetit dhe fiksimit pas ekranit.

  Njė profesor pjesė e kėtij studimi deklaroi se varėsia ndaj televizionit rrit me 30% shanset qė njė fėmijė tė bėhet i dhunshėm apo qė tė ketė precedentė penalė nė tė ardhmen.

  “Ndėrsa studimi ynė nuk nxjerr pėrfundimin se televizioni ėshtė ai qė shkakton njė sjellje anti-sociale, zbulimet e kėtij anketimi tregojnė se reduktimi i varėsisė dhe orėve tė kaluar pėrpara njė televizori, ndihmojnė nė reduktimin e sjelljeve antisociale nė shoqėri”.


 2. #2
  E..S...L...I Lirenti-Addicted Maska e Auroraa
  Anėtarėsimi
  Jan 2013
  Vendndodhja
  Honoluluuu
  Postime
  3,023
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  15
  Mbase!....

  Por kam pare prinder qe i mbyllin femijet brenda...mesoniiiiii...mesoniiiiii!...as te luajne e as te shohin tv....nuk i lene!...

  Eshte nje mosh qe ka nevoj per pak nga te gjitha...por me kryesorja...te jetoj esencen e kesaj moshe...sepse nuk vjen me....te luajne...te argetohen...pa dyshim edhe te mesojne...por jo t'iua besh gjerat gogol...mos ketu e mos aty....boooohhhhh

 3. #3
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  24
  po pra....pak nga te gjitha......
  por mundesisht sa me larg teknologjive te fundit.....e sa me afer librit ( jo domosdoshmerisht librave te shkolles )

 4. #4
  E..S...L...I Lirenti-Addicted Maska e Auroraa
  Anėtarėsimi
  Jan 2013
  Vendndodhja
  Honoluluuu
  Postime
  3,023
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  15
  ehhhhhhhhhhh teknologjive te fundit?....im vella po qerrohet nga syt pas playstation ose fcb....e ka mosha nuk ke ci bene...ama edhe per mesimet si cekic mbi koke i rri...por mosha bene te veten.....

 5. #5
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  24
  pse e ke marr vllain me vete ne tr ti ?

 6. #6
  E..S...L...I Lirenti-Addicted Maska e Auroraa
  Anėtarėsimi
  Jan 2013
  Vendndodhja
  Honoluluuu
  Postime
  3,023
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  15
  ka cel....shpirti...ka oferta sa te duash........kujdesem kudo qe te jem per te....

 7. #7
  Gjumash!!!! Lirenti-Addicted Maska e Arjol
  Anėtarėsimi
  Nov 2008
  Postime
  2,893
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  18
  Une jam i varur nga TV kur del Bashkimi qe ne 6:30 dhe lexon gazetat nga News24

 8. #8
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,524
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  26
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Arjol Lexo postimin
  Une jam i varur nga TV kur del Bashkimi qe ne 6:30 dhe lexon gazetat nga News24
  m'ka ra rasti me pa 1 her A 2 at' njeri, veē Zoti i fort qysh ish ai... HAHAHAHAHA ^_^ s'po e shaj as ofendoj kurgjo lol, po m'bojke me kesh ^_^

  TV s'shikoj dhe aq shum... Filma po, tv show edhe ndo1 humor aty ktu...

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Studimi, varėsia nga interneti zvogėlon trurin
  Nga labja nė forum Shkenca dhe Jeta
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 24-06-2011, 02:57 PM
 2. Grabitet dhunshem nje grua
  Nga Altin111 nė forum Aktualiteti Shqiptar
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 31-01-2010, 08:58 PM
 3. Probleme ekuilibri nga televizori
  Nga aurel nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 02-11-2009, 11:35 AM
 4. Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 09-10-2009, 03:09 PM
 5. Televizori dhe ndikimi i tij te ne
  Nga kristina nė forum Kinematografia dhe Televizioni
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 17-05-2009, 04:26 PM