Receta Gatimi

Balada e Doruntines


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 2 prej 2
 1. #1
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Postime
  3,782
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10

  Balada e Doruntines

  Balada e Doruntines


  Balada per vellane e vdekur- Ky motiv i njohur ka te beje me rastin e marteses se motres shume larg. Ne Shqiperi kjo legjende gjendet me emrin Halil Garia ose kenga e Dhoqines. Pas nje fatkeqsie, qe ngjet ne shtepi, i vellai duke degjuar zerin e nenes qe i kerkon premtimin se do t’i sjelle vajzen kur te jete nevoja, ngrihet nga varri dhe shkon e ia sjell. Ne kete legjende tregohet edhe se sa e larte eshte fjala e dhene.

  Kenga e Dhoqines

  Diten e Pashkes ne dreke
  Sec u therr nje ka ne fshat
  Vajta e mora nj’oke mish
  Dhe e hodha ne kusi
  Te mar nje kecu te zi
  Me vrap dolla ne avlli
  Te me cpiket nje stihi
  Me vrap m’u hodh ne kusi
  Me helmoi djemt e mi
  Nente djem e nente nuse
  Te nenta me djem ne duar
  Nente djepe c’mi permbyse
  Nente paje c’mi zhurite
  Nente dyfeke c’mi shite!
  Kostandin, te arthet gjeme
  Martove Dhoqinen lark
  Lark e lark merguar
  Tre male kaptuar!
  Diten e Pashkes se madhe
  Dhhoqina na hidhej valle
  Kostandini u ngrit nga varri
  Rrasa iu be kale
  Balta i u be shale
  Vrap e vrap te Dhoqina
  “Mire se erdhe, o im vella
  ne ke ardhe per te mire
  te vishem si gjeraqine;
  ne ke ardhe per te keq
  te vishem si kallogre”
  “Jo, moter , sikunder je”
  I hipi ne vithe kalit
  Zoqte udhes, thoshin:
  “Cili – viu, viu-viu,
  Kush ia ben, ia ben vetiu,
  Kini par’e s’kini pare!
  Shkon nje zogeze bishtbardhe
  I vdekuri me te gjalle
  Vete gjen te der’ e kishes,
  “Ike moj Dhoqine,
  Se kam pune n’ajo dhime
  Se aty e kam shtepine”
  Vate gjer te dera
  Cek-cek ne porte
  “C’je ti qe kercet ne porte?
  Mos je bushter, e murtaje?
  A mos je zonja murtaje
  Qe me hengre djemt e mi?”
  “Hap, moj nene, derene,
  Jam Dhoqin’ e veteme!”
  Me cin’erdhe, moj Dhoqine
  “Un’ arce, me Kostandine”
  C’Kostandin, moj t’arthte gjema?
  Kostandini i vdekure,
  C’ben tre vjet pa treture?”
  Nje ne prak e nje ne dere
  Plasne si qelqe me vere
  .


  Kenga e Dhoqines eshte nje varjant i kenges se degjuar te arberesheve t’Italise: Doruntina ose Garentina. Ne variantin e arberesheve Doruntina ka dymbedhjete vellezer. Keta vriten ne lufte. Te Dhoqina nente vellezerit helmohen nga nje perbindesh. Po ne te gjitha variantet, ne fund vdesin nene e bije. Te “Bleta Shqiptare” e Thimi Mitkos kete legjende e kemi ne proze (Plaka me nente djemte) Po me kete motiv eshte bazuar edhe Kadare ne novelen mjaft te bukur "Kush e solli Doruntinen?"

 2. #2
  i/e rregjistruar 20% Maska e Alb-Angel
  Anėtarėsimi
  Apr 2007
  Postime
  385
  Reputacioni
  0

  Re: Balada e Doruntines

  Wow e mbaj mend kte pjese nga leximi ne tetevjecare mduket!

  Shume e bukur Emaus!!

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Balada pėr Rinjohjen
  Nga EMAUS nė forum Folklori Shqiptar
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 05-01-2008, 09:14 PM