Receta Gatimi

Ja si tė bėni njė nxirje perfekte vetėm nė njė ditė!!


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 13 prej 13
  1. #1
    ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
    Anėtarėsimi
    Nov 2010
    Vendndodhja
    √ĻŐЯĔ
    Postime
    9,974
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    24

    Wink Ja si tė bėni njė nxirje perfekte vetėm nė njė ditė!!

    Dėshironi qė tė keni njė nxirje perfekte vetėm nė njė ditė? Zbuloni sekretet pėr tė pasur njė nxirje tė duhur edhe vetėm pas njė dite nė plazh

    Tė arrini njė nxirje perfekte, edhe pse nė dispozicion mund tė keni vetėm njė ditė plazh, nuk ėshtė edhe aq e pamundur siē mund tė mendoni. Shpesh, pėrpara pushimeve tė gjata verore, ju merrni ndonjė orė rreze dielli nė plazh gjatė fundjavave. Tė shpenzoni disa orė relaksi total ėshtė ideale, por a mund tė themi tė njėjtėn gjė nėse synoni tė keni njė nxirje perfekte? Nė realitet kjo gjė ėshtė e mundur, por vetėm duke ndjekur disa kėshilla tė thjeshta.

    Pėrgatitja e lėkurės pėr rrezitje nė ditėn e parė

    Pėrpara se tė dilni nė diell, ėshtė e rėndėsishme tė pastroni dhe tė hidratoni thellėsisht lėkurėn pėr tė hequr lėkurėn e vdekur, e cila sė pari bllokon penetrimin e rrezeve tė diellit dhe sė dyti nxirjen e lėkurės. Pėr tė pastruar lėkurėn mund tė pėrdorni produkte cilėsore komerciale, njė sfungjer bimor natyral, ose mund tė pėrgatisni nė shtėpi njė skrab tė bėrė nga ju, nė kėtė mėnyrė evitoni rrezikun nga alergjitė dhe irritimet e ndryshme.

    Nxirje nė njė ditė edhe me kremin solar

    Mos e bėni gabimin qė tė besoni se pėr tė pasur njė nxirje perfekte vetėm nė njė ditė, nuk duhet tė pėrdorni krem solar. Pėrdorimi i njė kremi solar ėshtė thelbėsor jo vetėm pėr mbrojtjen e lėkurės, por mbi tė gjitha pėr tė shmangur irritimet dhe njollat kafe tė diellit, tė vėshtira pėr t’u eliminuar. Rreziku ėshtė ai qė tė keni, edhe vetėm pas njė dite, njė nxirje jo homogjene, e cila ka mundėsi tė shkatėrrojė lėkurėn pėr gjatė gjithė pushimeve tė verės. Kėshilla ėshtė qė duhet tė pėrdorni njė krem solar me cilėsi tė mirė hidratuese, qė t’i lejojė lėkurės tė nxihet gradualisht pa asnjė djegie nga dielli.

    Nėse keni njė lėkurė rezistente nga dielli, mund tė zgjidhni njė krem me njė faktor SPF jo shumė tė lartė; nėse lėkura juaj ėshtė shumė delikate, ėshtė e detyrueshme tė zgjidhni njė krem solar me njė faktor mė tė lartė.

    Tė jeni tė bindur qė keni marrė njė nxirje homogjene

    Kur jeni nė diell, mendoni qė tė zhvendoseni ēdo 5 minuta pėr tė pasur njė nxirje homogjene. Jo, nuk ėshtė e nevojshme ēdo 5 minuta, por pas 15-20 minutash do tė ishte e kėshillueshme, nė mėnyrė tė tillė qė dielli tė kapė tė gjitha pjesėt e trupit. Mė pas zgjidhni njė krevat portativ pėr t’u ēlodhur dhe mos harroni njė locion nxirės nėse dita ka shumė re. Nė fund, nė mbarim tė ditės, tė nxirė ose jo, gjithsesi keni kaluar njė ditė me diell, det dhe shumė, shumė relaks.

    Si tė pėrgatisni njė skrab me kripė pėr trupin tė bėrė nga ju vetė?

    Kjo gjė mund tė realizohet nga kėshillat e Laura de Luca, mjekes italiane nė shkencat natyrale dhe ekspertes sė produkteve bionatyrale. Pėr tė, bėrja e njė skrabi prej kripe, i dobishėm pėr trupin, ėshtė shumė i thjeshtė, njė lojė fėmijėsh. Veproni si mė poshtė: merrni kripė tė trashė deti dhe kripė tė imėt, pėrziejini dhe i shtoni ndonjė lugė vaji tė ėmbėl bajamesh, vaj jojoba ose vaj aragan. Tė gjitha kėto janė vajra shumė efikase pėr lėkurėn, e bėjnė atė tė butė dhe elastike, duke i thėnė njė aromė delikate nė rastin e vajit tė ėmbėl tė bajames ose mė tė fortė dhe ekzotik nė rastin e vajit tė araganit ose atij tė jojobas. Kripa ka prioritet tė thithė lėngjet dhe ėshtė e dobishme nė rastin e ruajtjes sė ujit. Filloni ta aplikoni, me masazh tė lehtė, skrabin e kripės mbi tė gjithė trupin. Nisuni nga kaviljet duke bėrė lėvizje rrethore dhe ngjituni te pulpat. Mė pas kaloni te gjunjėt, qė shpesh kanė nevojė pėr eliminimin e shtresės sė sipėrme tė epidermės pėr t’u kthyer e butė. Nė fund, ngjituni te kofshėt dhe tek ijėt, gjithmonė duke bėrė lėvizje rrethore nė drejtim e sipėr. Skrabin e kripės mund ta aplikoni edhe nė pjesė tė tjera tė trupit. Nė pėrfundim shpėlajeni trupin nga skrabi i kripės me ujė tė ngrohtė dhe kėtė proces kompletojeni duke vendosur njė krem hidratues ose kremin tuaj tė zakonshėm anticelulit.

    Skrab kripe i bėrė nga ju

    Merrni kripė tė trashė deti dhe kripė tė imėt, pėrziejini dhe i shtoni ndonjė lugė vaji tė ėmbėl bajamesh, vaj jojoba ose vaj aragan. Tė gjitha kėto janė vajra shumė efikase pėr lėkurėn, ndėrsa kripa ka prioritet tė thithė lėngjet dhe ėshtė e dobishme nė rastin e ruajtjes sė ujit


  2. #2
    i/e rregjistruar 20% Maska e ema love
    Anėtarėsimi
    Jun 2013
    Postime
    410
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    11
    une e kam provuar skrabin e bere ne shtepi dhe ate perdor por une e bej me vaj ulliri dhe i hedh pak alo vera ngaqe e kam shume delikate lekuren ,por as nje metod mua sme nxin brenda nje dite se jam shume e bardhe une dua nje jave se ditet e para behem e kuqe dhe shume e shpifur vecanerisht kur rripet hunda njeher sainat e kam

  3. #3
    E..S...L...I Lirenti-Addicted Maska e Auroraa
    Anėtarėsimi
    Jan 2013
    Vendndodhja
    Honoluluuu
    Postime
    3,023
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    15
    po ne qe jemi nga natyra...si te zbardhemi?....hahahaha

  4. #4
    Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
    Anėtarėsimi
    May 2009
    Vendndodhja
    Diku ketej rrotull
    Postime
    8,677
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    28
    Funksionon ne vlor kjo

  5. #5
    Postues Veteran Lirenti-Addicted Maska e olsii
    Anėtarėsimi
    Jan 2012
    Postime
    3,332
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    16
    Flak i kuq behem une, por per tu nxir per nje dit as qe behet llaf, jo me vaj po dhe me gjiz te lyhem nuk nxihem . edhe deri ne fund mezi nxihem, dhe sa mbaron plazhi pas nje jave del boja prap

    - - - Updated - - -

    Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Auroraa Lexo postimin
    po ne qe jemi nga natyra...si te zbardhemi?....hahahaha
    Do te zbardhesh ti??? lyhu me gjiz e ke nje me nje

  6. #6
    ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
    Anėtarėsimi
    Nov 2010
    Vendndodhja
    √ĻŐЯĔ
    Postime
    9,974
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    24
    Citim Mesazhi origjinal i postuar nga ema love Lexo postimin
    une e kam provuar skrabin e bere ne shtepi dhe ate perdor por une e bej me vaj ulliri dhe i hedh pak alo vera ngaqe e kam shume delikate lekuren ,por as nje metod mua sme nxin brenda nje dite se jam shume e bardhe une dua nje jave se ditet e para behem e kuqe dhe shume e shpifur vecanerisht kur rripet hunda njeher sainat e kam
    te them te drejten kte temen se hapa tamam per te dhen informacjon...po per te shkembyer ide...
    edhe un...sivjet....kam perdorur vaj ulliri me leng karrote....dhe kam mar ngjyr shum te mir...per kto 6 dit qe kam qen...
    amaa ama....degjova ne nje emisjon , nje dermatologe...qe thoshte qe vaji i ullirit....thithet komplet nga lekura...dhe qendron aty , duke u shnderruar ne yndyr.....rrudha...celulit
    kshu qe , skam ndermend ta bej me , sinq. Sme kushton nxirja me shum se sa shendeti...

  7. #7
    i/e rregjistruar 20% Maska e ema love
    Anėtarėsimi
    Jun 2013
    Postime
    410
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    11
    Citim Mesazhi origjinal i postuar nga labja Lexo postimin
    te them te drejten kte temen se hapa tamam per te dhen informacjon...po per te shkembyer ide...
    edhe un...sivjet....kam perdorur vaj ulliri me leng karrote....dhe kam mar ngjyr shum te mir...per kto 6 dit qe kam qen...
    amaa ama....degjova ne nje emisjon , nje dermatologe...qe thoshte qe vaji i ullirit....thithet komplet nga lekura...dhe qendron aty , duke u shnderruar ne yndyr.....rrudha...celulit
    kshu qe , skam ndermend ta bej me , sinq. Sme kushton nxirja me shum se sa shendeti...
    hahaha se dija edhe ky te beka me rrudha ,une marre nje krem me spf te larte dhe une rri ne hije vetem kur lahem se dua hic diellin sikur me dhem koka po te rri ashtu prandaj seshte se nxihem shume

  8. #8
    ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
    Anėtarėsimi
    Nov 2010
    Vendndodhja
    √ĻŐЯĔ
    Postime
    9,974
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    24
    as un se dija , por ja qe ndodh.....yndyra shnderrohet ne celulit...
    un ruaj vetem fytyren ne hije....kurse pjesa tj ter kohes ne djell hahaha ( prap keq esht gjithsesi )

    - - - Updated - - -

    Citim Mesazhi origjinal i postuar nga MAJDI Lexo postimin
    Funksionon ne vlor kjo
    funksionon edhe ne ballkonin e shtepis.... ( e kam provuar ca her kur isha me provime ... )

  9. #9
    E..S...L...I Lirenti-Addicted Maska e Auroraa
    Anėtarėsimi
    Jan 2013
    Vendndodhja
    Honoluluuu
    Postime
    3,023
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    15
    Citim Mesazhi origjinal i postuar nga olsii Lexo postimin
    - - - Updated - - -


    Do te zbardhesh ti??? lyhu me gjiz e ke nje me nje
    hahahahaha me gjize?...po ky olseni ka cmendur.......jo po te kridhem ne kazan me qumesht....hahahahah....

  10. #10
    Gjumash!!!! Lirenti-Addicted Maska e Arjol
    Anėtarėsimi
    Nov 2008
    Postime
    2,893
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    18
    U nxiva me shume nga c'duhej, si i behet qe mos te percelloi lekura? :S

  11. #11
    i/e rregjistruar 35% Maska e mOrtaja123
    Anėtarėsimi
    Jun 2011
    Vendndodhja
    Kosove
    Postime
    703
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    13
    Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Arjol Lexo postimin
    U nxiva me shume nga c'duhej, si i behet qe mos te percelloi lekura? :S
    provo te lyhesh me kos

  12. #12
    Postues Veteran Lirenti-Addicted Maska e olsii
    Anėtarėsimi
    Jan 2012
    Postime
    3,332
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    16
    Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Auroraa Lexo postimin
    hahahahaha me gjize?...po ky olseni ka cmendur.......jo po te kridhem ne kazan me qumesht....hahahahah....
    epo vap eshte dhe iken robi ......e di qe e ke mir ti, kam degjuar qe po te lyhesh me qumesht zbardhesh ,,ti provo lyej njeher nje dor per 1 jav dhe shiko do japin efek apo jo

  13. #13
    E..S...L...I Lirenti-Addicted Maska e Auroraa
    Anėtarėsimi
    Jan 2013
    Vendndodhja
    Honoluluuu
    Postime
    3,023
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    15
    hahahahahhaa ore ti je mos o zot.......pse do zbardhem une...kur bronxi eshte me mode?......une e ndjek moden 12 muaj viti ...s'kam nevoj per solar....

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

  1. Pėrgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 28-10-2012, 05:26 PM
  2. Dieta per nje nxirje ne diell perfekte !!
    Nga labja nė forum Bukuri dhe Estetikė
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 02-06-2012, 09:50 AM
  3. Si ta beni mashkullin per vete, vetem per 1 minute
    Nga olsii nė forum Kuriozitete
    Pėrgjigje: 25
    Postimi i Fundit: 26-05-2012, 03:40 AM
  4. Dietė efikase pėr vetėm tri ditė
    Nga labja nė forum Trupi dhe Shėndeti
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 18-12-2011, 06:57 PM
  5. Policia rrugore, 3.070 gjoba vetėm nė njė ditė
    Nga aurel nė forum Shtypi i Ditės
    Pėrgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 29-09-2009, 04:58 PM