Receta Gatimi

Pastėrtia e tepėrt, e dėmshme


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 12 prej 12
 1. #1
  Postues Veteran Lirenti-Addicted Maska e olsii
  Anėtarėsimi
  Jan 2012
  Postime
  3,332
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  15

  Pastėrtia e tepėrt, e dėmshme  Ekziston njė lidhshmėri ndėrmjet fiksimit pėr pastėrtinė dhe numrit gjithnjė e mė tė madh tė personave depresivė - thonė shkencėtarėt amerikanė. Sipas tyre, eliminimi i baktereve dhe viruseve, nė fakt e zvogėlon imunitetin tonė dhe kjo ka efekt nė funksionin e trurit.

  Tash e njė kohė pėr shtimin e numrit tė personave astmatikė dhe alergjikė fajėsohet ambienti steril nė tė cilin jetojmė. Disa baktere janė tė nevojshme pėr funksionimin e duhur tė sistemit imunitar. Pa to, trupi ynė reagon nė mėnyrė tė tepruar ndaj pluhurit dhe polenit qė rezulton me alergji.

  Ekspertėt nga Atlanta pohojnė se ky reagim i tepruar ndikon edhe nė tru, i cili me vėshtirėsi prodhon substancat kimike qė na bėjnė tė lumtur (siē ėshtė serotonina), ndėrsa kjo sjell deri te depresioni.

  Kėta shkencėtarė besojnė se sistemi imunitar shkakton depresion. Sipas tyre, nėse gjatė rritjes u jemi ekspozuar mė shumė mikrobeve, atėherė imuniteti ynė i kontrollon mė mirė inflamacionet.

  Mirėpo, sot ambienti ku jetojmė ėshtė aq steril (pa mikrobe), saqė sistemi imunitar nuk ka se si tė mėsohet me shkaktarėt e infeksioneve, dhe pėr kėtė arsye vjen deri te reaksionet e tepruara qė ndikojnė edhe nė tru

 2. #2
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  te shqiptaret eshte nje e met e madhe , se ne ambijent ku jetojn e mbajn teper paster e jasht oborrit hudhin mbeturinat. sidoqoft e vertet eshte se nga higjena e tepert kalon ne deprosjon.

 3. #3
  E..S...L...I Lirenti-Addicted Maska e Auroraa
  Anėtarėsimi
  Jan 2013
  Vendndodhja
  Honoluluuu
  Postime
  3,023
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  14
  ncncncnc ...pastertia qenka e demshme?.......s'ka mundesi

 4. #4
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Auroraa Lexo postimin
  ncncncnc ...pastertia qenka e demshme?.......s'ka mundesi
  per faktin se kalon ne depresjon aurora mbase .

 5. #5
  E..S...L...I Lirenti-Addicted Maska e Auroraa
  Anėtarėsimi
  Jan 2013
  Vendndodhja
  Honoluluuu
  Postime
  3,023
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  14
  posi posi...kalon ne depresion duke mbajtur ambjentin paster...duket absurde...po cfare nuk degjon

 6. #6
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Auroraa Lexo postimin
  posi posi...kalon ne depresion duke mbajtur ambjentin paster...duket absurde...po cfare nuk degjon
  Aurora eshte keq te kaloj ne depresjon, sepse kur shikon ne ekstrem te mbashe higjen eshte bukur veshtir sepse jo cdo njeri jan si ti psh apo dikush tjeter se don me patjeter te jen gjera cdo her ok... sidomos ne shpi se per higjene e trupin nuk hyn kjo besoj.

 7. #7
  E..S...L...I Lirenti-Addicted Maska e Auroraa
  Anėtarėsimi
  Jan 2013
  Vendndodhja
  Honoluluuu
  Postime
  3,023
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  14
  Ne shqiperi motra femrat pergjithsisht jane shume te kujdesshme ndaj shtepise....madje duan qe c'do gje te behet nga dora e tyre (megjithse,kane ndryshuar kohet,marrin edhe ndihmse)....

  ndersa femrat ne bote,i besojne ndihmseve...dhe shtepit e tyre brenda dhe jasht mund ti gjesh sikur ka rene bomba.......

  ti mendo vetem kaq...qe ne bote njerzit per fundjave dalin jasht qytetit....femrat shqiptare shkundin me themel shtepine hahahahhaa dhe besoj se ke te drejt kur thua te bene keq...se ne jemi vertet gjysmake ne fakt...

 8. #8
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  e pra kjo eshte mete e ne shqiptarve sepse shiko filmat apo ndonje dokumentar se behen jasht.. cdo her rremuj shpin dhe nuk merziten ,e ne o te jet cdo gje % mir o sben

 9. #9
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  23
  po kte e kemi dit me koh......eshte sh e vertet....
  e njejta gje vlen edhe per vet organizmin e njeriut...ne momentin qe sje prek nga asnje semundje...dhe trupi jot "sulmohet" nga nje mikroorgnizem....ti e perjeton sh me rend se sa nje tjeter..sistemi imunitar i te cilit eshte aktivizuar me par nga semundje te tjera...

  (po un shpetoj nga ky rast se un 3 or ne dark jam ne shpi )

 10. #10
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga labja Lexo postimin
  po kte e kemi dit me koh......eshte sh e vertet....
  e njejta gje vlen edhe per vet organizmin e njeriut...ne momentin qe sje prek nga asnje semundje...dhe trupi jot "sulmohet" nga nje mikroorgnizem....ti e perjeton sh me rend se sa nje tjeter..sistemi imunitar i te cilit eshte aktivizuar me par nga semundje te tjera...

  (po un shpetoj nga ky rast se un 3 or ne dark jam ne shpi )
  po nuk shpeton dot se vikendeve edhe ti je aty ne shpi

 11. #11
  The World Anėtar Nderi Maska e Erdi
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  n'Toke
  Postime
  1,229
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  17
  Po per personat qe mbajn higjen te TEPRUAR, mua me duken sikur kan nje ērregullim i personit, per kete arsye edhe kalojn shume ne depresion, prandaj edhe nuk eshte qudi te kalojn edhe ne Fobi ndaj bakterieve,, BACILOFOBI

 12. #12
  Postues Veteran Lirenti-Addicted Maska e olsii
  Anėtarėsimi
  Jan 2012
  Postime
  3,332
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  15
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga labja Lexo postimin
  po kte e kemi dit me koh......eshte sh e vertet....
  e njejta gje vlen edhe per vet organizmin e njeriut...ne momentin qe sje prek nga asnje semundje...dhe trupi jot "sulmohet" nga nje mikroorgnizem....ti e perjeton sh me rend se sa nje tjeter..sistemi imunitar i te cilit eshte aktivizuar me par nga semundje te tjera...

  (po un shpetoj nga ky rast se un 3 or ne dark jam ne shpi )

  e ca rendesi ka se ku je? mjafotn qe ambijenti-(shqip-mjedisi, e lexova te ajo tema e gjuhes ) ku rri te mos jete aq i paster sa mos te ekzistoj pluhur fare.

  megjithate ketu sflitet per ne shqiperi o njerez, se vetem nga pluhuri nuk vuajm ne

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Semundjet qe paralajmeron djersitja e tepert !!
  Nga labja nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 08-05-2012, 05:39 PM
 2. Higjiena e tepėrt ėshtė e dėmshme
  Nga ardona nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 10-03-2012, 04:49 PM
 3. Kafeja e tepert te femrat perben rrezik
  Nga labja nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 28-08-2011, 01:02 PM
 4. Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 02-01-2010, 06:14 PM
 5. Kremi i tepėrt shkakton infeksion
  Nga aurel nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 02-11-2009, 10:15 AM