Receta Gatimi

Ja ēfarė do tė thotė tė jetosh me 1 Dollarė nė ditė (foto)


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 2 prej 2
 1. #1
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,524
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  26

  Unhappy Ja ēfarė do tė thotė tė jetosh me 1 Dollarė nė ditė (foto)

  Per fat te keq, 1 ne 6 njerez ne bote, jetojne me vetem 1 Dollar ne dite. Fotografi Fotografi Renée C, ne bashkepunim me
  Forgoteten International
  ka sjelle disa fotografi per temen.[/B]

  Alvaro Kalancha Quispe, 9 vjeē, eshte i vetmi anetare i familjes i cili "punon" qe heret ne mengjes, me devet e tij te vogla, duke i kullotur ne kodrat e larta dhe me pas niset per ne shkolle, por qe prap ne mbremje ai duhet t'i sjelle ato ne shtepi nga mali Akamani pjese e Bolivise, ne nje pjese te quajtur Calyo, rreth 1 ore larg qytetit Qutapampa. Ne kete pjese te botes, rrafshnaltat e Bolivise me rreth 13.000 metra mbi nivelin e detit, banoret jetojne neper shtepi pa izolim, pa rrym dhe pa shtreter. Ujin e marrin nga avulli qe krijohet ne malet e mbuluara me bore. Jetesa e tyre varet nga kafshet, secila kafshe prodhon rreth 3kg lesh ēdo vit, dhe ēdo kg e leshit shitet 18 bolivianos qe i bie 2,5$ Amerikan. Sipas permbledhjes perfundimtare, kjo familje mund te fitoje me se shumti 200$ ne vit.

  Ne Bukuresht te Romanise, ne "nentoken" e qytetit, jetojne njerezit e varfer te cilet ushqehen dhe mbijetojne nga drita e qiriut. Ne foton me lart, Hora Florin, 28 vjeē, viktime e diktatorit Romun, Nicolae Ceasescu, jeton ne nentoken e qytetit, ku radiatoret perbrenda e mbajne ate nxehta gjate nates.

  Vetem 4 vjeēe, Ana-Maria Tudor, po qendron ne driten qe reflekohet nga dera e hapur e baneses se saj, ne Bukuresht te Romanise, duke shpresuar per nje "mrekulli" ngaqe familja e saj frikesohet nga debimi nga banesa e tyre e vetme qe kane. Babai i saj se fundmi kishte nje operacion ne temth qe rezultoi ne infeksion dhe e la te paafte per te punuar. Dhoma e vetme qe ata banojne ne te, nuk ka banjo as uje qe rrjedh.


  Fati 8 vjeē, punon me femije te tjere duke kerkuar neper hapesiar me lende Bio-Hazard (tejet vdekjeprurese) per ēfare do qe mund te gjeje e ta kembeje ne "centa" ne menyre qe ajo te mund te mbijetoje. Ndersa po mban koven e mbushur me metale, mbi koken e saj, asaj i bien lotet pergjate fytyres si rezultat i dhimbjes e cila vjen me malarian e cila asaj iu konstatua disa vite me pare. Kjo eshte nje pune qe ajo duhet ta beje per te mbijetuar.


 2. #2
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  o zot sa sy te bukur ky cuni ne fund

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Ēfarė duhet bėrė nė ditė tė caktuar tė javės
  Nga vaaldr1n nė forum Life Style
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 01-10-2012, 09:25 PM
 2. Kujdes ēfarė kafe pini pas dite
  Nga aurel nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 05-03-2012, 10:43 AM
 3. Cfare do te thote me ne fund, hyni dhe nuk do humbisni
  Nga EMAUS nė forum Software - Programe pėr Kompjuter
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 07-06-2008, 10:45 PM
 4. Kompiuteri 1 Milion Dollarė (foto)
  Nga ReniX nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 21-05-2007, 04:54 PM

Etiketat pėr kėtė Temė