Cili ėshtė qėllimi i jetės?


Pėrpara jush keni njė copė informacion, njė kėshillė. Ai ėshtė njė
kėshillė ndaj ēdo qenie njerėzore nga kudo qė tė jetė, tė njohur apo
tė panjohur me islamin, secilit i cili nuk e kupton me tė vėrtetė
qėllimin e jetės.

Ky artikull kėrkon qė lexuesi ta shikojė atė me objektivitet dhe me
njė zemėr tė hapur sepse ju kėrkon tė mendoni, paragjykimi dhe
bindjet e fituara nga kultura lini mėnjanė, rreth pyetjes mė tė
rėndėsishme dhe mė themelore, cili ėshtė qėllimi i vėrtetė i jetėve
tona. Ėshtė shumė e lehtė pėr secilin nga ne t'i pėrgjigjet me njė
pėrgjigje qė baballarėt tanė mund tė na e kenė pėrcjellė, ēfarė
pastorėt, mėsuesit dhe miqtė kanė dėshmuar si qėllim i jetėve tona.
Ky artikull kėrkon qė lexuesi ta braktisė kėtė mėnyrė tė
pėrgjigjurit dhe nė vend tė kėsaj tė pėrpiqet dhe tė shikojė
objektivisht informacionin qė ndjek, nė mėnyrė tė bazoni
konkluzionet tuaja mbi vėzhgimin dhe arsyetimin e analizuar.

Nėse ju dhe njė qind njerėz tė tjerė tė pyeteshin pėr qėllimin e tė
ngrėnit, "Pse hani ju?", secili nė njė mėnyrė apo njė tjetėr do tė
thoshte qė ėshtė pėr ushqim sepse ushqimi e mban jetėn. E ngjashme
me kėtė, nėse pyetemi porsa i pėrket punės, pėrgjigjet e njerėzve tė
gjitha do tė lidheshin pėr tė mbėshtetur dhe ofruar pėr vetveten dhe
familjet e tyre. Ne mund tė ndjekim kėtė linjė pyetjesh me njė qind
pyetje dhe tė arrijmė tė njėjtin dhe pėrgjigjet e ngjashme nga
secili, nė ēdo gjuhė, nga ēdo vend nė botė. Si ėshtė atėhere qė
pyetja "Cili ėshtė qėllimi i jetės" nxjerr kaq shumė pėrgjigje
tėrėsisht tė ndryshme?

Ajo ėshtė krejt e thjeshtė sepse njerėzit janė tė turbulluar, ata
nuk dinė me tė vėrtetė pėrgjigjen.

Ndėrsa e pranojnė paditurinė e tyre, pjesa mė e madhe do tė ofrojė
ēdo pėrgjigje qė ata kanė programuar tė japin. Pas sė gjithashtu,
askush nuk do tė pranojė se kanė jetuar nė errėsirė! Kjo pyetje
meriton mė meditim serioz sesa kjo, meriton reflektim serioz, ėshtė
qėllimi jonė nė kėtė botė thjeshtė pėr tė ngrėnė, fjetė, veshur,
punuar, pėr tė marrė disa gjėra materiale dhe pėr tė gėzuar vetet
tona?

Pse kemi lindur? Ēfarė urtėsie mund tė ketė pėr krijimin e njeriut
dhe kėtė univers tė stėrmadh? Cili ėshtė objekti i ekzistencės sonė?
Disa thonė qė nuk ka fakte as me llogjikė as me shkencė, pėr tė
pohuar ekzistencėn e Zotit ose asnjė origjinė hyjnore. Ndoshta, ata
bien dakord, kishte njė Big Beng dhe kjo botė komplekse me tė gjitha
orkestrimet u grumbullua vetvetiu. Allahu e trajton kwtė diskutim nė
Kur'an duke thėnė:

"Allahut i takon sundimi i qiejve dhe i tokės dhe Allahu ka fuqi mbi
ēdo gjė. Shiko! Nė krijimin e qiejve dhe tė tokės, nė ndryshimin e
natės dhe tė ditės, ka me tė vėrtetė shenja pėr njerėz qė kuptojnė,
njerėz tė cilėt e falėnderojnė Allahun, duke qėndruar, ulur dhe tė
shtrirė nė anėt e tyre. Ata meditojnė mrekullitė e krijimit nė qiej
dhe tokė. Lavdia tė qoftė Ty. Na jep ne shpėtimin nga dėnimi i
zjarrit tė Ferrit".

Nė kėto vargje, Allahu na e ka bėrė tė qarta sjelljet e ndryshme tė
psikologjisė njerėzore. Ai e drejton vėmendjen tonė tek krijimi i
vetėve tona dhe qėndrimet e ndryshme tė trupit njerėzorė dhe pastaj
Ai e drejton vėmendjen tonė nė qiej, ndryshimin e natės dhe tė
ditės, vendosja, yjet dhe konstelacionet. Ai qoftė na thotė ne qė Ai
nuk e ka krijuar kėtė pėr asnjė qėllim tė kot. Kur ju vėzhgoni
dizenjėn e Universit ju e dini qė ėshtė diēka shumė e fuqishme dhe
shumė precize, njė gjė kaq e fuqishme dhe precize sa qė ėshtė pėrtej
llogaritjeve dhe imagjinatave tona. Ai nuk mund tė mblidhet vetvetiu
dhe s'mund t jetė njė rastėsi. Pėr shembull, nėse ju kishit dhjetė
gogla mermeri shumėngjyrėshe duke i numėruar 1 deri nė 10 dhe ju
vendosini brenda njė ēante dhe rrotullojeni atė. Atėhere mbyllini
sytė tuaj dhe futni duart dhe unė ju them "..nxirre numrin 1 dhe
pastaj numrin 2 dhe pastaj goglėn numėr 3 nė rregull", sa ėshtė
shansi qė ju tė nxirrnit kėto gogla nė rregull?

Ato janė 26 milion deri nė 1. Kėshtu sa ėshtė shansi qė qielli dhe
toka tė hedhet se bashku nė njė ēantė tė madhe dhe orkestrohen
mėnyrėn sesi janė?

Kur shikoni njė urė, njė ndėrtesė ose njė autoveturė ju
automatikisht se dikush ose ndonjė kompani i ka ndėrtuar. Kur ju
shikoni njė aeroplan, njė raketė, njė satelit ose njė anije tė madhe
ju gjithashtu mendoni sesa e mrekullueshme ėshtė njė autoveturė. Ku
ju shikoni njė fabrikė nukleare ose njė stacion orbital hapėsinorė
ose njė super aeroport ndėrkombėtarė ju mahniteni nga dinamikat e
inxhinierisė qė janė prodhuar nga qeniet njerėzore. Ēfarė mund tė
themi rreth trupit njerėzorė me tė gjitha sistemet masive tė
kontrollit. Mendo pėr trurin, sesi mendon, sesi funksionon, analizon
dhe memorizon, dallon dhe kategorizon informacionin. Kjo ėshtė bėrė
nė njė miliontėn e njė sekonde. Ky ėshtė truri qė e bėri
autoveturėn, raketat, anijet etj..Mendo pėr trurin de pastaj mendo
se kush e bėri atė! Mendo pėr zemrėn dhe sesi pompon vazhdimisht pėr
60-70 vjet, duke marrė dhe nxjerrė gjak pėrmes trupit, duke mbajtur
atė preēizion konstant pėrmes jetės sė personit. Mendo rreth
mushkėrive dhe llojit tė funksioneve qė ato luajnė, ata pastrojnė
instrumentet e trupit, duke kryer qindra analiza kimike njėherazi
dhe duke kontrolluar nivelin e toksicitetit nė trup, tė gjithė
automatikisht. Mendo pėr sytė tuaj, kamera njerėzore, qė pėrshtat,
fokuson, pėrkthen, vlerėson, automatikisht duke dalluar ngjyrėn,
sesi ata nė mėnyrė natyrale rregullojnė receptivin e dritės dhe
distancės, automatikisht. Mendo rreth kėsaj. Kush i krijoi kėto
gjėra? Kush i mati ato? Kush i projektoi atė tė gjithėn dhe kush e
rregullon atė?
Qeniet njerėzore? Kjo tokė ėshtė njė planet nė sistemin tonė
diellore. Ky sistem diellorė ėshtė njė nga sistemet nė rrugėn e
qumėshtit dhe rruga e qumėshtit ėshtė njė grup nga konstelacionet nė
Galaksi dhe gjenden me miliona galaksi! Mendo rreth rregullit sesi
janė vėnė, sesi ato tė gjitha janė precize. Ato nuk pėrplasen me
njėra tjetrėn, ato tė gjitha notojnė nė orbitė, e cila ėshtė vulosur
pėr ta. Ai ka vėnė qeniet njerėzore atė nė lėvizje duke e mbajtur
atė preēizion? Jo, sigurisht ato nuk janė!

Mendo rreth oqeaneve, peshqit, insektet, zogjtė, bimėt, bakteriet,
elementėt kimik qė nuk janė zbuluar dhe nuk mund tė dallohen, madje
edhe me pjesėn mė tė sofistikuar tė instrumenteve, ende secili nga
ata kanė njė ligj tė cilin ata ndjekin. Ai i gjithė ky sinkronizim,
balancė, harmoni, variacion, dizajn, pėrmbajtje, lėvizje dhe numrin
infinit, ndodhi nga rastėsia?

Gjithashtu kėto gjėra funksionojnė vazhdimisht dhe nė mėnyrė
perfekte nga rastėsia?

A riprodhohen dhe e mbajnė veten nga rastėsia? Sigurisht qė jo dhe
do tė ishte illogjike dhe budallallėk tė mendojmė kėshtu. Ėshtė e
drejtė tė themi qė ne mund tė gjithė tė biejmė dakord qė tė paktėn
ne mund tė supozojmė qė, sido qė tė ketė ndodhur do tė jetė jashtė
kuptimit tė aftėsive njerėzore.

Qenia, Zoti i madhėruar, Krijuesi i cili ka dituri tė dizenjojė,
proporcionojė , i cili krijoi tė gjithė kėtė dhe i cili i mban tė
gjithė kėtė ėshtė vetėm njė i cili meriton kėtė faleminderit dhe
mirėnjohje. Nėse ju jepen njė qind dollar vetėm pėr tė marrė pjesė
nė njė ligjėratė, ju tė paktėn do tė thonit "faleminderit" . Ēfarė
mund tė thuhet pėr Atė i cili na ka dhėnė sytė, mushkėritė, trurin,
jetėn, shėndetin, fėmijėt tuaj?

A nuk i meriton faleminderit dhe lėvdatat? A nuk e meriton Ai
adhurimin dhe njohjen tuaj? Qėllimi i kėsaj jete ėshtė nė njė kokėrr
arre. Allahu ka thėnė:

"Unė nuk i krijova njerėzit ose qeniet njerėzore pėrveēse tė mė
adhurojnė Mua".

Kėshtu qėllimi i jetės sonė ėshtė tė njohim Krijuesin, pėr tė qenė
mirėnjohės Krijuesit, pėr ta adhuruar Krijuesin, pėr t'ia dorėzuar
veten Krijuesit dhe pėr t'iu bindur ligjeve qė ai ka pėrcaktuar pėr
ne.