Receta Gatimi

Ismail Kadare godet ashpėr qarqet Islamike nė Kosovė


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 5 prej 5
 1. #1
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,524
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  26

  Wink Ismail Kadare godet ashpėr qarqet Islamike nė Kosovė  Ismail Kadare, nė librin e tij tė fundit “Mėngjeset nė kafe Rostand” godet ashpėr disa teolog tė Islamit nė Kosovė tė cilėt i akuzon pėr tjetėrsim tė identitet shqiptar, sipas kėtyre autorėve shqiptarėt kanė origjinėn prej njė fisi arabė.

  Njė dikush, me emrin E. Bega, paraqet nė shtypin shqiptar tė Prishtinės dhe tė Tiranės librin "Shqiptarėt nė botėn arabe". Autori i librit ėshtė njė tjetėr dikush, Dr. Mohamed Mufaku, shqiptar nga Peja, i lindur nė Damask, me doktoraturė tė vitit 1981 nė Universitetin e Prishtinės. Siē ėshtė zakoni nė paraqitjen dashamirėse tė botimeve, E. Bega thekson vlerat e librit, nė mėnyrė tė lexuesit, qofshin nė Kosovė, qofshin nė Shqipėri, tė bėhen tė ndėrgjegjshėm pėr to. Ja pjese nga teksti i paraqitjes: "Autori na tregon qysh nė fillim se midis shqiptarėve dhe arabėve ekziston njė traditė e pasur qė flet pėr prejardhjen e shqiptarėve prej vendeve arabe... Kėshtu, tė dhėna tė tilla shpalosen sė pari nė njė histori arabe me titullin 'Tuarih Tuaf', nė tė cilin shpjegohet gjerė e gjatė sė shqiptarėt kanė origjinė arabe. Me vonė kėto tė dhėna kalojnė nė burimet osmane".

  Ja pra sė si nga pėrballja e mendimeve pėrfitonte e vėrteta, dhe vetėm ajo. Pra, s' ishte fisi Kurejsh, por fisi Gassan nė zanafillėn shqiptare. Dhe kurrsesi s'ishte prijėsi Xhebel ul - Hama, por Xhablla Ibn - al -- Ajhatn, qe ikėn natėn me ndjekėsit e vet. Aq me tepėr s’ėshtė syri i nxjerrurė qė do to shpėrbėhej me njė tjetėr sy tė nxjerrė, por shkelja e xhybes qė do tė , shlyhej me shkelje tjetėr xhybeje. E vėrteta e palėkundshme qė mbetej nga gjithė kjo histori ishte sė vargani i arabėve qė po iknin nėpėr natė, tė trembur prej Umer Ibn - al - Hattabit, nuk qenkėshin askush tjetėr veēse shqiptarėt e ardhshėm. Kėshtu pra, lamtumire zanafillė ilire me “Bellum Illyricum" dhe pėrplasja me romakėt, dhe tumirėmbeē Gjergj Kastriot Skėnderbe dhe kryezot tė tjerė arbėror si Aranit Komnenėt, kontėt Muzaka e Dukagjinėt tė Kodit mesjetar.

  Dhe tumirėbeēi aleancave dhe ndeshjeve dhe krushqive me princat e Europės a tė Venedikut dhe Shkodėr e rrethuar, dhe Krujė, dhe alfabet latin. Tė gjitha kėto ka gjasė tė kenė qenė ngatėrresa tė qėllimshme tė bėra prej europianėve, Vatikanit dhe Venedikut, madje dhe ajo puna e ngatėrrimit tė syrit me xhybenė s'ėshte ēudi qė pjesė e njė lėmshi tė tillė paskėsh qenė. Me libra tė tillė si ky i Dr. Mufakut, kjo mjegull do tė davaritej, mė nė fund, dhe nė vend tė tyre tė ngasjes europianiste do tė kishim Xhabelin apo Xhabllanė tonė, dhe syrin e nxjerrė apo xhyben e shkelur, bashkė me ikjen nėpėr natė, tė trembur dhe plot mllef tė tė parėve tanė. arabė. Dhe ky kthjellim po ndodhte sot. Njėqind vjet pas ikjes sė osmaneve nga Europa dhe Shqipėria

  A ėshtė ėndėrr kjo?

  Njėqind vjet pas. Tė gjithė pyesin: si ėshtė e mundur? Pastaj shumicės i pėlqen tė qetėsohet. S’ėshtė kushedi ēfarė. Ėshtė njė rastėsi. Njė kot. Midis Shqipėrisė dhe otomaneve shtrihet shekulli me i pamėshirshėm i historisė i njėzeti. Ai ėshtė kryeneē, dantesk, bethovenian. Shqipėria e ka mbajtur mbi shpinė vit pas viti. Shkėputja nga osmanet. Shteti i parė republikan shqiptar. Pas ti, mbreti i parė gjerman, ashtu si ai i Greqisė, sipas dokeve tė Ballkanit. Lufta Botėrore bashkė me greminat e saj. Republika pėrsėri, Mbretėria pas saj, kėtė herė shqiptare. Pas saj Europa modeli Italian. Me pas, modeli i rishikuar gjerman. Me pas Kundėreumpa model komunist. Pas tij. Hipereuropa modeli Atlantik. Epilogu me dy Shqipėri. Tė dyja nėn mortjen e "NATO-s... dhe beftas... Xhebeli dhe Xhabilaja dalin nga terri qindravjeēar. A ėshtė ėndėrr kjo? Kėta shqiptarė me flamuj arabė nėpėr tubime? Kėta njerėz si qė pėshpėrit, nga shqiptarė tė sunduar, u gdhinė nė muslimanė tė ēliruar?

  Kėto lajme tė pabesueshme qė venė e vinė si era nėpėr tė dy Shqiperitė. Nė 620-vjetorin e Lutės sė Kosovės, njė deputet nga parlamenti e shpall Gjergj Kastriotin vrasės tė muslimanėve, pra tradhtar tė kombit. Kryeqyteti tjetėr Tirana shpallėt I themeluar nga njė oficer osman. Nė njė xhami tė Kosovės kryeministri turk lėshon thirrjen "Kosova ėshtė Turqi" Sė fundi, qershia mbi tortė. vijnė lajmet pėr shqiptarėt e rekrutuar nga qendrat terroriste pėr tė luftuar si xhihadist nė Siri. Tė dy krahėt, njėri qetėsues (gjėra tė rastit marrėzira qe s'duhen marrė seriozisht) tjetri alarmues (c'gjėra tė rastit, ky ėshtė fundi i botės), e shoqėrojnė pa pushim kėtė mishmash. Ka gjasė qė tė dy teprojnė, ēka ėshtė gjithmonė me e lehtė nė gadishullin tonė. Megjithatė, zhurma nuk ėshtė pa gjė. Dhe pyetja: ē’po ndodh? ėshtė e natyrshme.


  Burimi: Gazeta Zeri

 2. #2
  i/e rregjistruar 35% Maska e mOrtaja123
  Anėtarėsimi
  Jun 2011
  Vendndodhja
  Kosove
  Postime
  703
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  14
  Mendoj qe Ismaj kadare eshte nje islamofob sigurisht kete "semundje" e ka qe nga koha komuniste, poashtu mendoj se deri tashe me veprat e romanet e ti e ka merituar qmimin nonel per letersi, mirpo qasja e tij e vrazhde ndaj popujve tjere te ballkanit nuk ja ka lejuar kete

 3. #3
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,524
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  26
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga mOrtaja123 Lexo postimin
  Mendoj qe Ismaj kadare eshte nje islamofob sigurisht kete "semundje" e ka qe nga koha komuniste, poashtu mendoj se deri tashe me veprat e romanet e ti e ka merituar qmimin nonel per letersi, mirpo qasja e tij e vrazhde ndaj popujve tjere te ballkanit nuk ja ka lejuar kete
  1 sen nuk e kuptoj une: Pse ju "djeg" juve kur flitet per islamin (fene) sikur me ju shajt n'familje? Edhe, ēka ka thon ky qe nuk osht e vertet n'ket shkrim ta di une? Lirisht hape temen per diskutim rreth fese edhe t'i pergjigjna kejt pytjeve tuja e dyshimeve qe i ki edhe t'kallxoj qe na si Shqiptar qe jem, kurr s'jem kan besimtar!

 4. #4
  i/e rregjistruar 35% Maska e mOrtaja123
  Anėtarėsimi
  Jun 2011
  Vendndodhja
  Kosove
  Postime
  703
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  14
  Fen secili e ka personale dhe askush nuk ka te drejt ta ofendoj fene tjetrit (KETE DUHET TA FUSIM NE KOK), edhe pse gjithmon ata besimtaret islam i targetoni si tradhtar, une po nisem nga familja ime qe jan besimtar por ne luften e fundit ne kosov kam humbur 2 migjollar , kurse babai im ka len gjermanin per tu inkuadruar ne radhet e Uēk-s e tash une nuk muj ta degjoj gjdonjerin duke me shitur men .

 5. #5
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,524
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  26
  tjeter sen kom shkrujt une e tjeter sen je pergjigj ti! Sidoqoft, mir e the, secili e ka per veti fen! (:

  Amo faktet jon fakte qe s'mujm mi ndryshu ti as une.

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. ISMAIL KADARE
  Nga kuklla nė forum Shkrimtarė Shqiptarė
  Pėrgjigje: 23
  Postimi i Fundit: 20-10-2013, 11:25 PM
 2. Ēmendoni per Ismail Kadaren?
  Nga X-man nė forum Letėrsia shqiptare dhe e huaj
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 05-04-2013, 09:46 AM
 3. Kadare i pashtershem ne pasurimin e shqipes
  Nga kuklla nė forum Gjuha Shqipe
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 28-07-2008, 11:12 AM
 4. Ismail Qemali
  Nga Altin111 nė forum Elita kombėtare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 02-12-2007, 07:42 PM
 5. Interviste me personalitetin e shquar Ismail Kadare
  Nga EMAUS nė forum Letėrsia shqiptare dhe e huaj
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 30-10-2007, 09:19 AM

Etiketat pėr kėtė Temė