Familje tė shumta, tė rinj, studentė, nxėnės, familjar kanė mėsyrė vendet e BE-sė. Tashmė kjo ikje masive ka prekur fshatrat e Gjilanit dhe vet qytetin. Lutfi Haziri thotė se kjo ikje ėshtė e dhimbshme dhe e trishtueshme. Apelon qė tė rinjtė mos tė bien viktimė e trafikantėve.


Tashmė nė Gjilan nuk ka asgjė fshehtėsi. Tė rinjtė e familje tė shumta po ia mėsyjnė vendeve tė BE-sė. Ikjet masive po ndodhin nga fshatrat e mėdha si Pograxha, Malisheva, Uglari, Zhegra, Bresalci e Mireshi, raporton rajonipress.

Gjilani nėse do tė vazhdojė kėshtu pėr njė kohė tė shkurtėr mund tė zbrazet. Ikja e ka prekur edhe tė parin e Gjilanit.

Lutfi Haziri thotė se ėshtė e dhimbshme ikja e tė rinjve dhe e familjeve gjilanase sepse ky trend i ikjes realisht ėshtė kundėr liberalizimit tė vizave. “U bėjė apel familjeve gjilanase qė tė jenė tė durueshėm dhe mos tė bien viktimė e trafikantėve sepse ata janė vetėm viktimė sepse asnjė shtet i BE-sė nuk lėshon viza e leje qėndrimi”.

Por Haziri thotė se edhe mė e dhimbshme se kjo ėshtė shkuarja e tė rinjve gjilanas nė luftėrat e huaja arabe.


Burimi: Gazeta Express