Aty ku piqen Afganistani, Pakistani, Taxhikistani dhe Kina, aty ėshtė Hundėza. Ėshtė njė vend 2500 m mbi nivelin e detit dhe rrethohet me male 7 mijė metėrshe tė larta. Banorėt janė arė-bėrės(bujq), janė popull trupgjatė, me lėkurė tė bardhė dhe mollėza tė kuqe, shumica e tyre me sy tė kaltėr, tė gjelbėr dhe hiri, flokėt e verdhė deri nė ngjyrėkafe, gjė qė i dallon nga afganėt, tagjikėt apo pakistanezėt. Shumė prej tyre edhe leshkuq. E quajnė veten hundėzakė, sepse lugina mes malesh ku jetojnė e ka formėn e hundės.

Gjuha e folur prej tyre ėshtė BURRUSHASKI (burrėrishtja), gjuhė e cila nuk shkruhet. Por kush janė realisht hundėzakėt, ky popull i rrallė e i veēantė? Fjala ėshtė pėr njė mori ilirėsh (e sot rreth 50 mijė sish) qė kanė mbetur aty qė nga koha e Lekės sė Madh, nga koha e pushtimit tė Mbretėrisė sė Persisė tė Dariusit, fakte kėto pėr tė cilat pak flitet, qė tė mos themi aspak.

Andaj pėr tė zgjuar debat e treguar rėndėsinė e ’hundėzakėve’, preardhjen e tyre tė pėrbashkėt me atė shqiptare, ėshtė publicisti kosovarė Fahri Xharra, i cili po njofton opinionin pėrmes shkrimeve nė media tė ndryshme. Gjatė njė bisede pėr gazetėn ’Zėri’, Xharra e quan fatkeqėsi qė sot historianėt shqiptarė kanė lėnė nė harresė ’Hundėzakėt’, i cili thotė se ’nėse duam tė mbrojmė lashtėsinė e historisė sonė e me kėtė edhe tė Lekės sė Madh, atėherė ajo mbrohet te hundėzakėt’.

E derisa vetė shqiptarėt nuk mbrojnė lashtėsinė e historisė sė tyre, janė fqinjėt tanė grekėt, sllavo-maqedonasit qė po bėjnė ēmos pėr tė pėrvetėsuar ’hundėzakėt’, pėr t’i thėnė botės se hundėzakėt kanė prejardhjen e tyre, tregon Xharra. Propagandat greke, sllavo-maqedonase, kanė bėrė qė edhe vetė hundėzakėt sot tė mos e dinė tė vėrtetėn mbi prejardhjen e tyre.

E kėtė e tregojnė letrat qė Xharra ka shkėmbyer direkt me ’hundėzakėt’, ku njė hundėzak i drejtohet atij :”I nderuar z. Xharra, unė jam Innan Ullah Baig nga lugina e Hunzės nė Pakistan. Sė fundi kam parė disa video ku familje nė Maqedoni, deklarohen si hundėzakė me prejardhje maqedonase….. do doja tė dija se cila ėshtė lidhja jonė me maqedonasit? shqiptarėt? apo ilirėt? Ne na mungojnė tė dhėna mbi prejardhjen tonė”. Si pėrfunduan ilirėt nė hundėzakė Fahri Xharra e quan fat tė madh qė ende ėshtė gjallė njė grup i vogėl njerėzish pasardhės tė drejtpėrdrejtė tė ushtarėve ilirė nė pushtimet e mėdha tė Aleksandrit tė Madh, pra njė mori ilirėsh ( e sot rreth 50 mijė sish) qė kanė mbetur aty qė nga koha e Lekės sė Madh, nga koha e pushtimit tė Mbretėrisė sė Persisė tė Dariusit. Xharra tregon se vendi i hundėzakėve u quajt Qafirstan pėr shkak se nuk e pranuan islamizimin. (Qafirstan –vend i jobesimtarėve). ”Hundėzakėt jetuan me mijėra vjet si paganė deri nė fillim tė shekullit XIX, deri sa Emiri Abdur Rrahman Khan i konvertoi qafirėt nė islam. (1895-1896)”, tregon Xharra.

Kėshtu, pas pushtimit tė Emirit tė Kabulit vendi u quajt Nuristan (Vend i Dritės), vazhdon mė tej. ”Qafirstani ishte pushtuar shpesh edhe para Emirit dhe sigurisht qė identiteti i tyre u degradua, ”priftat “ e tyre u vranė, qendrat fetare ishin djegur, tė rinjtė ishin marrė me zor pėr ushtri, kurse vajzat pėr haremet e khanėve”, thotė ai. Xharra tregon se pėr ta njohur mė mirė historinė e ’hundėzakėve’, e kanė ndihmuar shumė udhėtimet qė ai ka zhvilluar gjatė viteve 2004-2005 nė vendet ku sot jeton ky popull. Por pėrmend edhe tė dhėnat e historianit arvanitas Aristidh Kola, i cili nė librin e tij ”Arvanitasit” shkruan se Aleksandri i Madh, ilir nga nėna e tij e kishte rritur ushtrinė e tij me ushtarė tė zgjedhur ilirė, por pas vrasjes sė Klitit nga ana e Lekės sė Madh, atė periudhė e veēojmė se rreth 6 mijė ushtarė ilirė u ndanė nga ky i fundit dhe veēuan duke u pozicionuar tė veēuar nė Braktane derisa u pėrqendruan nė Qafirstanin e sotėm. Lufta sllave pėr tė pėrvetėsuar hundėzakėt ”Ėshtė interesant qė fqinjėt tanė kanė guxim qė tė pathirrur tė kėrcejnė nė dasmėn tonė”, shprehet Xharra. Ai tregon se si grekėt me vite tė tėra dėrgojnė mėsues, hapin shkolla greke dhe e bindin botėn pėr prejardhjen e hundėzakėve si grekė, kurse sllavo-maqedonasit qė nga viti 1996 dėrgojnė linguistė sllavė nė vendin e kalashėve pėr tė gjetur vazhdimėsi gjuhėsore nė mes gjuhės sllavo-maqedone dhe asaj burrerrishte. Kurse ironia edhe mė e madhe ėshtė ajo e vitit 2008 kur kryeministri i Fyromit, Gruevski thirri nė vizitė princin hundėzakė Gacanfer Ali Khanin dhe princeshėn Roni Atika, si pasardhės tė Lekės sė Madh e kjo vetėm pėr tė treguar vazhdueshmėrinė sllavo –maqedonase me hundėzakėt(!)”, thotė Xharra. ”E derisa fqinjėt tanė kanė guxim qė tė kėrcejnė nė dasmėn tonė, ne shqiptarėt dasmės sonė ia vėmė vellon e harresės dhe tė mospėrfilljes”, shprehet Xharra. Njė numėr i madh i shqiptareve tė tė gjitha viseve tona pėrdite ballafaqohen me sllavomaqedonasit pėr origjinėn e hundėzakeve, shton ai. ”Sllavo maqedonasit punojnė shumė nė kėtė drejtim. Nuk e di se ku po marrin mjete financiare pėr kėto gjėra qė nuk janė aspak tė tyre. Por sidoqoftė po duket se ata kanė mbėrritur qė ta bindin edhe pricin e Nuristanit pėr prejardhjen sllave tė Hundezakėve”, thotė mė tej ai. Pėr tė treguar se si bėhet thirrje ndaj hundėzakėve pėr ta njohur si preardhje tė tyre maqedoninė, Xharra citon maqedonasin Momcilo Stojanovcki, i cili thotė: ”Njerėz nga hunza, nėse keni dyshime mbi maqedonėt, mos e dėgjoni as grekun, as bulgarin e as shqiptarin. Ajo qė duhet bėni, ėshtė tė shkoni dhe tė pytni Mir Gazanfer dhe Rani Atika se ēfarė kanė pėr t ju thėnė mbi maqedonėt. Mos bini pre e propaganduesve dhe armiqve tė maqedonasve. Vetėm pyesni liderėt tuaj, autoritetet tuaja, dhe hiqni dyshimet qė keni. Dėgjoni zemrėn tuaj dhe mos bini nė nivelin e armiqve tanė”. Xharra shton, se lufta e sotme mediatike ėshtė shumė e madhe, kush kėndin e mund mediatikisht ai ėshtė fitimtari. “Pėr Homerin si grek janė shkruar mbi 600 libra, pėr Aleksandrin e Madh si maqedonas i Greqise gjithashtu. Por ēka bėjme ne shqiptarėt. Sa jemi te interesuar pėr tė vėrtetėn tonė historike”, shprehet ai. Kontaktet me hundėzakė Tė humbur nga propagandat sllave, nga thirrjet e tilla sikur tė maqedonasit Stojanovcki, vet hundėzakėt kanė shprehur interesim qė pėrfundimsisht tė mėsohet mbi preardhjen e tyre. Vetė Xharra ėshtė kontaktuar nga disa prej tyre, nga faqe zyrtare si Humans of Hunza (Njerėzit e Hunzės), ku njėri prej tyre i prezantuar me emrin Innan Ullah Baig nga lugina e Hunzės nė Pakistan, pasi i tregon pėr videot qė ka parė nė Maqedoni ku maqedonas thonė se janė hundėzakė me preardhje mbretėrore hundėzake, ndėr tjerash kėrkon nga Xharra qė tė jetė pjesė e njė konference ku do flitej pėr kėtė ēėshtje. Njė hundėzakė tjetėr pėrmes njė letre drejtuar po ashtu Xharrės thotė :” Ne nuk e dijmė se ku gjenden pėr momentin familjet tona mbretėrore, nuk kemi dėshmi pėr momentin, megjithatė sė fundi po shohim se si po bėhet publicitet nė Maqedoni nga familje qė veten e paraqesin hundėzake me preardhje maqedonase. Ndėrkohė qė ne nuk kemi njohuri pėr kėto familje”. Si dhe ku jetojnė sot hundėzakėt Hundėza ėshtė njė regjion nė Pakistan, aty ku kufiri ėshtė i pėrbashkėt me Afganistantin, Pakistanin, Kinėn dhe Taxhikistanin. Ėshtė vend 2500 m mbi nivelin e detit dhe rrethohet me male 7 mijė metėrshe tė larta. E veqanta ėshtė se po nė kėtė lartėsi mbidetare e krejtėsisht malore prodhohen perimet, pemėt dhe drithėrat e ndryshėm, aty prodhohen dhe jetohet prej patateve, fasules, grurit, elbit, shalqirit, rrushit, qershisė, mollės, dardhės, pjeshkės dhe kajsisė. ”Banorėt janė arė-bėrės(bujq) dhe e kanė krijuar sistemin e vet tė vaditjes dhe kullimit, kanalet kulluese qė quhen KULLSE. Ndėrsa Mali i lartė i mbuluar me akullnaja quhet RAKAPOSHI (ra kah poshtė) e furnizon luginėn me ujė tė pijshėm”, tregon Xharra, ndėrsa shton se banorėt jetojnė nė harmoni tė plotė dhe kanė shėndet tė mirė pa sėmundje tė kohės janė tė njohur nė botė se rrojnė gjatė, deri nė rreth 140 vjet. ”Njė djali tė lindur nėna i jep gjinj deri nė tre vjet, kurse vajzės vetėm dy. Nė Hundėzė nuk ka ndarje tė ēifteve tė martuara. E quajnė veten hundėzakė, sepse lugina mes malesh ku jetojnė e ka formėn e hundės. Gjuha e folur prej tyre ėshtė BURRUSHASKI (burrėrrishtja), gjuhė e cila nuk shkruhet. Burrat veshin SHALVARE (shal-vare), ndėrsa gratė bluzėn e tyre e quajnė KAMISHA”. Ėshtė pėr tu cekur qė hundėzakėt edhe sot e kėsaj dite e pinė verėn e pėrzier me ujė, si tė parėt tanė ilirėt, shton Xharra. ”Janė popull trupgjatė, me lėkurė tė bardhė dhe mollėza tė kuqe, shumica e tyre me sy tė kaltėr, tė gjelbėr dhe hiri, flokėt e verdhė deri nė ngjyrėkafe, shumė prej tyre edhe leshkuq”. Ndėrsa vallet e tyre shoqėrohen nga tupanėt, fyejt apo pipėzat dhe valltarėt kėrcejnė tė kapur dorė pėr dore nė rreth. Nė raste festash burrat veshin pelerinė leshi tė quajtur ēuka. Nė tetor ėshtė festa e vėrės (pijeve alkoolike). Gratė nuk janė tė mbuluara me perēe. Festa mė e rėndėsishme ėshtė ajo e Vitit tė Ri Diellor. Ky festim quhet NA UROSH. Nė njė ditė tė vetme tė dhjetorit kryhen tė gjitha martesat e vitit.